- Poradnik
- Ziołolecznictwo
- 2020-03-29
Uzdrowieńcze maści i mazidła św. Hildegardy
Święta Hildegarda – benedyktynka, zielarka, kaznodziejka, uzdrowicielka, kompozytorka – podchodziła do zdrowia człowieka holistycznie już ponad 900 lat temu.
Zapewne kojarzą Państwo sześć złotych praw życia w harmonii i zdrowiu św. Hildegardy:
- Właściwie jeść i pić.
- Czerpać energię z czterech żywiołów świata: ogień, woda, powietrze, ziemia.
- Utrzymywać równowagę między ruchem a spokojem (praca–odpoczynek).
- Odnaleźć naturalny rytm snu i czuwania.
- Praktykować sztukę wydalania szkodliwych substancji (oczyszczanie, post, upusty, bańki, kąpiele).
- Podtrzymywać uzdrawiające siły duchowe (wady zastąpić cnotami).
Święta Hildegarda oprócz uzdrowieńczej diety, napojów ziołowych, litoterapii polecała również stosowanie różnego rodzaju maści, mazideł i olejków w różnych jednostkach chorobowych.
Rośliny na maści i mazidła
Wiele cudnych ziół stosuje się w medycynie św. Hildegardy nie tylko jako napary czy bezpośredni dodatek do jedzenia, ale również jako składniki kremów, olejów i mazideł. Z ogromną przyjemnością przedstawię te mazidła Hildegardowe, z którymi na co dzień pracuję wraz moimi podopiecznymi z bardzo dobrym skutkiem zdrowotnym.
BYLICA BOŻE DRZEWKO (Artemisia abrotanum)
Mazidła z bylicą stosowane są w artretyzmie, reumatyzmie, zapaleniu stawów, atakach dny, przykurczach, zapaleniach ścięgien i mięśni. Szczególnie polecane są:
Maść: łój, oliwa z oliwek, ekstrakt z bylicy bożego drzewka, olejek z lawendy wąskolistnej.
Olejek: sok z bylicy bożego drzewka, oliwa z oliwek.
Jeśli dokucza komuś dna, to niech naniesie tę maść na bolącą część ciała (staw) i zrobi opatrunek; niech to powtarza często – wtedy dna ustąpi. – św. Hildegarda z Bingen
JODŁA (Abies alba Mill.)
Maść choinkową zaleca się stosować przy bólach głowy, bólach serca i zapaleniu zatok poprzez nacieranie nią okolic serca i splotu słonecznego oraz skroni i czoła. Na uwagę zasługuje:
Maść: wiosenne igły, kora i drewno jodły, liście szałwii, majowe masło, woda.
Jeśli ktoś odczuwa w głowie takie dolegliwości, że łamie go artretyzm, jest szalony i obłąkany, wówczas natrzyj tą maścią najpierw okolice serca… Potem natrzyj tą maścią głowę – „Physica”
FIOŁEK (Viola odorata)
Mazidła z fiołkiem zalecane są przy stanach zapalnych skóry, atopowym zapaleniu skóry, przy bliznach, opryszczkach, cystach, torbielach jajników i tarczycy, gruczolakowłókniakach, przy bólach głowy. Stosowane są również jako mazidła przeciwzmarszczkowe, przy osłabieniu wzroku, dolegliwościach nerek. Części ciała objęte zmianami zapalnymi należy smarować 2 razy dziennie. Warto wypróbować:
Krem: łój kozi, oliwa z oliwek, sok z fiołka, olejek różany (na rynku są dwa rodzaje kremów: standard i intensywny, który zawiera więcej soku z fiołków, przez co jego działanie jest silniejsze).
Olejek: oliwa z oliwek, sok z fiołka (liści i kwiatów), olejek z pelargonii, wyciąg z kwiatów róży.
Jeśli kogoś boli głowa, niech wciera tę maść w czoło – wówczas poczuje ulgę. Jeśli człowieka toczy rak albo inny wrzód, niech się posmaruje maścią – wówczas rak (najmniejsze robaczki) obumrze, jak tylko tego spróbuje.
BYLICA PIOŁUN (Artemisia absinthium)
Mazidła piołunowe zaleca się stosować przy boleściach stawów dłoni, kolan, kręgosłupa, stawów biodrowych, bólach pleców, bólach w piersiach, zapaleniu oskrzeli, kaszlu, boleściach w boku. Polecam Państwu:
Krem: łój jelenia, szpik kostny jelenia, sok z piołunu, tłuszcz wołowy.
Olejek: oliwa z oliwek, świeży sok piołunowy.
