Rośliny przeciwpasożytnicze

Rośliny przeciwpasożytnicze

Odrobaczanie organizmu jest wpisane w kanon medycyny ludowej

Pasożyty to przyczyna wielu dolegliwości, takich jak: osłabienie, alergie, obniżenie liczby czerwonych krwinek etc. Dlatego nic dziwnego, że stare receptury pełne są przepisów na mikstury przeciwpasożytnicze. Wykrycie pasożytów bywa trudne, dlatego warto samemu przynajmniej raz w roku przeprowadzić odrobaczenie, wykorzystując naturalne składniki.

Goździk

Goździki to nierozwinięte, wysuszone pąki drzewa goździkowego. Stosowane są jako przyprawa, ale mają również szerokie zastosowanie w medycynie chińskiej i zachodniej. Z uwagi na silne działanie anyseptyczne i przeciwzapalne wykorzystuje się je w przypadku bólu zęba.

Goździki skutecznie zwalczają pasożyty i ich jaja. Należy stosować je w postaci proszku lub niegotowanego ekstraktu. Najpopularniejszym sposobem w walce z pasożytami jest mieszanka zmielonych goździków i siemienia lnianego. Mieszamy 100 g siemienia z 10 g goździków. Spożywamy rano, popijając wodą. Pierwszego dnia jedną łyżkę, drugiego dwie, trzeciego trzy. Kolejne 3 dni robimy przerwę i znów powtarzamy kurację.

Pieprz czerwony

Stosowany jest w małych dawkach – od 100 mg do 500 mg. W przypadku zbyt dużych dawek może dojść do zaburzeń oddychania i ostrych reakcji toksycznych ze strony układu pokarmowego.

W medycynie naturalnej występuje w postaci nalewki, proszku lub olejku eterycznego.Stosowano go jako środek przeciwbólowy, antyseptyczny oraz lek na infekcje pochodzenia bakteryjnego i wirusowego. Współczesne badania dowodzą, że owoce drzewa pieprzowego skutecznie eliminują gronkowca złocistego, a to dzięki substancjom utrudniającym bakteriom komunikację oraz produkcję toksyn uszkadzających zdrowe tkanki ciała.

Piołun gorzki

Piołun jest szeroko rozpowszechnioną byliną i uważa się go za chwast. Rośnie na nieużytkach, miedzach i polach między okresami wysiewów. W Polsce czas kwitnienia przypada na drugą połowę kwietnia i w tym okresie piołun jest zbierany. W medycynie ludowej znane były jego właściwości rozkurczowe, bakteriobójcze, przeciwzapalne i pobudzające wydzielanie żółci. W postaci naparu i nalewki stosuje się go na dolegliwości układu pokarmowego. Bylina ta jest również używana jako środek przeciwpasożytniczy.

Nalewkę z piołunu i napar stosuje się zewnętrznie w celu pozbycia się pasożytów. By wyeliminować owsiki, zaleca się zrobienie lewatywy naparem piołunu z dodatkiem czosnku. Napar uzyskujemy, zalewając jedną łyżkę ziela szklanką wrzątku i parząc przez pół godziny. Możemy go również spożywać, wypijając jedną szklankę dziennie, ale dzieląc ją na kilka mniejszych porcji.

Nalewkę z piołunu możemy przyrządzić na różne sposoby, ale tradycyjnie zalewa się spirytusem liście umieszczone w butelce. Butelkę odstawiamy na 10 dni w ciemne miejsce. Po tym okresie odcedzamy nalewkę i przelewamy do wyparzonej butelki. Możemy rozcieńczyć ją wodą, tak aby nie była za mocna. Profilaktycznie wypijamy jedną łyżkę stołową dziennie. W przypadku problemów żołądkowych można stosować 2 łyżki stołowe, kilka razy dziennie.

Należy pamiętać, że piołun zawiera tujon, który może uszkodzić korę mózgową. Nie mogą go stosować osoby z wrzodami żołądka, dwunastnicy oraz cierpiące na hemoroidy.

Czosnek

Czosnek ma silne działanie antyoksydacyjnie, detoksykacyjne i przeciwpasożytnicze. Usuwa pasożyty z układu pokarmowego – szczególnie skuteczny jest w walce z pasożytami jelitowymi. Możemy spożywać go między innymi w postaci: nalewki, proszku, soku, octu czosnkowego i w połączeniu z sokiem z kapusty kiszonej.

Ocet czosnkowy uzyskamy, mieszając 0,5 l octu jabłkowego z czterema dokładnie zmieszanymi główkami czosnku i łyżką miodu. Odstawiamy na 10 dni, a po tym czasie odcedzamy. Wypijamy 3 łyżeczki dziennie. Zamiast octu jabłkowego możemy zastosować sok z kiszonej kapusty lub kiszonych ogórków.

Czosnek można podawać w postaci surowej. Po dokładnym pokrojeniu trzeba zmieszać go z płynnym miodem i w tej postaci dodawać do herbaty lub smarować kanapki.

