Tatarak kłącze 250g
Tatarak nie jedno ma imię, nazywany jest również: kalmusem, ajerem, szuwarem, tatarskim zielem, łączem czy lepichem. W kłączach rośliny znajdują się: olejek eteryczny, związki gorzkie, garbniki, aminy, węglowodany, kwasy organiczne oraz sole mineralne. Tatarak (kłącze) według literatury był stosowany na wiele dolegliwości, gdyż ma działanie: uspokajające, rozkurczające, nasenne, wspomagające trawienie, hamujące rozwój pasożytów przewodu pokarmowego, zabijające pasożyty zewnętrzne (wyciągi alkoholowe), przeciwwirusowe (olejek, nalewka), przeciwgrzybicze, antybakteryjnie, pierwotniakobójcze.
Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.
Cena brutto Cena podstawowa 24,50 19,60 zł
TATARAK – KŁĄCZE 250 g
Tatarak to bylina z rodziny tatarakowatych. Rośnie przeważnie na terenach bagnistych. Wywodzi się najprawdopodobniej z Indii oraz Chin. Jednak wystepuje powszechnie także w innych strefach klimatycznych: od subtropikalnej po umiarkowaną. A skąd się tatarak wziął w Polsce? Otóż przybył on prawdopodobnie z Tatarami lub Turkami w czasie najazdów. Można spotkać go w całym kraju nad brzegami jezior, stawów, strumieni, na mokradłach i bagnach. Tatarak nie jedno ma imię, nazywany jest również: kalmusem, ajerem, szuwarem, tatarskim zielem, łączem czy lepichem. W kłączach rośliny znajdują się: olejek eteryczny, związki gorzkie, garbniki, aminy, węglowodany, kwasy organiczne oraz sole mineralne.
Tatarak (kłącze) według literatury był stosowany na wiele dolegliwości, gdyż ma działanie:
- uspokajające,
- rozkurczające,
- nasenne,
- wspomagające trawienie
- hamujące rozwój pasożytów przewodu pokarmowego,
- zabijające pasożyty zewnętrzne (wyciągi alkoholowe),
- przeciwwirusowe (olejek, nalewka),
- przeciwgrzybicze,
- antybakteryjnie,
- pierwotniakobójcze.
Przygotowanie:
Napar – zalać 2 łyżki surowca 2 szklankami wrzącej wody, przykryć, odstawić na 30 minut, przecedzić. Pić 2 razy dziennie po 200 ml jako środek uspokajający i pobudzający przemianę materii oraz regulujący trawienie. Lekki napar tatarakowy zastosowany na oczy i skórę. Hamuje stan zapalny i obrzęk, ściąga ropę, usprawnia krążenie krwi, likwiduje worki i cienie pod oczami. Mocny napar może posłużyć do płukania włosów z łupieżem, wypadających, bez połysku i elastyczności. Dobrze także odświeża i odkaża jamę ustną oraz gardło (płukanki) w razie nieprzyjemnego zapachu z ust i stanu zapalnego.
Nalewka – 100 g kłączy rozdrobnionych suchych lub świeżych zalać 300 ml alkoholu 30–50%, odstawić na 14 dni, przefiltrować. Zażywać doustnie w dawce 10–15 ml 1–2 razy dziennie w 100 ml wody. Stosować do płukania jamy ustnej i gardła (roztwór z 1 łyżki na szklankę wody). W stanie nierozcieńczonym używać do wcierania we włosy – po umyciu jako preparat antyseptyczny, przeciwzapalny i wzmacniający strukturę włosów.
Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.
Inne z tej serii
Dowiedz się więcej...
2024-10-11
Naturalne wspomaganie leczenia kaszlu, kataru i bólu gardła
2024-08-20
Najskuteczniejsze zioła o właściwościach przeciwzapalnych
2024-08-07
Naturalne sposoby na odstraszanie i ukąszenia owadów
2024-04-03
Aromaty z Alembika
2024-01-18
Kompleks ziołowy Carska w profilaktyce zdrowia
2023-08-04
Jak doświadczyć głębokiego relaksu z medytacją uważności
Opinie (0)
Dodaj opinię
Inne produkty, które mogą Cię zainteresować
Powiązane artykuły na blogu
Inni Klienci kupowali również