- Poradnik
- Poradnik
- Zdrowa dieta
- Ziołolecznictwo
- 2021-06-02
Zioła działające na psychikę i lepszą pracę mózgu
Większa sprawność umysłowa przydaje się na każdej płaszczyźnie życia. W pracy, szkole, przy wykonywaniu jakichś ważnych zadań, a także w wielu sytuacjach codziennej egzystencji. Warto jest mieć podzielną uwagę, lepszą zdolność koncentracji, refleks, szybkość kojarzenia itp.
Niestety przy słabszej pracy umysłu tracimy na wielu polach. Zapobiec temu możemy, spożywając zioła, które poprawiają funkcjonowanie mózgu. Jakie są najlepsze?
Miłorząb dwuklapowy
Miłorząb dwuklapowy, znany także jako miłorząb japoński, pomaga w przypadkach zmniejszonej wydolności intelektualnej. Wpływa na lepsze skupienie i koncentrację. Zalecany na efektywniejsze przyswajanie wiedzy i poprawę pamięci. Wykazuje skuteczność w hamowaniu lęków i fobii różnego rodzaju.
Bazylia
Wytwarzany z bazylii aromatyczny olejek wpływa na lepsze samopoczucie i pogodniejszy nastrój. Skutkuje też spokojniejszym snem. Wykazuje skuteczność przy nadpobudliwości, a także poprawia umiejętność skupienia i koncentracji. Zioło to ma właściwości przeciwdziałające rozwojowi depresji.
Wąkrotka azjatycka
Wąkrotka azjatycka określana również jako „gotu kola”, to roślina, której w medycynie indyjskiej przypisuje się właściwości hamujące starzenie. Bardzo pozytywnie wpływa też na funkcjonowanie mózgu. Poprawia pamięć oraz intelekt. Możliwości myślowe podnoszą się na wyższy poziom, tak samo jak percepcja. Wąkrotka azjatycka ma też wpływ na rozwój świadomości. Osoby, które ją spożywają, wykazują większą koncentrację, skupienie oraz kreatywność. Roślina ta zalecana jest jako środek na uspokojenie, a także przeciwdziałanie depresji.
Żeń-szeń
Po spożyciu żeń-szenia organizm zostaje wzmocniony. Mija uczucie osłabienia i braku sił. Ma to wpływ również na mózg, który zaczyna lepiej funkcjonować. Poprawia się koncentracja, a zdolność przyswajania wiedzy jest na dużo wyższym poziomie. Łatwiej jest nam zapamiętywać różne informacje i skupić się na zadaniu do wykonania. Sprawdza się także u osób narażonych na sytuacje stresowe, powodując większe opanowanie.
Dziurawiec
Dziurawiec – znany także jako „ziele świętojańskie” – wykorzystywany był od dawna w medycynie ludowej ze względu na właściwości uspokajające. Wpływa na zahamowanie odczucia niepokoju. Wyciąg z tego zioła zalecany jest także jako środek w leczeniu depresji. Podaje się go dzieciom zmagającym się z moczeniem nocnym spowodowanym nocnymi lękami. Sprawdza się u osób wykazujących objawy wyczerpania na tle nerwowym.
Szafran
Zawarte w szafranie substancje wpływają na podniesienie poziomu serotoniny, dzięki czemu poprawia się nastrój. Hormon ten przeciwdziała zaburzeniom snu oraz zachowaniom impulsywnym. Działając na mózg, odpowiada za dobry poziom libido. Spożywanie szafranu może wywołać lepszy humor i zmniejszyć uczucie przygnębienia. Hamuje lęki i sprawia, że człowiek lepiej jest w stanie podołać trudnościom życiowym.
Różeniec górski
Różeniec górski poprzez silne oddziaływanie na układ nerwowy wpływa na większą wytrzymałość na stres. Warto więc go spożywać podczas wytężonej nauki oraz przy zwiększonym wysiłku intelektualnym. Pomaga zachować spokój i być bardziej opanowanym. Wspomaga przyswajanie wiedzy, poprawia koncentrację i pamięć. Środki farmakologiczne na bazie różańca górskiego stosuje się w leczeniu chorób degeneracyjnych mózgu. Warto spożywać tę roślinę również przy dużym zmęczeniu zarówno fizycznym, jak i psychicznym, gdyż poprawia ogólną formę.
Melisa
Melisa znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości wpływających na uspokojenie. Warto ją stosować przy rozdrażnieniu oraz w stanach smutku. Poprawia też jakość snu i ułatwia zasypianie. Sprawdza się u osób wykazujących przemęczenie, a także skarżących się na bóle głowy. Melisa zalecana jest na nerwice, depresję, a także stany lękowe.
Bertram
Bertram, czyli przyprawa św. Hildegardy, określany jest też jako „pierściennik”. Wzmacnia układ nerwowy, wpływa na poprawę nastroju i hamuje uczucie przygnębienia. Ceniony jest za wzmocnienie doznań erotycznych i poprawę libido. Wpływa na lepszą pracę mózgu. Dzięki tej roślinie zdolności poznawcze są na wyższym poziomie, a uczenie się i przyswajanie wiedzy jest łatwiejsze.
Bakopa drobnolistna
Bakopa drobnolistna, znana również pod nazwą „brahmi”, to roślina, której właściwości lecznicze od dawna wykorzystuje starohinduska metoda leczenia, czyli ajurweda. Zioło to wpływa na lepszą komunikację, która zachodzi pomiędzy neuronami. Spożywanie bakopy drobnolistnej pozwala na szybsze zapamiętywanie i przyswajanie informacji oraz wspomaga procesy kojarzenia. Następuje przypływ energii i poprawia się również ogólny nastrój. Człowiek czuje się odprężony, a niepokoje są hamowane.
Opracował Jarosław Cieśla
- Poradnik
- Poradnik
- Zdrowa dieta
- Ziołolecznictwo
- 2021-06-02
ContraStress - OCHRONA PRZED STRESEM - suplement diety -...
Inne wpisy w tej kategorii
2025-01-14
Cynamon na poprawę zdrowia
2024-12-17
Mleko i jego przetwory a zdrowie człowieka
2024-11-26
Składniki, które wspomagają oczyszczanie ciała
2024-11-20
Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy
2024-11-19
Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?
2024-11-05