Zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych

Zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych

Jest to zapalenie żył, któremu zwykle towarzyszy zakrzepica o różnym nasileniu. Zakrzepowe zapalenie dotyka żył powierzchniowych umiejscowionych nad powięzią (włókna kolagenowe tkanki łącznej, której zadaniem jest zewnętrzna osłona poszczególnych grup mięśniowych).


Zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych najczęściej rozwija się w obrębie żylaków, rzadziej w żyłach niezmienionych żylakowo. Przebieg choroby jest łagodny, samoograniczający. Zwykle nieleczona choroba ustępuje samoistnie po kilku dniach lub tygodniach. 

Przyczyny

W 90% przypadków chorobie towarzyszy zapalenie żylaków wywołane zastojem krwi żylnej. Zmieniona ściana żyły, która powoduje zakrzepicę, częściej dotyczy żyły odpiszczelowej, a rzadziej żyły odstrzałkowej. Zakrzep stopniowo zamyka światło żylaka, a w ścianie naczynia rozwija się zapalenie, które może pojawić się samoistnie lub może być wywołane określonymi czynnikami, np. takimi jak:

  • długotrwała podróż w pozycji siedzącej,
  • wysoka temperatura,
  • ciąża,
  • urazy,
  • ukąszenie lub użądlenie przez owada,
  • niewłaściwie wykonana iniekcja lub cewnikowanie.


Jeśli zapalenie żył powierzchniowych stale nawraca, można podejrzewać rozwój choroby nowotworowej. Prawdopodobieństwo współistnienia zakrzepicy żył głębokich z zapaleniem żył powierzchniowych jest niewielkie – na poziomie 5%.


Chorobę może także wywoływać długotrwałe cewnikowanie naczyniowe (wprowadzenie do narządów i jam ciała giętkich rurek mających na celu pobranie czegoś wprowadzenie lub odprowadzenie, np. leku lub kontrastu). Do czynników sprzyjających zapaleniu należą: stosunkowo duża średnica cewnika, nieprawidłowe jego położenie, zakażenie, leki hormonalne, substancje drażniące lub stany sprzyjające nadkrzepliwości.  

Objawy

Do objawów zakrzepowego zapalenie żył należą: 

  • bolesny obrzęk z zaczerwienieniem skóry,
  • guzkowate lub powrózkowate zgrubienie żylaków z towarzyszącym stanem zapalnym,
  • rzadko występuje podwyższona temperatura ciała,
  • w przypadku zastosowania cewnika charakterystyczna jest niemożność pobrania krwi z cewnika, ponieważ skrzep powoduje jego zatkanie.

Leczenie

Sposoby leczenia zakrzepicy żył powierzchownych różnią się w zależności od przyczyny i rozległości zmian zakrzepowych. Leczenie polega na podawaniu środków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwobrzękowych, środków usprawniających przepływ żylny, stosowaniu miejscowym kompresów, maści lub żelów z dodatkiem heparyny.


Leczenie operacyjne jest wskazane jedynie w przypadkach, gdy proces zapalno-zakrzepowy ma tendencje do rozszerzania się w kierunku ujścia żyły odpiszczelowej do żyły udowej, co grozi wystąpieniem zatoru tętnicy płucnej.


W praktyce stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak: ibuprofen, diklofenak, naproksen, ketopofen czy kwas acetylosalicylowy. Leki te działają objawowo, zmniejszają uczucie bólu towarzyszące chorobie, a także łagodzą odczyn zapalny występujący przy zakrzepicy. Można je stosować doustnie lub miejscowo w postaci żelu lub maści.  


W samoistnej zakrzepicy żył powierzchownych dotyczącej większego obszaru lub żył znajdujących się bliżej połączenia z głębszymi naczyniami (żyłą udową) stosuje się przeciwkrzepliwe leki rozrzedzające krew. Z reguły prowadzi się terapię małymi dawkami heparyny podawanej w zastrzykach podskórnych co najmniej przez 6 tygodni. 


Pomocna będzie terapia ekstraktami z następujących ziół: ruta zwyczajna, ruszczyk kolczasty lub kasztanowiec zwyczajny.


Opracowała Agata Majcher


Źródło: 

Choroby układu krążenia w: „Medycyna Praktyczna”, redaktorzy działu: A. Budaj, W. Leśniak.

Inne wpisy w tej kategorii

Kwasy tłuszczowe – co o nich powinniśmy wiedzieć

2024-12-18

Kwasy tłuszczowe – co o nich powinniśmy wiedzieć

Organizm jest w stanie wytworzyć pewien rodzaj kwasów tłuszczowych – jednonienasycone, omega-9. Pozostałe kwasy, takie jak niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, nie są przez nas produkowane.

Czytaj dalej

Jak zapobiegać migrenie i uśmierzyć ból głowy?

2024-11-13

Jak zapobiegać migrenie i uśmierzyć ból głowy?

W niniejszym artykule przyjrzymy się problemowi migren, analizując czynniki je wywołujące oraz metody łagodzenia ich objawów. Wskazówki te pomogą zarówno w zapobieganiu, jak i radzeniu sobie z bólem.

Czytaj dalej

Co jeść i czego unikać, aby wzmocnić serce?

2024-11-05

Co jeść i czego unikać, aby wzmocnić serce?

Co możemy zrobić, by wzmocnić serce, jeśli chodzi o aspekty dietetyczne? Jakie składniki częściej uwzględniać w diecie dobrej dla serca, a z jakich najlepiej zrezygnować? Sprawdź.

Czytaj dalej

Dieta w chorobie wrzodowej

2024-10-29

Dieta w chorobie wrzodowej

Współczesna medycyna podaje, że przyczyną wrzodów żołądka i dwunastnicy jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori, która jest w stanie przetrwać w kwaśnym środowisku żołądka. Jak z nią walczyć?

Czytaj dalej

Stan zapalny – niefarmakologiczne zapobieganie i leczenie

2024-10-17

Stan zapalny – niefarmakologiczne zapobieganie i leczenie

Sprawdź czym jest stan zapalny w organizmie, co go wywołuje i jak możemy go pokonać naturalnymi metodami.

Czytaj dalej

Dbaj o swoją tarczycę

2024-10-04

Dbaj o swoją tarczycę

Zaburzenia funkcjonowania tarczycy mogą manifestować się na wiele sposobów. Objawy u jednych to tycie, u innych chudnięcie, mogą wystąpić problemy z koncentracją ale nie tylko. Sprawdź co jeszcze.

Czytaj dalej