- Poradnik
- Poradnik
- Zdrowy styl życia
- 2021-11-15
Zadbaj o zdrowie i biegaj nawet zimą
Biegi na zewnątrz mogą być uprawiane o każdej porze roku. Nawet powinny być, gdyż w ten sposób zapewniamy sobie utrzymanie dobrej kondycji, zdrowe ciało i właściwy poziom odporności organizmu. Nawet z nastaniem zimy nie należy rezygnować z tej formy aktywności. Trzeba tylko zadbać o własne bezpieczeństwo oraz komfort i można trenować bez problemu. Na mróz i zaśnieżone ścieżki zawsze znajdzie się jakaś rada.
Korzyści z biegania zimą
Kiedy jest zimno, to chcemy więcej jeść, co skutkuje gromadzeniem się tkanki tłuszczowej i przybieraniem na wadze. Brak ruchu tylko potęguje ten stan. Systematyczny trening zapewni nam więc, przede wszystkim stałe spalanie tkanki tłuszczowej. Na wiosnę nie będziemy mieć ,,opony" na brzuchu i nadwagi. Zadbamy więc również o kształtną, sportową sylwetkę. Bez skrępowania będzie można latem wyjść na plażę bez koszulki.
Bieganie wpływa na poprawę krążenia. Poprawia się metabolizm, składniki odżywcze efektywniej zasilają tkanki oraz narządy i mózg pracuje wydajniej. Poprawia się samopoczucie psychiczne i fizyczne. Ciągłe wystawianie organizmu na chłód wzmacnia układ immunologiczny, który łatwiej radzi sobie z obroną przed infekcjami wirusowymi. Nawet jeśli pojawi się stan zapalny, to często trwa bardzo krótko.
Poza tym zarówno ciało, jak i umysł, przyzwyczajają się do trudów. Czasami trzeba przedzierać się przez zaspy, przetrzymać opady śniegu prosto w twarz i zachować równowagę na niestabilnym terenie. W ten sposób wzmacniają się mięśnie i hartuje charakter. Codzienne problemy po takich doznaniach wydają się łatwiejsze do pokonania.
W wyniku wysiłku fizycznego uwalniane są hormony, które poprawiają nastrój. Jest to szczególnie ważne zimą, ponieważ szybko zapadające ciemności dołująco wpływają na psychikę. Po prostu łatwiej jest nam przetrwać do wiosny ten zimny i ,,ciemny“ czas.
Bieganie przy niższej temperaturze daje też wiele korzyści dla wytrzymałości organizmu. Łatwiej jest utrzymać wyższe tempo oraz pokonać dłuższy dystans niż latem, gdy panują wysokie temperatury. Poprawiają się więc wydolność i jakość treningu. Odczuwamy też mniejsze zmęczenie, dlatego można biegać dłużej. Lepsze ,,osiągi“ wynikowe są również zasługą tego, że mniej się pocimy. Organizm jest bardziej nawodniony, a dzięki temu osłabienie nie następuje zbyt szybko.
Jak uniknąć przeziębienia?
Istotną kwestią jest to, żeby się nie wychłodzić, ani też nie przegrzać. W obydwu przypadkach skutkiem będzie brak komfortu i szybki powrót do domu, jak również może wystąpić przeziębienie.
Gdy ubierzemy się zbyt grubo i w odzież nie przepuszczającą powietrza, to wytworzy się duża ilość ciepła. To natomiast spowoduje, że człowiek zaczyna się mocno pocić, gdyż organizm próbuje pozbyć się nadmiaru temperatury. Wtedy najczęściej zdejmujemy z siebie część ubrania. To jest niebezpieczna sytuacja, gdyż jeśli się zatrzymamy – np. odpoczywając po wysiłku albo na ćwiczenia czy też rozciąganie – to wtedy dość szybko nasze do tej pory rozgrzane ciało będzie się wychładzać. Tym łatwiej, gdyż skóra jest mocno wilgotna. Jak więc postępować? Najlepszą i sprawdzoną metodą biegaczy jest po pierwsze zakładanie odzieży termoaktywnej i ,,oddychającej“. Ma ona możliwość szybkiego odprowadzenia wilgoci na zewnątrz. Dzięki temu skóra jest mniej mokra. Po drugie, należy ubierać się na tzw. ,,cebulkę", czyli zakładać na siebie kilka warstw odzieży. Nie zapominać o kurtce chroniącej zarówno przed wiatrem, jak i opadami. Tu należy jednak uważać, bo te nie przepuszczające powietrza będą powodowały, że będziemy się mocno pocić i może dojść do opisanej wyżej sytuacji nadmiernego zawilgocenia.
Najwięcej ciepła wydostaje się z organizmu poprzez palce rąk i nóg, a także głowę. Dlatego kluczowe jest, żeby na bieganie zakładać rękawiczki, czasami nawet dwie pary przy dużym mrozie, skarpety o odpowiedniej grubości i czapkę. Buty powinny mieć siateczkę, przez którą będzie odparowywała wilgoć, zapewniając właściwą wentylację. Te z nieprzemakalnej membrany spowodują gromadzenie się dużej ilości potu, co może skutkować odparzeniami na skórze, a także wystąpieniem opuchlizny stóp.
O tym trzeba wiedzieć
- Nawet zimą można wykonać szybki bieg. Istotne jest tylko, żeby na śliskiej nawierzchni nie stracić równowagi. Najlepiej jest biegać po chodnikach, które są odśnieżone i posypane piaskiem. Po śniegu należy biegać w butach o odpowiednim bieżniku, który zapewni właściwą stabilizację, natomiast po oblodzonej nawierzchni warto poruszać się w obuwiu z kolcami lub stosując specjalne nakładki, które je posiadają. Wtedy uchronimy się przed wywrotką.
- Zimą często zdarza się biegać po zmroku, więc żeby być widocznym na drogach i chodnikach należy ubierać odzież wyposażoną w elementy odblaskowe. Dobrym pomysłem jest też zakładanie latarki czołowej, dzięki której dobrze oświetlimy teren przed nami i będziemy lepiej widzieć nierówności na nawierzchni.
- Przed wyjściem na powietrze warto rozgrzać się już w domu. Taka dawka ciepła pozwoli łatwiej znieść zetknięcie z minusową temperaturą na początku treningu.
- Przy bardzo dużym mrozie (np. -15°C do -20°C) lepiej czasami będzie odpuścić bieganie, chyba że czujemy się na siłach. Najważniejsze, żeby taki trening nie był zbytnim obciążeniem dla organizmu.
- Poradnik
- Poradnik
- Zdrowy styl życia
- 2021-11-15
ContraStress - OCHRONA PRZED STRESEM - suplement diety -...
Kolagen - MOCNE KOŚCI - suplement diety - proszek - 76 g...
ContraStress - OCHRONA PRZED STRESEM - suplement diety -...
Inne wpisy w tej kategorii
2024-12-11
Tarczyca, mitochondria i nadnercza – triada dla twojego zdrowia
2024-11-28
Teoria pięciu przemian wu xing według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej
2024-11-21
Ćwiczenia dla seniorów wpływające na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego
2024-11-19
Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?
2024-11-14
Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób
2024-11-06