Witamina B6

Witamina B6

Witamina B6 to w rzeczywistości kilka składników, z których najbardziej znana to pirydoksyna

Pirydoksyna jest syntetyzowana przez bakterie przewodu pokarmowego człowieka, ale organizm ludzki i organizmy zwierzęce nie są zdolne do samodzielnego syntetyzowania tej witaminy.

Witamina ta to składnik wielu enzymów biorących udział w: metabolizmie aminokwasów, tłuszczów, hormonów sterydowych oraz syntezie hemoglobiny. Ma ona zasadnicze znaczenie w utrzymaniu zdrowej skóry. Działa wspomagająco na układ nerwowy – zmniejsza drżenie kończyn i nadmierne napięcie mięśniowe. Do niedawna witamina B6 była nadużywana w celu łagodzenia napięcia przedmiesiączkowego.

Witamina B6 jest mało odporna na mrożenie. Również proces obróbki cieplnej, taki jak gotowanie, sprawia, że jej duże ilości wylewamy wraz z wodą. Witaminie B6 szkodzi również światło słoneczne. Mleko wystawione w przeźroczystych butelkach na działanie słońca traci 50% witaminy B6. Z uwagi na swoje zdolności do spalania tłuszczu witamina B6 jest popularnym składnikiem diet odchudzających. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B6 dla osoby dorosłej to 2,5–30 mg.

Witamina B6 – zwiększone zapotrzebowanie

Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B6 dotyczy kobiet w okresie wzmożonej produkcji hormonów płciowych (estrogenu), czyli: w ciąży, w drugiej połowie cyklu oraz w przypadku stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Tradycyjnie zwiększone zapotrzebowanie dotyczy osób starszych i chorych przyjmujących leki ograniczające wchłanianie witaminy B6.

Witamina B6 – skutki niedoborów i nadmiaru

Objawy niedoboru witaminy B6 trudno rozpoznać, bo są podobne do objawów typowych dla innych witamin. Początkowe objawy to: alergia pokarmowa, stany depresyjne, osłabienie, nudności. Mogą pojawić się też: anemia, zapalenia skóry (zajady czy zapalenie ust oraz języka), a także objawy ze strony układu nerwowego: skurcze mięśni kończyn, drgawki. Zbyt duże dawki witaminy B6 powodują takie objawy neurologiczne jak na przykład zaburzenia czucia. Dawki dzienne rzędu 2-7 g prowadzą do uszkodzenia nerwów. W przypadku choroby Parkinsona nadmiar witaminy B6 może hamować działanie stosowanej podczas tej choroby lewodopy.

Witamina B6 – najlepsze źródła

Najlepszymi źródłami witaminy B6 są: wątroba, nerki, sardynki, mięso, jaja, ryby, mleko, wyroby pełnoziarniste, warzywa strączkowe, ziemniaki. Bogate w witaminę B6 są również owoce (szczególnie banany), orzechy i nasiona słonecznika.

Radosław Lesz

Inne wpisy w tej kategorii

Witaminy a nasze zdrowie

2024-10-15

Witaminy a nasze zdrowie

Witaminy stanowią nie tylko jeden z odżywczych elementów naszego pożywienia. Dzięki nim możliwa jest praca enzymów oraz innych związków chemicznych.

Czytaj dalej

Jak wzmocnić swój mózg – 5 nie zawsze oczywistych faktów

2024-08-22

Jak wzmocnić swój mózg – 5 nie zawsze oczywistych faktów

Poznaj relacje pomiędzy niewydolnością mózgu a chorobami autoimmunologicznymi, które swoje korzenie mają głównie w niewłaściwej diecie, toksynach, nadwrażliwościach pokarmowych czy zanieczyszczeniach

Czytaj dalej

Miedź i jej rola w organizmie

2024-07-17

Miedź i jej rola w organizmie

Miedź uczestniczy w wielu kluczowych procesach życiowych, dlatego jej potrzebujemy w optymalnych dawkach, pamiętając, że zarówno jej nadmiar, jak i niedobór to dla nas sytuacje niekorzystne.

Czytaj dalej

Wartości odżywcze warzyw i owoców w zależności od koloru

2024-06-04

Wartości odżywcze warzyw i owoców w zależności od koloru

Rośliny poszczególnych grup kolorystycznych różnią się zawartością składników odżywczych oraz związków fitochemicznych. Kolor informuje nas też o zawartości pewnych składników leczniczych. Sprawdź.

Czytaj dalej

Jak sobie radzić z jesienną chandrą

2023-11-30

Jak sobie radzić z jesienną chandrą

Jak wesprzeć nasze zdrowie psychiczne w okresie jesienno - zimowym? Czym jest sezonowe zaburzenie afektywne (SAD) a czym jesienna chandra? Jakie suplementy przyjmować? Dowiesz się z naszego artykułu.

Czytaj dalej

Turmalin oczyszcza wodę

2023-11-08

Turmalin oczyszcza wodę

Turmalin to piękny minerał, który posiada ciekawy zestaw właściwości fizycznych, chemicznych i energetycznych. Jest również wykorzystywany w oczyszczaniu wody. Sprawdź jak działa na ludzki organizm.

Czytaj dalej