Nalewkę uzyskamy, mieszając 35 g drobno posiekanego i rozgniecionego czosnku z 200 ml czystego spirytusu. Taką miksturę odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce na 10 dni, odcedzamy i odstawiamy na kolejne 4 dni. Profilaktycznie robimy tygodniową kurację, podczas której zażywamy 2 razy dziennie coraz większe dawki nalewki. Pierwszego dnia 4 krople, drugiego 6, trzeciego 10, czwartego 15, piątego 20, szóstego 25, a siódmego 50 kropli. Kurację najlepiej stosować raz w roku, gdy zaczyna nas dopadać przeziębienie.

Granat

Granat stosowany jest w postaci wywaru, proszku lub soku. Najsilniejsze działanie przeciwpasożytnicze ma odwar z kory granatowca. Znajdują się w niej alkaloidy: peletieryna i izopeletieryna, które paraliżują tasiemca. Odrywa się on od ścianki przewodu pokarmowego i może być wydalony po podaniu środka przeczyszczającego. Równie skutecznie granat działa w przypadku glist, owsików i włosogłówek znajdujących się w przewodzie pokarmowym człowieka.

Owoce granatu także mają działanie przeciwpasożytnicze (szczególnie w przypadku tasiemców) choć są mniej skuteczne niż kora. Ich zaletą jest łatwa dostępność, atrakcyjny smak oraz duża zawartość witamin i minerałów. Sami możemy przyrządzić taki świeży sok. Wystarczy wrzucić do sokowirówki lub wyciskarki obrane ze skórki jagody granatu.

Orzech włoski

Niedojrzały orzech włoski ma silne działanie przeciwpasożytnicze i bakteriobójcze. W medycynie ludowej stosowano go w zaburzeniach układu pokarmowego, infekcjach, stanach zapalnych i problemach z tarczycą. Zielony orzech włoski posiada naturalny herbicyd, który hamuje rozwój grzybów, pasożytów, bakterii i drożdży w układzie pokarmowym. Najczęściej podawany jest w postaci nalewki, soku oraz syropu. Orzechy zbieramy, gdy są jeszcze miękkie i po przebiciu igłą na wylot wycieka z nich sok.


Nalewka z orzecha włoskiego


Do słoja wrzucamy 20 sztuk umytych i pokrojonych w ćwiartki zielonych orzechów. Zalewamy je 0,5 l wódki i 0,5 l spirytusu. Dodajemy po łyżeczce: cynamonu, pieprzu w ziarnach, kolendry, goździków, ziela angielskiego i tymianku. Odstawiamy na 4 miesiące w ciepłe miejsce. Po tym okresie przelewamy alkohol do innego pojemnika, a do orzechów wlewamy 1,5 szklanki wody i wsypujemy szklankę cukru. Odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce na 3 tygodnie. Co jakiś czas potrząsamy słojem. Następnie zlewamy wodę i spirytus do jednego pojemnika, filtrujemy przez gazę i rozlewamy do butelek. Po pół roku można spożywać nalewkę. Wersja bez cukru będzie bardziej skuteczna w przypadku zastosowania przeciwgrzybicznego, ale nie każdemu będą odpowiadały jej walory smakowe.


Radosław Lesz

Inne wpisy w tej kategorii

Cynamon na poprawę zdrowia

2025-01-14

Cynamon na poprawę zdrowia

W niniejszym artykule, oprócz omówienia wpływu cynamonu na zdrowie, zamie również przepis na sporządzenie mleka cynamonowego, do którego przygotowania wykorzystuje się znaczną porcję tej przyprawy.

Czytaj dalej

Składniki, które wspomagają oczyszczanie ciała

2024-11-26

Składniki, które wspomagają oczyszczanie ciała

Oczyszczanie organizmu ma miejsce na bieżąco, cały czas. Poprzez wiele działań możemy wspomóc nasze ciało i nasze wewnętrzne „oczyszczalnie” w postaci komórek i narządów, takich jak wątroba czy nerki.

Czytaj dalej

Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy

2024-11-20

Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy

W lasach czy w parkach, przy drogach, na ściętych pniach drzew liściastych spotkać można grupę zimowych i bardzo smacznych grzybów, znanych jako boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus). Owocni [...]

Czytaj dalej

Naturalne wspomaganie leczenia kaszlu, kataru i bólu gardła

2024-10-11

Naturalne wspomaganie leczenia kaszlu, kataru i bólu gardła

Jesień to czas, kiedy nasze organizmy muszą zmierzyć się z obniżeniem temperatury i zwiększoną wilgotnością powietrza, co często skutkuje przeziębieniami. Zamiast od razu sięgać po farmaceutyki, [...]

Czytaj dalej

Hydrokolonoterapia – zalety i przeciwwskazania

2024-09-25

Hydrokolonoterapia – zalety i przeciwwskazania

Coraz większa świadomość prozdrowotna społeczeństwa powoduje sięganie do starych, tradycyjnych form różnego rodzaju oryginalnych terapii. Dzisiaj dowiemy się czym jest hydrokolonoterapia.

Czytaj dalej

Popularne diety w zapobieganiu nowotworom

2024-08-27

Popularne diety w zapobieganiu nowotworom

Odpowiednia dieta może zarówno działać profilaktycznie wobec rozwoju nowotworu, jak i spowalniać postęp choroby. Sprawdź, które diety są najlepsze jeżeli chodzi o działanie przeciwrakowe.

Czytaj dalej