Zioła w kobiecych dolegliwościach – cykl miesięczny (cz. II)

Zioła w kobiecych dolegliwościach – cykl miesięczny (cz. II)

Częstym problemem w cyklu miesięcznym jest moment menstruacji. Wiele kobiet cierpi w tym czasie z różnych przyczyn. Najczęściej są to bóle podbrzusza, złe samopoczucie, zaparcia lub rozwolnienia, migreny, zbieranie wody, nadmierne krwawienia lub bardzo skąpe, bolesność piersi, nieregularność cykli oraz wiele innych dolegliwości – mniej lub bardziej uciążliwych.

Z tego powodu, iż w tym czasie tych dolegliwości jest zwykle więcej niż jedna, czas tych kilku dni staje się uciążliwy i trudny do zniesienia. Wpływa to niejednokrotnie nie tylko na samopoczucie, ale też normalne funkcjonowanie kobiety, kiedy to przy zbyt intensywnych bólach czy krwawieniach kobiety ograniczają swoją aktywność.

Jest wiele sposobów na zapobieganie tym dolegliwościom, ale też jest sporo ziół przynoszących ulgę w tym trudnym czasie. Jednym z nich jest przygotowanie mieszanki ziołowej, której zadaniem jest rozluźnienie mięśni macicy i zniesienie obrzęków, a tym samym bólu w podbrzuszu i piersiach, zapobieganie zaparciom oraz nadmiernym krwawieniom, migrenom oraz problemom trawiennym. Taka mieszanka to również wsparcie układu nerwowego i pomoc w zasypianiu i wyciszaniu nadmiernych emocji.

Zioła przy zbyt obfitych menstruacjach

Mieszankę przygotowuje się z ziół: przytulia, krwawnik, dziurawiec, przywrotnik, koniczyna czerwona. Należy zmieszać w równych częściach suszone zioła, przesypać do szczelnego słoika i przechowywać w ciemnym miejscu.

Dawkowanie ziół

Profilaktycznie podczas menstruacji zaparzyć 1 łyżeczkę mieszanki 1 szklanką wrzącej wody, parzyć pod przykryciem przez około 10–15 minut i przecedzić. Wypić z rana jeden raz dziennie. Przy silnych krwawieniach i bólach należy zaparzać 2–3 łyżeczki mieszanki na szklankę wrzącej wody, parzyć pod przykryciem przez około 10–15 minut i przecedzić. Pić co 4–6 godzin pół szklanki – tylko w trakcie menstruacji.

Przywrotnik – przywraca zdrowie

Wierzy się, że przywrotnik przywraca siłę kobietom. W składzie ma m.in. garbniki. Właśnie dlatego spożywanie herbatki z przywrotnika zalecane jest nie tylko przy zatruciach i biegunkach. Zioło ma działanie: ściągające, przeciwkrwotoczne, przeciwbiegunkowe, przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwbakteryjne, rozkurczowe, przeciwwysiękowe. Doskonale sprawdza się podczas obfitych menstruacji, gdyż: działa rozkurczowo, zmniejsza obfite krwawienia, reguluje miesiączki, wzmacnia więzadła maciczne. Dodatkowo działa zbawiennie na cerę i pomaga w problemach z tłustą cerą i trądzikiem. Zioło jest także pomocne w leczeniu upławów i infekcji. Z przywrotnika można sporządzić: nalewki, napary, płukanki i nasiadówki.

Przytulia – zioło przeciwobrzękowe

Przytulia jest bardzo mało znanym obecnie ziołem, które można wykorzystać jako remedium w dolegliwościach kobiecych. Powszechnie wiadomo, że zawiera krzem i kumaryny, które działają przeciwwysiękowo oraz pobudzają regenerację nabłonków i naskórka. Kumaryny zapobiegają także zakrzepicy i zatorom. Przytulia przyśpiesza resorpcje krwiaków, poprawia krążenie miejscowe, służy także do leczenia obrzęków. Korzystnie działa również przy nieżytach układu oddechowego i zapaleniu płuc. Wspomaga pracę serca oraz węzłów chłonnych. Jest nieocenionym ziołem podczas menstruacyjnych obrzęków i zatrzymania wody w organizmie.

