Oman wielki korzeń 250g

Oman wielki to roślina lecznicza pochodząca najprawdopodobniej z Azji Środkowej i rozpowszechniona w Europie. Znana była już w starożytnych Rzymie i Grecji. W Polsce spotkać można oman głównie w zaroślach, na porębach oraz przy źródłach. Oman wielki uprawiany jest w celach farmaceutycznych. Wykorzystuje się głównie korzeń rośliny – w nim znajdują się: do 3,5% olejku eterycznego, inulina (naturalny probiotyk), fitosterole, witamina E i sole mineralne.

Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.

Cena brutto  Cena podstawowa 28,00 22,40 zł

najniższa cena z ostatnich 30 dni: 28,00 zł

Wybierz wariant

14 dni
od 249 zł

Oman wielki korzeń 250g

Oman wielki to roślina lecznicza pochodząca najprawdopodobniej z Azji Środkowej i rozpowszechniona w Europie. Znana była już w starożytnych Rzymie i Grecji. W Polsce spotkać można oman głównie w zaroślach, na porębach oraz przy źródłach. Oman wielki uprawiany jest w celach farmaceutycznych. Wykorzystuje się głównie korzeń rośliny – w nim znajdują się: do 3,5% olejku eterycznego, inulina (naturalny probiotyk), fitosterole, witamina E i sole mineralne.

Oman według literatury zioło ma właściwości, dzięki którym stosowało się je jako środek:

  • wykrztuśny i pobudzający wydzielanie soków trawiennych,
  • zmniejszający napięcie mięśni gładkich jelit,
  • łagodzący bóle brzucha, wzdęcia oraz regulujący wypróżnianie,
  • niwelujący zapalenie nerek i dróg moczowych,
  • łagodzący stany zapalne jamy ustnej, dziąseł, gardła (stosowanie zewnętrzne),
  • przeciwpasożytniczy i przeciwbakteryjny,
  • regulujący i uintensywniający krwawienia miesiączkowe,
  • w dolegliwościach skórnych, nadciśnieniu, obrzękach reumatycznych i otyłości,
  • uspokajający, ale równocześnie wzmacniający układ nerwowy.

Przygotowanie: 

Napar – 2 łyżki korzenia zalać 1–2 szklankami wrzącej wody lub mleka, przykryć, odstawić na 30 minut, przecedzić. Pić 2–6 razy dziennie po 100 ml. Przy pasożytach – 200 ml 3 razy dziennie (napar z 2–3 łyżek suszu na 1 szklankę wrzątku, parzyć 20 minut). Stosować również do płukanek, nasiadówek, okładów i przemywania (np. skóry trądzikowej i łojotokowej). Do nosa 2–3 krople naparu co 3–4 godziny – do obu otworów nosowych za pomocą małego spreju. 

Odwar – 2 łyżki korzenia zalać 2 szklankami wody, gotować 5 minut, odstawić na 20 minut, przecedzić. Pić przy nieżytach gardła i krtani po 50 ml co 2–3 godziny.

Nalewka – 100 ml sproszkowanego korzenia suchego lub świeżego zalać 250 ml alkoholu zimnego lub gorącego 40–60%. Odstawić w ciemne miejsce na co najmniej tydzień. Przefiltrować. Zażywać kilka razy dziennie po pół łyżeczki (w nieżytach układu oddechowego i zatok) lub 5 ml 2–3 razy dziennie (inne schorzenia). Do przemywania pryszczy, liszajów, ropni, owrzodzeń, ran (w stanie nierozcieńczonym) oraz skóry schorzałej (trądzikowej, łojotokowej, z wypryskami): 1 łyżka na 1/2 –1 szklanki wody przegotowanej lub mineralnej.

Informacje zaczerpnięte z Internetu i ogólnodostępnej literatury.

Dowiedz się więcej...

Naturalne wspomaganie leczenia kaszlu, kataru i bólu gardła

2024-10-11

Naturalne wspomaganie leczenia kaszlu, kataru i bólu gardła

Jesień to czas, kiedy nasze organizmy muszą zmierzyć się z obniżeniem temperatury i zwiększoną wilgotnością powietrza, co często skutkuje przeziębieniami. Zamiast od razu sięgać po farmaceutyki, [...]

Czytaj więcej

Najskuteczniejsze zioła o właściwościach przeciwzapalnych

2024-08-20

Najskuteczniejsze zioła o właściwościach przeciwzapalnych

"Cichy" stan zapalny rozwija się powoli, aż dochodzi do rozwoju bardziej złożonych dolegliwości. Dowiedz się, jak zapobiegać i redukować przewlekły stan zapalny?

Czytaj więcej

Naturalne sposoby na odstraszanie i ukąszenia owadów

2024-08-07

Naturalne sposoby na odstraszanie i ukąszenia owadów

Lato to czas, kiedy chętnie spędzamy wieczory na świeżym powietrzu. Niestety, ukąszenia owadów mogą skutecznie zepsuć te chwile relaksu. Na szczęście istnieją naturalne metody, które pomogą pomóc.

Czytaj więcej

Aromaty z Alembika

2024-04-03

Aromaty z Alembika

Przy pomocy pięknego, połyskującego miedzią alembika można wydobyć aromaty z roślin. Podczas destylacji parą wodną z umieszczonych w nim ziół otrzymujemy bardzo cenne olejki eteryczne oraz hydrolaty.

Czytaj więcej

Kompleks ziołowy Carska w profilaktyce zdrowia

2024-01-18

Kompleks ziołowy Carska w profilaktyce zdrowia

Obecnie dużo się mówi o jakości soków żołądkowych, mało jednak wskazuje się na ich ilości, jakie organizm powinien produkować. W ciągu dnia człowiek powinien wytwarzać 10–12 litrów soków żołądkow [...]

Czytaj więcej

Chrzan pospolity (Armoracia rusticana) - naturalny antybiotyk

2023-10-06

Chrzan pospolity (Armoracia rusticana) - naturalny antybiotyk

Chrzan pospolity jest jednym z najstarszych ziół, to naturalny antybiotyk. Z powodu swych właściwości chrzan i dziś sadzony jest w prawie każdym wiejskim ogrodzie i sadzie.

Czytaj więcej

Pokaż więcej

Opinie (0)

Dodaj opinię

Powiązane artykuły na blogu