Szałwia - 40g

Masa netto: 40g

Szałwia to roślina bardzo popularna, przeważnie uprawiana w ogródkach. Ma charakterystyczny zapach, który przypomina aromat kamfory. Kwiaty szałwii są koloru jasnofioletowego, liście zaś – bardzo charakterystyczne – szarozielone, jajowate i kosmate, zbiera się je w kwietniu albo w październiku. To właśnie liście szałwii są surowcem zielarskim – w nich znajdziemy olejki lotne (cyneol, pimen, tujon i kamforę), garbniki (pikrosalwinę, trójterpeny), a także witaminę B1 i kwas nikotynowy.

Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.

Cena brutto 6,30 zł

Wybierz wariant

4-6 dni robocze
14 dni
od 249 zł

Szałwia

Szałwia to roślina bardzo popularna, przeważnie uprawiana w ogródkach. Ma charakterystyczny zapach, który przypomina aromat kamfory. Kwiaty szałwii są koloru jasnofioletowego, liście zaś – bardzo charakterystyczne – szarozielone, jajowate i kosmate, zbiera się je w kwietniu albo w październiku. To właśnie liście szałwii są surowcem zielarskim – w nich znajdziemy olejki lotne (cyneol, pimen, tujon i kamforę), garbniki (pikrosalwinę, trójterpeny), a także witaminę B1 i kwas nikotynowy.

Szałwia według literatury ma właściwości, które były wykorzystywane ze względu na to, że zioło:

  • działa przeciwzapalnie i antyseptycznie,
  • ma działanie osłaniające
  • obniża poziom cukru we krwi,
  • pobudza wydzielanie soku żołądkowego,
  • łagodzi bóle brzucha i wzdęcia,
  • wzmaga perystaltykę jelit,
  • łagodzi zaburzenia pracy wątrobowy,
  • redukuje pocenie się,
  • może wzmagać krwawienia miesiączkowe.

Składniki: 100% szałwia

Przygotowanie: 

Napar (postać napoju) – 1–2 g szałwii zalać szklanką wrzącej wody. Zaparzać pod przykryciem przez około 15 minut, odcedzić. Pić po szklance naparu 1–3 razy dziennie. Napar do płukania jamy ustnej lub stosowania miejscowego – 2–3 g szałwii zalać ½ szklanki wrzącej wody. Zaparzać pod przykryciem przez około 15 minut. Płukać gardło lub jamę ustną kilka razy dziennie. 

Okłady – nasączyć naparem jałowy gazik i przykładać w miejscach otarcia skóry.

Herbata – zaparzać 2 łyżeczki suszonych lub świeżych liści w 1 i ¼ szklanki wrzącej wody przez około 35 minut. Przecedzić i dodać (opcjonalnie) trochę miodu. Herbatkę pić po pół szklanki co kilka godzin.

Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.

Dowiedz się więcej...

Naturalne wspomaganie leczenia kaszlu, kataru i bólu gardła

2024-10-11

Naturalne wspomaganie leczenia kaszlu, kataru i bólu gardła

Jesień to czas, kiedy nasze organizmy muszą zmierzyć się z obniżeniem temperatury i zwiększoną wilgotnością powietrza, co często skutkuje przeziębieniami. Zamiast od razu sięgać po farmaceutyki, [...]

Czytaj więcej

Najskuteczniejsze zioła o właściwościach przeciwzapalnych

2024-08-20

Najskuteczniejsze zioła o właściwościach przeciwzapalnych

"Cichy" stan zapalny rozwija się powoli, aż dochodzi do rozwoju bardziej złożonych dolegliwości. Dowiedz się, jak zapobiegać i redukować przewlekły stan zapalny?

Czytaj więcej

Naturalne sposoby na odstraszanie i ukąszenia owadów

2024-08-07

Naturalne sposoby na odstraszanie i ukąszenia owadów

Lato to czas, kiedy chętnie spędzamy wieczory na świeżym powietrzu. Niestety, ukąszenia owadów mogą skutecznie zepsuć te chwile relaksu. Na szczęście istnieją naturalne metody, które pomogą pomóc.

Czytaj więcej

Aromaty z Alembika

2024-04-03

Aromaty z Alembika

Przy pomocy pięknego, połyskującego miedzią alembika można wydobyć aromaty z roślin. Podczas destylacji parą wodną z umieszczonych w nim ziół otrzymujemy bardzo cenne olejki eteryczne oraz hydrolaty.

Czytaj więcej

Kompleks ziołowy Carska w profilaktyce zdrowia

2024-01-18

Kompleks ziołowy Carska w profilaktyce zdrowia

Obecnie dużo się mówi o jakości soków żołądkowych, mało jednak wskazuje się na ich ilości, jakie organizm powinien produkować. W ciągu dnia człowiek powinien wytwarzać 10–12 litrów soków żołądkow [...]

Czytaj więcej

Agawa (Agave) w praktycznej fitoterapii

2023-03-28

Agawa (Agave) w praktycznej fitoterapii

Agawa to ponad 300 gatunków roślin w Ameryce Północnej i Południowej. Wykształcają one mięsiste liście magazynujące wodę. Zaliczane są do grupy ekologicznej sukulentów. Zakwitają po przeżyciu kil [...]

Czytaj więcej

Pokaż więcej

Opinie (0)

Dodaj opinię

Powiązane artykuły na blogu