Dziurawiec, krwawnik i koniczyna czerwona zostały omówione w poprzednim artykule (Zioła w dolegliwościach kobiecych – ogólne zestawienie).

Zioła przy zbyt skąpych miesiączkach lub zaniku menstruacji

Kolejnym ważnymi problemami są: zbyt skąpe krwawienie, bóle podbrzusza, nerwowość czy nadpobudliwość, migreny często też skąpomocz i skurcze macicy. Podobnie jak przy nadmiernym krwawieniu można przygotować mieszankę ziół, która będzie wspomagać ten trudny czas.

Mieszankę przygotowuje się z ziół: glistnik, kwiat kasztanowca, liść maliny, koniczyna czerwona, kwiat wiesiołka. Należy suche ziele zmieszać w równych proporcjach i przesypać do szczelnego słoika, przechowywać w ciemnym miejscu.

Dawkowanie ziół

Profilaktycznie dwa dni przed spodziewaną menstruacją i w trakcie jej trwania zaparzyć 1 łyżeczkę 1 szklanką wrzącej wody, parzyć pod przykryciem przez około 10–15 minut i przecedzić. Wypić z rana – jeden raz dziennie. Przy silnych bólach i braku krwawienia należy zaparzać 2–3 łyżeczki mieszanki na szklankę wrzącej wody, parzyć pod przykryciem około 10–15 minut i przecedzić. Pić 3 razy dziennie po szklance ziół, tylko przez 4–5 dni menstruacji.

(Glistnik, koniczyna czerwona, wiesiołek i malina zostały omówione w poprzednim artykule).

Kwiat kasztanowca

Poprawia krążenie naczyniowe, zapobiega powstawaniu zakrzepów, działa przeciwzapalnie, uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, wzmaga diurezę, wspomaga odtruwanie organizmu, reguluje przemianę materii, hamuje stany zapalne.

Zioła podczas stanów zapalnych i upławów

Ważnym aspektem kobiecej natury jest również czas pomiędzy kolejnymi miesiączkami, kiedy to często występują upławy, zapalenia dróg rodnych i układu moczowego. Kobiety na różnych etapach swojego życia są narażone na wspomniane infekcje. Skóra wówczas piecze, swędzi, pojawiają się wysięki i upławy, często też występuje obrzęk. Przyczyn tych stanów zapalnych jest wiele. Najczęściej jednak występuje zakażenie drożdżakowe (kandydoza), bakteryjne czy niezbyt dostateczne nawilżenie pochwy. Stan zapalny może pojawiać się równolegle z chorobami, takimi jak angina, czy zapalenie płuc, ale leczenie powinno również objąć okolice intymne.

I znowu przychodzi z pomocą mieszanka ziół, która złagodzi objawy i pomoże przy stanach zapalnych. Należy przygotować w równych częściach zioła suszone: pokrzywa, pięciornik gęsi, przetacznik, malina, krwawnik lub rumianek.

Dawkowanie ziół

1–2 łyżeczki zaparzyć w szklance wrzącej wody, parzyć pod przykryciem przez około 10–15 minut, przecedzić i pić 2–4razy dziennie.

 Dodatkowo dobrze jest w tym czasie zrobić nasiadówki albo też irygacje pochwy 1–2 razy dziennie. Zioła do irygacji przygotowujemy podobnie jak do picia – w takich samych proporcjach i dawkach. Natomiast może to być zarówno pojedyncze zioło, jak i cały zestaw w postaci mieszanki suchych ziół. Można użyć następujących roślin i zmieszać w równych częściach: nagietek, pięciornik gęsi, krwawnik lub rumianek, kora dębu, kwiat jasnoty białej. Można użyć również tylko jednego zioła.

Nagietek

Przyczynia się do łagodzenia bóli i świądów oraz regulowania cyklu menstruacyjnego. Zioło to ma właściwości: rozkurczowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Kwiat nagietka pomaga również przy problemach żołądkowych i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Zastosowany zewnętrznie przyspiesza: gojenie, regenerację otarć, odmrożeń, oparzeń czy różnego rodzaju wysypek i alergii. Dodatkowo świetnie nawilża skórę.

