- Poradnik
- Suplementy
- Zdrowa dieta
- Zdrowy styl życia
- 2022-01-17
Regeneracja wątroby – walka z przewlekłym stresem
Glutation to związek chemiczny należący do grupy tzw. trójpeptydów. Składa się z trzech aminokwasów: cysteiny, glicyny i kwasu glutaminowego. Glutation występuje w stosunkowo wysokich stężeniach w wielu tkankach ciała. Odgrywa kluczową rolę w: redukcji stresu oksydacyjnego, utrzymaniu równowagi redoks, poprawie detoksykacji metabolicznej i regulacji układu odpornościowego. Glutation pomaga oprzeć się toksycznemu stresowi codziennego życia, jednak jego poziom spada wraz z wiekiem. Różne przewlekłe choroby związane z wiekiem, takie jak: neurodegeneracja, dysfunkcja mitochondriów, choroby nowotworowe, są ściśle powiązane z niedoborem poziomu glutationu. Przy zwiększonym stresie oksydacyjnym wywołanym infekcjami, zatruciem, niedożywieniem, zwiększonym obciążeniu toksycznym z powodu narażenia na zanieczyszczenia środowiskowe, zapotrzebowanie organizmu na glutation drastycznie wzrasta.
Ostatnie badania pokazują toksyczny wpływ grafenu i jego pochodnych na funkcjonowanie mitochondriów (1).
Glutation to pierwsza linia obrony naszego ciała w przypadku ostrych zatruć, takich jak zatrucie muchomorem sromotnikowym czy paracetamolem. Gdyby wątroba dysponowała nieograniczonymi zasobami tej bezcennej substancji, wtedy zatrucia toksynami nie przebiegałyby w tak dramatyczny sposób. Niestety, zapasy glutationu w ekstremalnych sytuacjach wyczerpują się bardzo szybko. Czy możemy temu zaradzić ? Wydaje się, że najskuteczniejszym uzupełnieniem glutationu może być doustna suplementacja. Niestety tak nie jest. Doustna suplementacja czystym glutationem jest mało skuteczna, ponieważ glutation podawany tą drogą jest częściowo degradowany przez enzymy trawienne.
Czy można temu zaradzić? Można podać glutation dożylnie, czego nie wolno robić na własną rękę, dlatego nie namawiam Czytelników do samodzielnego aplikowania sobie glutationu w formie iniekcji. Można jednak podać glutation w „osłonie” . Badanie naukowe wykazały, że dodatek takich substancji jak kwas alfa-liponowy i N- acetylocysteina chronią glutation przed enzymami trawiennymi, a ponadto działają z nim synergicznie. Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom Czytelników, nasi specjaliści stworzyli formułę opartą na bazie wymienionych substancji. Glutation premium Raw Forest™ to suplement diety stworzony na bazie zredukowanego glutationu, kwasu alfa-liponowgo oraz N-acetylocysteiny.
N-acetylocysteina (NAC)
Trzy warunkowo niezbędne aminokwasy: glicyna, cysteina i kwas glutaminowy łączą się, tworząc glutation w dwuetapowej reakcji biochemicznej. Dlatego organizm ludzki potrzebuje wszystkich trzech aminokwasów i odpowiedniej funkcji enzymatycznej, aby wytworzyć wystarczające ilości glutationu. Cysteina jest aminokwasem siarkowym wchodzącym w skład białek, dlatego spożywanie pokarmów bogatych w ten związek może również wspierać syntezę glutationu. Upośledzone trawienie białek może być czynnikiem ograniczającym w zapewnieniu zdrowych poziomów glutationu. Powszechne schorzenia układu pokarmowego, niski poziom kwasu solnego, niedobór enzymów trzustkowych korelują z niskim poziomem glutationu i objawami upośledzonej aktywności glutationu (np. zmęczenie).
Cysteina, a w szczególności jej acetylowa pochodna N-acetylocysteina (NAC), jest prekursorem glutationu, a jednocześnie działa z nim w synergii. NAC dodatkowo ochrania glutation przed niszczącymi enzymami trawiennymi. NAC zwiększa metaboliczną funkcję glutationu i zwiększa tempo jego syntezy. NAC jest stosowany w medycynie ratunkowej, aby pomóc pacjentom w kryzysie toksycznym, takim jak spożycie metali ciężkich w toksycznych dawkach. Uważa się, że jest to bardzo bezpieczny związek do stosowania nawet w bardzo wysokich stężeniach. Ponieważ NAC przyspiesza syntezę glutationu w wątrobie, znalazł zastosowanie w medycynie ratunkowej do leczenia ostrego zatrucia paracetamolem. Wątroba wykorzystuje glutation do detoksykacji. Łatwy dostęp do preparatów na bazie paracetamolu w formie środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych sprawia, że jest on nagminnie nadużywany – nie tylko przez dorosłych, ale również bardzo często jest podawany dzieciom w stanach podgorączkowych.
