- Poradnik
- Poradnik
- Zdrowy styl życia
- Ziołolecznictwo
- 2021-03-31
Rumianek pospolity
Na bóle brzucha, wzdęcia i biegunki nasze prababki miały wypróbowane sposoby. Wytwarzały mikstury z polnych kwiatów i ziół, których skuteczność niejednokrotnie sprawdzały na sobie. To były bardzo proste przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Teraz też warto z nich skorzystać, dlatego że produkty na bazie ziół są naturalne i zdrowe. Można je nie tylko spożywać, ale również smarować nimi ciało, jeśli tylko jest taka potrzeba. Co ważne, takie preparaty mają też zastosowanie na różne dolegliwości, choroby i schorzenia.
Dzikie zioło
Jednym z ziół bardzo popularnych w ziołolecznictwie jest rumianek pospolity. To roślina znana na całym świecie ze swych prozdrowotnych właściwości. Charakterystyczny i przyjemny zapach od razu kojarzy się z aromatem herbaty. Roślina ta jest też określana jako rumianek lekarski. Rośnie dziko nie tylko w wielu krajach Europy, ale także w Azji, Ameryce Północnej i Australii. Występuje na polach, łąkach, trawnikach miejskich i parkowych, poboczach dróg, a także w ogródkach, gdzie traktowana jest często jako chwast.
Skład
O właściwościach tej rośliny przede wszystkim decyduje olejek eteryczny, w którego składzie znajdziemy: bisabolol, tlenki bisabololu A, B i C, farnezen, myrcen, kadinen, a także matrycynę. Inne substancje występujące w rumianku pospolitym to: apigenina, fitosterole, kumaryny, kwasy fenolowe, garbniki katechinowe, a także polisacharydy.
Do spożycia
Podczas infekcji czy też już przy pierwszych objawach przeziębienia warto wypijać syropy z rumianku. Zawarte w nich substancje skutecznie hamują rozwój stanów zapalnych wewnątrz organizmu. Napary z tej rośliny świetnie też się sprawdzą podczas leczenia zakażeń bakteryjnych. Mają także działanie przeciwgrzybicze. Wywar powinny pić również osoby cierpiące na chorobę wrzodową, gdyż powoduje on uśmierzanie bolesności. Skutecznie obniża poziom glukozy we krwi – dzięki czemu może być wykorzystany przez cukrzyków, z tą jednak uwagą, że należy w tym temacie wcześniej skonsultować się z lekarzem. Herbatki z rumianku z dodatkiem innych składników są podawane dzieciom w przypadku występowania u nich kolek jelitowych. Wpływ na hamowanie skurczów mięśni wykorzystuje się także, podając napój osobom dorosłym podczas biegunek, wzdęć żołądka i bólów brzucha.
Sfera psychiczna
Zdrowotne działanie herbatki z rumianku ma szerokie zastosowanie. Warto ją pić nie tylko po to, by przeciwdziałać chorobom i dolegliwościom, ale również po to, żeby ukoić nerwy. Osiągnięcie spokoju to nie tylko efekt wydzielania przez herbatkę aromatu dobrze wpływającego na poprawę samopoczucia. Bowiem w składzie rośliny występuje apigenina należąca do grupy flawonoidów. A działa ona pozytywnie na układ nerwowy, co skutkuje wyciszeniem i uspokojeniem, a także złagodzeniem lęków. Dodatkowo substancja ta poprawia pamięć i wpływa na zwiększenie poziomu koncentracji.
Okłady z wywaru z rumianku
Napary z rumianku stosuje się nie tylko w postaci płynów do spożywania. Przy infekcjach górnych dróg oddechowych i katarze można z rumiankowego naparu wykonać inhalacje, które złagodzą dolegliwości – pozwolą na głębszy oddech oraz zmniejszą wydzielinę z nosa.
Natomiast okłady z wywaru rumiankowego stosuje się na obrzęki, rany, wypryski, owrzodzenia, podrażnienia i inne objawy skórne. Pomagają one także w przypadku bólów reumatycznych. Kompresy z wywaru są też skuteczne w leczeniu hemoroidów. Wywarem z rumianku można także płukać włosy. Dzięki temu zabiegowi będą one odżywione, zdrowsze i bardziej lśniące.
Rumiankowe przepisy
Napar z rumianku
Do przygotowania napoju potrzebujemy dwie stołowe łyżki kwiatów rumianku. Następnie należy zagotować wodę. Kiedy będzie wrząca, trzeba zalać nią kwiaty, przykryć całość i parzyć w ten sposób przez ok. 15–20 minut. Odcedzony napar podaje się przy stanach zapalnych jamy ustnej, na wzdęcia i kolki. Okłady z wywaru stosuje się także przy owrzodzeniach, na rany oraz oparzenia. Dobrze też sprawdzi się on w przypadku zapalenia spojówek, zgagi, a także w nadkwasocie. Poza tym systematyczne picie rumianku pozwoli na ukojenie nerwów.
Płukanka
Do przygotowania naparu potrzebne będą trzy stołowe łyżki rumianku. Następnie należy je zalać jedną szklanką wrzątku. Potem przykryć i poczekać, aż się ostudzi. Po odcedzeniu można używać wywaru przy stanach zapalnych miejsc intymnych u kobiet, a także na podrażnioną i zaczerwienioną skórę. Najlepiej jest nasączać w wywarze bawełnianą chusteczkę i w ten sposób nakładać na ciało.
Syrop z rumianku
Najpierw należy zerwać świeże kwiaty rumianku, a następnie oczyścić je z robaków. Można także przesuszyć kwiaty na słońcu. Później wsypujemy trzy łyżki stołowe kwiatów do garnka, zalewamy dwoma litrami wody i gotujemy. Po trzydziestu minutach przecedzamy wywar – najlepiej przez gazę. Teraz dodajemy do niego kilogram cukru trzcinowego i wszystko znów gotujemy – tym razem ok. 10 minut. Następnie z dwóch średnich cytryn wyciskamy sok do wywaru i mieszamy. Po wszystkim od razu nalewamy płyn do słoików, zakręcamy przykrywką i stawiamy do góry dnem. Gotowy syrop można stosować, dolewając go do napojów, herbaty, profilaktycznie lub w czasie przeziębień i gorszego samopoczucia.
Opracował Jarosław Cieśla
- Poradnik
- Poradnik
- Zdrowy styl życia
- Ziołolecznictwo
- 2021-03-31
ContraStress - OCHRONA PRZED STRESEM - suplement diety -...
Inne wpisy w tej kategorii
2024-12-11
Tarczyca, mitochondria i nadnercza – triada dla twojego zdrowia
2024-11-28
Teoria pięciu przemian wu xing według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej
2024-11-21
Ćwiczenia dla seniorów wpływające na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego
2024-11-20
Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy
2024-11-19
Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?
2024-11-14