Jeśli ktoś ma bóle w piersiach i zaczyn kaszleć, posmaruj mu piersi mieszanką. Jeśli ma bóle w boku, natrzyj mieszanką bok – wówczas uzdrowi go ona zewnętrznie i wewnętrznie. – „Zioła z Apteki św. Hildegardy”
RÓŻA (Rosa damascena)
Mazidła z różą stosuj się przy skurczach i napięciach mięśni, nerwobólach, reumatyzmie, podczas sytuacji stresogennych, w niepohamowanym gniewie i złości. Olejek ze spirytusem zaleca się stosować przy zaburzeniach gojenia się ran. Dostępne preparaty to:
Olejek: oliwa z oliwy, olejek z róży.
Olejek ze spirytusem: alkohol, oliwa z oliwek, olejek różany.
Oliwa z owoców drzewa oliwnego nadaje się do wielu lekarstw. Jeśli ktoś cierpi na dnę, to niech włoży do tej oliwy różę i smaruje się nią tam, gdzie mu dokucza dna, a poczuje się lepiej. A jeśli ktoś ma skurcze, to niech się również smaruje tam, gdzie go boli. Maści i wszystkie lekarstwa są lepsze, jeśli dodano do nich róży. – św. Hildegarda z Bingen
RUTA (Ruta graveolens)
Mazidła z rutą zalecane są przy dolegliwościach nerek, bólach nerek, bólach lędźwi, torbielowatości nerek; wspomagająco w nadciśnieniu. Smarować plecy w okolicach nerek. Tu wyjątkowo dobrze sprawdzi się:
Krem: Tłuszcz niedźwiedzi (receptury obecne mają w składzie inne tłuszcze ze względu na trudno dostępny tłuszcz niedźwiedzi), ruta, olejek różany, piołun.
Gdy człowiek wciąż odczuwa bóle w nerkach i bokach, często ma to swoje źródło w osłabieniu żołądka. Zatem niech weźmie on jedną część ruty i piołunu, doda do nich trochę więcej tłuszczu niedźwiedziego i wszystko wymiesza. Następnie powinien usiąść obok ognia i mocno natrzeć tym specyfikiem nerki i boki, w miejscu, gdzie czuje ból. – „Causae et Curae”
LAWENDA (Lavendula oficinalis i spica)
Mazidła z lawendą stosuje się podczas zakażeń pasożytniczych, podczas boleści ciała, sytuacji napięcia i stresu, podczas problemów ze wzrokiem. Szczególnie polecany:
Olejek: oliwa z oliwek, olejek lawendowy.
Jej aromat rozjaśnia wzrok, bowiem ma w sobie pewną siłę najsilniejszych aromatów, a także korzyść płynącą z najbardziej gorzkich zapachów – dlatego ujarzmia bardzo dużo złych rzeczy, co przeraża złe duchy. – „Physica”
Mazidło uniwersalne
I na koniec taka ciekawostka o uniwersalnym środku dla osób, które same wykonują różne mazidła:
TOPOLA OSIKA
Weź w maju korę tego drzewa i jego zewnętrzne drewno aż do serca, potnij je na małe kawałki, ubij w moździerzu i wyciśnij sok. Następnie dodaj do innych maści, które przyrządzisz, a te tym silniej będą przeciwdziałać wszystkim chorobom, jakie nękają człowieka – w trzewiach, głowie, plecach, żołądku, i pozostałych członkach – i tym bardziej będą trzymać w ryzach złe soki. – „Physica”
Serdecznie zapraszam Państwa do zgłębiania tej jakże ciekawej wiedzy Hildegardowej.
Na zdrówko!
Marta Dul
- Poradnik
- Ziołolecznictwo
- 2020-03-29
ContraStress - OCHRONA PRZED STRESEM - suplement diety -...
Inne wpisy w tej kategorii
2024-11-20
Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy
2024-10-11
Naturalne wspomaganie leczenia kaszlu, kataru i bólu gardła
- Choroby
- Oczyszczanie organizmu
- Poradnik
- Poradnik
- Suplementy
- Witaminy i minerały
- Zdrowa dieta
- Zdrowy styl życia
- Ziołolecznictwo
2024-08-22
Jak wzmocnić swój mózg – 5 nie zawsze oczywistych faktów
2024-08-20
Najskuteczniejsze zioła o właściwościach przeciwzapalnych
2024-08-07
Naturalne sposoby na odstraszanie i ukąszenia owadów
- Choroby
- Encyklopedia
- Oczyszczanie organizmu
- Poradnik
- Poradnik
- Zdrowa dieta
- Zdrowy styl życia
- Ziołolecznictwo
2024-05-14