Nagietek kwiat 250g
Nagietek lekarski to ozdobna jednoroczna roślina. Poza tym, że docenia się jej walory ozdobne, to dodatkowo wszechstronnie wykorzystuje się jej właściwości w ziołolecznictwie. Roślina ta wykorzystywana jest też w kuchni – dosypuje się ją do warzywnych oraz owocowych sałatek. Nagietek według literatury był stosowany przy wielu dolegliwościach i działa: osłaniająco na żołądek, niweluje stany zapalne, wspomaga pracę wątroby, poprawia stan skóry, wzmacniająco, łagodząco na kobiece dolegliwości, niwelująco na stres, poprawiając nastrój, przyspieszając gojenie się ran.
Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.
Cena brutto Cena podstawowa 29,00 23,20 zł
Nagietek lekarski kwiat 250g
Nagietek lekarski to ozdobna jednoroczna roślina. Poza tym, że docenia się jej walory ozdobne, to dodatkowo wszechstronnie wykorzystuje się jej właściwości w ziołolecznictwie. Roślina ta wykorzystywana jest też w kuchni – dosypuje się ją do warzywnych oraz owocowych sałatek. Jest też używana jako barwnik nadający tkaninom żółty kolor. Nagietek, dzięki niezwykle bogatemu składowi, wykorzystywany jest również podczas zabiegów kosmetycznych. Zawiera: saponiny i alkohole triterpenowe oraz ich estry, sterole, karotenoidy, flawonoidy, kumaryny oraz olejek eteryczny. W płatkach kwiatu znajdują się również: związki śluzowe, kwasy organiczne, gorycze, żywice, poliacetyleny i polisacharydy, witamina C oraz sole mineralne. Roślina kwitnie od czerwca do września.
Nagietek lekarski według literatury był stosowany przy wielu dolegliwościach i działa:
- osłaniająco na żołądek,
- niweluje stany zapalne,
- wspomaga pracę wątroby,
- poprawia stan skóry,
- wzmacniająco,
- łagodząco na kobiece dolegliwości,
- niwelująco na stres, poprawiając nastrój,
- przyspieszając gojenie się ran.
Przygotowanie:
Napar do użytku wewnętrznego – łyżkę kwiatów nagietka lub wysuszonego rozdrobnionego ziela z kwiatami nagietka zalać 11/2 szklanki wody wrzącej i pozostawić pod przykryciem do zaparzenia na 30 minut. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić 3 razy dziennie po szklance na godzinę przed posiłkiem. Płatki kwiatu stosuje się najczęściej w połączeniu z rumiankiem, krwawnikiem, arniką, dziurawcem, szałwią przy: owrzodzeniach żołądka i jelit, stanach zapalnych oraz kurczowych przewodu pokarmowego, bolesnym miesiączkowaniu, zaburzeniach w wydzielaniu żółci. Napar pobudza do działania gruczoły wydzielania dokrewnego. Napar do użytku zewnętrznego – 3 łyżki suszonych płatków nagietka zalewa się niepełną łyżką wody, gotuje 15 minut i odstawia do naciągnięcia. Ostudzoną miazgę kładzie się wprost na ranę pod ceratkę. Do przemywania, irygacji i płukanek w stanach zapalnych: jamy ustnej, gardła, pochwy a także do przemywania i okładów w owrzodzeniach żylakowatych kończyn dolnych, zapaleniach i wykwitach skórnych, oparzeniach oraz zapaleniu spojówek. Na trudno gojące się rany, wykwity skórne, stosuje się odwar z kwiatów nagietka w postaci okładów, kompresów, kataplazmy (przykładania). Działanie tego naparu można wzmocnić, dosypując przed zaparzeniem łyżkę rumianku i krwawnika.
Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.
Inne z tej serii
Dowiedz się więcej...
2024-10-11
Naturalne wspomaganie leczenia kaszlu, kataru i bólu gardła
2024-08-20
Najskuteczniejsze zioła o właściwościach przeciwzapalnych
2024-08-07
Naturalne sposoby na odstraszanie i ukąszenia owadów
2024-04-03
Aromaty z Alembika
2024-01-18
Kompleks ziołowy Carska w profilaktyce zdrowia
2023-04-14
Roztrzeplin wiechowaty (zawstydlina) – w praktycznej terapii i kosmetyce
Opinie (0)
Dodaj opinię
Inne produkty, które mogą Cię zainteresować
100% naturalne, roślinne mydło szałwiowe z magnezem- 100 g
Powiązane artykuły na blogu
Inni Klienci kupowali również
Karnozyna + Koenzym Q10 - suplement diety - 60 kapsułek -...