Przedawkowanie paracetamolu prowadzi do gwałtownego wyczerpania zapasów glutationu w wątrobie i upośledzenia jej funkcji detoksykacyjnych. W konsekwencji dochodzi do ciężkiej degradacji tego narządu, a w dalszym etapie do gwałtownie postępującej martwicy. W takiej sytuacji liczy się czas. Szybkie podanie NAC uzupełnia braki glutationu – kluczowego „odtruwacza” – a to może uchronić pacjenta przed najgorszym.
Kwas alfa-liponowy
Kwas alfa-liponowy jest związkiem wielofunkcyjnym, ponieważ może służyć jako bezpośredni wymiatacz wolnych rodników, a także pomagać w regeneracji przeciwutleniaczy, takich jak glutation. Glutation oddając wolny elektron, ulega dezaktywacji. Inaczej mówiąc: ulega utlenieniu. Kwas alfa-lipononowy może „regenerować” glutation przez jego ponowną redukcję, a więc oddając mu swój elektron. Przypomina to proces recyklingu. Różnorodne badania kliniczne w różnych populacjach pokazały, że kwas alfa-liponowy może być ważny dla przywrócenia zdolności antyoksydacyjnej. Kwas alfa-liponowy przywraca komórkowy proces „sygnalizacji”, zmniejsza rozpad mitochondrialny w komórkach, który jest ściśle powiązany z objawami starzenia. Wraz z wiekiem poziom glutationu naturalnie spada, czyniąc osoby chore i starsze bardziej podatnymi zarówno na wolne rodniki, jak i inne toksyny środowiskowe. Kwas alfa-liponowy może odwrocić tę złą tendencję. Mitochondria są „piętą achillesową” starzenia się komórek, ponieważ ich dysfunkcja niekorzystnie wpływa na przekształcanie paliw pokarmowych w użyteczną energię, rozregulowuje poziom wapnia w komórkach, zwiększa stres oksydacyjny i ogranicza od nowę tkanek.
Mitochondria są „elektrownią” komórki, która przekształca surowe paliwa (żywność) w energię użyteczną dla organizmu. Odgrywają również ważną rolę w homeostazie wapnia oraz w regulacji mechanizmów apoptozy komórek (programowanej śmierci komórek) i odnowy tkanek. Dlatego też każde upośledzenie funkcji mitochondriów może mieć tragiczne konsekwencje dla komórki. Żywe komórki to małe elektrownie, w których zachodzą różne reakcje chemiczne, uwalniając niewielkie ilości ciepła. Metabolizm jest stymulowany, gdy komórki są wystawione na działanie toksycznych substancji, takich jak: rtęć, kadm, ołów, uran. Ten dodatkowy wysiłek jest wykrywalny w organizmach jako zwiększona emisja ciepła – sygnalizująca walkę z toksyną.
Czteroosobowy zespół naukowców z Drezna i Berna (dr Muhammad H. Obeid, dr Jana Oertel, prof. Marc Solioz, prof. Karim Fahmy) opracował wysoce czułą metodę, zwaną mikrokalorymetrią, za pomocą której można mierzyć tę moc – nawet jeśli mieści się tylko w zakresie mikrowatów (milionowej części wata).
Karim Fahmy podsumowuje wyniki: „Odkryliśmy, że metabolizm z uranem staje się mniej wydajny. Komórki wytwarzają więcej ciepła, ale nie więcej komórek. Organizmy wyraźnie wykorzystują swoją energię do mechanizmów obronnych, a nie do wzrostu.
Zupełnie inny obraz wyłania się, gdy obecny jest glutation. W takim przypadku komórki nadal rosną. „Glutation obniża toksyczność chemiczną uranu. Komórki lepiej znoszą skażenie” – mówi biofizyk (2).
Źródła:
1. https://rebus.us.edu.pl/bitstream/20.500.12128/5751/1/Dziewiecka_Ocena_toksycznosci_in_vivo_tlenku_grafenu.pdf
https://www.benchmark.pl/aktualnosci/grafen-niebezpieczny-dla-ludzi-srodowiska-badania.html
https://zbc.ksiaznica.szczecin.pl/Content/34353/PDF/Aleksandrzak.dr.pdf
2. https://lpi.oregonstate.edu/feature-story/there-way-combat-stress-aging
https://lpi.oregonstate.edu/faculty-staff/tory-hagen
- Poradnik
- Suplementy
- Zdrowa dieta
- Zdrowy styl życia
- 2022-01-17
ContraStress - OCHRONA PRZED STRESEM - suplement diety -...
Inne wpisy w tej kategorii
2024-11-19
Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?
2024-11-14
Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób
2024-11-06
Ruch to zdrowie
2024-11-05
Co jeść i czego unikać, aby wzmocnić serce?
2024-10-23