- Oczyszczanie organizmu
- Poradnik
- Zdrowa dieta
- 2020-03-31
Soda oczyszczona – strażnik równowagi kwasowo-zasadowej
Nazwa chemiczna sody oczyszczonej to wodorowęglan sodu.
Już w starożytnym Egipcie pozyskiwano ją przez odparowanie wód z jezior sodowych. Jednak dopiero w XVIII w. Henri Louis Duhamel du Monceau uzyskał czystą sodę, wykorzystując metodę rekrystalizacji. Kolejne odkrycia pozwoliły na pozyskiwanie sody w ilościach przemysłowych.
Soda oczyszczona stosowana jest w przemyśle medycznym i farmaceutycznym między innymi jako składnik antybiotyków, preparatów przeciwgruźlicznych i roztworów iniekcyjnych. Zewnętrznie można ją wykorzystać w przypadku ukąszenia komara i oparzenia pokrzywą, ponieważ, dzięki reakcji hydrolizy, neutralizuje ona nadmiar kwasu. Okazało się jednak, że soda, mimo swoich właściwości zobojętniających kwas, nie zaburza kwasowości żołądka, ale korzystnie wpływa na regulację bilansu kwasowo-zasadowego naszego organizmu. Wspomaga też system immunologiczny organizmu.
Każdy organ wymaga odpowiedniego środowiska kwasowo-zasadowego dla prawidłowej pracy. Na przykład odpowiednie pH żółci jest zasadowe i wynosi 7,5–8,5. Można więc przyjąć, że zasadowe środowisko jest bardziej korzystne dla naszego organizmu. Na szczęście mamy sprawny system regulujący poziom kwasowości. W celu obniżenia kwasowości krwi wytwarzamy więcej wodorowęglanu i mniej dwutlenku węgla. Zaburzenia tych mechanizmów regulujących kwasowość prowadzą do powstania kwasicy.
Współczesna dieta, styl życia i ciężkie schorzenia przyczyniają się do niedoborów kationów potasu i nadmiaru sodu. Kwasica organizmu może być spowodowana także nadmiarem toksyn w naszym organizmie, przyjmowaniem leków, stresem, brakiem aktywności fizycznej oraz niewłaściwą dietą. Do zakwaszających produktów należą: mięso, cukier, biała mąka pszenna i produkty pochodne, a także: biały ryż, sery żółte, kawa, czarna herbata, kakao i czekolada.
W przypadku zakwaszenia organizmu dochodzi do zakłócenia energetycznych procesów biochemicznych, w tym obniżenia przyswajalności tlenu, co skutkuje pogorszeniem się ogólnego stanu zdrowia. Może to prowadzić do wielu poważnych chorób, na przykład: osteoporozy, zwyrodnienia stawów, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i chorób nerek.
Najprostszym i tanim sposobem na wspomaganie organizmu w obniżaniu kwasowości krwi jest właśnie stosowanie sody oczyszczonej.
Soda, jak stosować?
Sodę oczyszczoną pijemy zawsze na czczo, na pół godziny przed posiłkiem. Zaleca się wypijanie jednej szklanki wody z łyżeczką sody oczyszczonej. Sodę rozpuszczamy w gorącej wodzie (70–80°C) i studzimy (do ok. 50°C). Możemy też nalać pół szklanki wrzątku, wsypać sodę, zamieszać i dolać zimnej wody. Gdy zdarzy nam się przesadzić z sodą, to nie ma powodu do zmartwień – jej nadmiar jest usuwany z organizmu samoczynnie.
Radosław Lesz
- Oczyszczanie organizmu
- Poradnik
- Zdrowa dieta
- 2020-03-31
Inne wpisy w tej kategorii
2024-11-26
Składniki, które wspomagają oczyszczanie ciała
2024-11-19
Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?
2024-11-05
Co jeść i czego unikać, aby wzmocnić serce?
2024-10-23
15 skarbów natury dla zdrowego serca
2024-10-17