Koszyczek rumianku

Stosuje się, aby redukować bolesne skurcze jelit i mięśni macicy. Zmniejsza stany zapalne, działa przeciwkrwotocznie, przeciwobrzękowo, wiatropędnie i kojąco miejscowo oraz przeciwalergicznie.

Kora dębowa

Koi podrażnioną skórę i chroni przed nawracającymi infekcjami. Kora dębu ma działanie: ściągające i przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwgnilne i antyfermentacyjne, usuwające przekrwienie błon śluzowych, odkażające, obkurczające naczynia krwionośne, hamujące wysięki. Kora stosowana jest w leczeniu: upławów, świądu, hemoroidów, grzybicy, infekcji bakteryjnych, stanów zapalnych niewiadomego pochodzenia. W okresie infekcji intymnej warto używać tego surowca, by sprawnie wrócić do formy.

Kwiat jasnoty białej

Sprawdza się przy: upławach białych, bolesnym miesiączkowaniu i bólach podbrzusza niewiadomego pochodzenia, a także przy zaburzeniach przemiany materii i migrenach. Kwiaty zawierają substancje o działaniu antybakteryjnym i fungistatycznym. Stosowana jest głównie przy: opuchnięciu, podrażnieniu, stanach zapalnych, do przemywania skóry jako środek przeciwzapalny i antyseptyczny.

Zioła mogą ulżyć w niejednej kobiecej przypadłości. Łagodzą nie tylko stan zapalny i bóle, ale też  poprawią cerę lub nastrój, a co bardzo ważne wpływają nawet na wydzielanie hormonów. Są niejednokrotnie łagodniejsze w działaniu aczkolwiek skuteczniejsze, a przy tym dają mniej efektów ubocznych. Zawierają wiele związków czynnych biologicznie i pobudzają naturalne siły obronne organizmu.

Kobiety od wieków używały ziół, wieszając u powały takie, które miały szerokie zastosowanie. Współczesne kobiety mogą stosować gotowe preparaty z ziół bez konieczności ich zbierania. Mamy wiele możliwości i korzystajmy z tego – dla naszego zdrowia bez leków.

Opracowała Krystyna Judka – Niezłe Ziółko

Inne wpisy w tej kategorii

Tarczyca, mitochondria i nadnercza – triada dla twojego zdrowia

2024-12-11

Tarczyca, mitochondria i nadnercza – triada dla twojego zdrowia

W świecie pełnym wyzwań i stresu nasze ciało potrzebuje wsparcia na wielu poziomach. Tarczyca dostarcza impulsu do działania, mitochondria generują energię, a nadnercza pokonują stres. Sprawdź jak.

Czytaj dalej

Teoria pięciu przemian wu xing według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

2024-11-28

Teoria pięciu przemian wu xing według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) to starożytny system medyczny, koncepcja zdrowia rozwijana przez Chińczyków od kilku tysiącleci. Obecnie nadal jest jednym z bardziej respektowanych na całym świ [...]

Czytaj dalej

Ćwiczenia dla seniorów wpływające na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego

2024-11-21

Ćwiczenia dla seniorów wpływające na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego

Ćwiczenia mają wpływ na poprawę sprawności ciała, podniesienie odporności organizmu, zapewniają dobry humor i są świetnym zastrzykiem energii na cały dzień. Jakie ćwiczenia warto wykonywać?

Czytaj dalej

Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy

2024-11-20

Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy

W lasach czy w parkach, przy drogach, na ściętych pniach drzew liściastych spotkać można grupę zimowych i bardzo smacznych grzybów, znanych jako boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus). Owocni [...]

Czytaj dalej

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

2024-11-19

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

Aby zachować równowagę wewnętrznego środowiska ludzkiego organizmu, czyli homeostazę, istotne jest zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej (RKZ). Sprawdź jak to zrobić.

Czytaj dalej

Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób

2024-11-14

Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób

Głęboko w naszym mózgu, pomiędzy oczyma znajduje się zegar, który posiada niezwykłą zdolność synchronizowania organizmu ze środowiskiem zewnętrznym. Zegar ten nazywany jest jądrem nadskrzyżowa [...]

Czytaj dalej