Problem opadających powiek

Problem opadających powiek


Coraz częściej spotyka się osoby z tzw. problemem opadających powiek. Jest to schorzenie skóry na górnej powiece wynikające z jej nadmiaru i zwiotczenia, co powoduje, że staje się ona zbyt ciężka, wskutek czego samoczynnie opada. Osoba z tą przypadłością sprawia wrażenie jakby miała przymknięte oko lub je zmrużyła. Oko jest wówczas na wpół otwarte, co stanowi utrudnienie widzenia dla chorego, ale też jest dyskomfortem wizerunkowym. Przypadłość ta dotyczy zazwyczaj osób po 55.–60. roku życia, ale może występować w każdym wieku, nawet u małych dzieci i objawia się na jednym lub obu oczach.
    
Opadanie powieki ogranicza pole widzenia, wskutek czego chorzy, aby lepiej widzieć, nienaturalnie odchylają głowę do tyłu lub unoszą brwi. Może być to szczególnie niebezpieczne u osób prowadzących pojazdy. Stopień opadania zmienia się bowiem w zależności od zmęczenia i może nastąpić raptownie, dlatego też nie należy lekceważyć tego schorzenia.

Opadające powieki - przyczyny

Główną przyczyną opadania powiek jest starzenie się skóry. Z upływem lat maleje produkcja kolagenu i elastyny, wskutek czego skóra traci swą jędrność i elastyczność, staje się wiotka i zwisająca. Skóra powieki jest delikatna, stąd bywa dużo bardziej narażona na tego typu przypadłości. Farmaceuci i lekarze polecają oczywiście tabletki na tego typu schorzenie, ale „Zdrowie bez Leków” nie jest właściwym medium, aby o tym pisać. Zajmiemy się więc naturalnymi metodami walki z opadającymi powiekami.

Jak podnieść opadające powieki?

Na pewno najbardziej radykalną metodą jest blefaroplastyka. Podczas tego zabiegu chirurgicznego usuwany jest nadmiar skóry i tłuszczu, a sama powieka jest od nowa formowana. Najlepszy efekt widoczny jest dopiero po dwóch tygodniach, a blizny po niewielkich nacięciach są w zasadzie niewidoczne. Powieka jest podniesiona, dzięki czemu zwiększa się w ten sposób pole widzenia i wizerunek osoby, a efekt widoczny jest nawet do 20 lat. Zabieg wykonywany jest przy miejscowym znieczuleniu, stąd nie każda osoba może być jemu poddana. Przeciwwskazaniami są: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby serca i tarczycy.


Mniej inwazyjną, w zasadzie bezbolesną i bezpieczniejszą, metodą jest zabieg z użyciem radiofrekwencji. Używane do tego celu urządzenie Attiva wytwarza łuk elektryczny, którym przegrzewa się miejscowo skórę, dzięki czemu zbędny nadmiar tkanki jest wyparowywany. Efekt widać niemal natychmiast, stąd metoda ta jest szczególnie zalecana.


Przy niewielkim stopniu opadania powieki zaleca się zabieg o nazwie Madonna Lift, który przeprowadza się laserem frakcyjnym. Emisja fal elektromagnetycznych o odpowiedniej długości i częstotliwości pozwala precyzyjnie oddziaływać na tkanki. To bardzo bezpieczna i skuteczna metoda, stosowana głównie na osobach z alergią. Laser niszczy jakoby zbędne tkanki, po czym dochodzi do podziałów komórek, w wyniku czego powstaje nowa tkanka, która jest jędrna i elastyczna.


Najczęściej zabieg Madonna Lift połączony jest z  wstrzyknięciem osocza bogatopłytkowego. To również bardzo bezpieczna i skuteczna metoda stanowiąca alternatywę dla zabiegów chirurgicznych. Osocze bogatopłytkowe to substancja zawierająca związki powodujące podziały komórkowe i powstawanie nowych tkanek. Przy jej zastosowaniu można pobudzić regenerację skóry, poprawić jej jędrność i elastyczność. Osocze zdobywa się z krwi pacjenta i jest ono bogate w płytki krwi (stąd nazwa).


Inną metodą jest bezbolesny lifting laserowy powiek. Wykonuje się go laserem erbowo-yagowym i jest skuteczny jedynie przy nieznacznym opadaniu powiek. Niewielki zakres rekonstrukcji powieki tą metodą zmusza do kilkakrotnych powtórzeń, stąd jest stosowany rzadziej. Dużo bardziej skuteczne są metody wyżej opisane.


Równie mało skuteczny, aczkolwiek często stosowany, jest botoks. Metoda ta jest bardziej polecana (choć nie przeze mnie) do szeroko pojętej chirurgii plastycznej, aniżeli do opadających powiek. Na pewien okres (3–5 miesięcy) można bowiem podnieść brwi, podciągając tym samym powieki, aczkolwiek przy dużym nadmiarze skóry nie da się właściwie tego zrobić. Osobiście nie zalecam tej metody na opadające powieki i generalnie również ją odradzam. Piękno człowieka tkwi w naturze, a nie w botoksie.


Opracował Sławomir Śmiełowski

Inne wpisy w tej kategorii

Kompleksowy przewodnik po olejach bazowych

2024-11-12

Kompleksowy przewodnik po olejach bazowych

W tym artykule znajdziesz obszerny przegląd olejów bazowych, ich właściwości, a także wskazówki dotyczące zastosowań i wyboru najlepszego oleju dla twojej skóry.

Czytaj dalej

Naturalna pielęgnacja skóry jesienią

2024-10-30

Naturalna pielęgnacja skóry jesienią

W tym artykule przedstawiamy kompleksowy, jesienny plan pielęgnacyjny z wykorzystaniem naturalnych składników, które dostarczą nawilżenia i odżywienia.

Czytaj dalej

Rzuć na stałe palenie papierosów

2024-07-03

Rzuć na stałe palenie papierosów

Podpowiadamy jak skutecznie rzucić palenie. Jak nie wracać do nałogu. Jak być zdrowym. Wyjaśniamy dlaczego niektórym łatwiej jest rzucić palenie, podczas gdy inni mają z tym problem. Sprawdź już teraz

Czytaj dalej

Naturalne filtry przeciwsłoneczne

2024-06-17

Naturalne filtry przeciwsłoneczne

Wraz z nadejściem wiosny i lata oraz wzrostem intensywności promieniowania UV, wielu z nas zaczyna się zastanawiać, czy stosowanie filtrów przeciwsłonecznych jest rzeczywiście konieczne? Sprawdźmy.

Czytaj dalej

Hydrolaty w codziennej pielęgnacji skóry i włosów

2024-04-29

Hydrolaty w codziennej pielęgnacji skóry i włosów

Hydrolat, zwany również wodą kwiatową lub wodą roślinną, to produkt uboczny powstający podczas procesu destylacji parowej roślin w celu uzyskania olejków eterycznych. Poznaj ich właściwości.

Czytaj dalej

Łuszczyca – co o niej warto wiedzieć

2024-04-17

Łuszczyca – co o niej warto wiedzieć

Łuszczyca to przewlekła, nawracająca, niezakaźna choroba skóry, przybierająca różne formy i stopnie nasilenia. Szacuje się, że na świecie łuszczyca dotyka około 2–3 proc. populacji.

Czytaj dalej