Pies – przyjaciel i lekarz człowieka

Pies – przyjaciel i lekarz człowieka

Od dawna wiadomo, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, a na pewno najwierniejszy. Nie o przyjaźni z psami chciałbym jednak dziś napisać, a o leczniczo-terapeutycznej mocy psów. Mam na myśli zarówno psy specjalnie wyszkolone do celów terapeutycznych, jak i te nasze domowe pupilki, bo i one mogą nam pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia i kondycji.

Specjalne terapie z udziałem psów

Wykorzystanie terapeutyczne psów mieści się w ramach zooterapii i jest jedną z jej dziedzin. Terapia z udziałem psa (zwana: kynoterapią, dogoterapią lub kanisterapią) jest metodą wzmacniającą efektywność rehabilitacji. Pod okiem wykwalifikowanych terapeutów, specjalnie wybrane i wyszkolone psy są swego rodzaju narzędziami terapeutycznymi i znakomitymi motywatorami.

W Polsce od 2004 r. funkcjonuje Polski Związek Dogoterapii, który koordynuje tego rodzaju działalność terapeutyczną, a corocznie 15 czerwca jest nawet obchodzony Ogólnopolski Dzień Dogoterapii.

Tematyka specjalistycznej dogoterapii to temat na odrębny artykuł. Ja natomiast chciałbym skupić się na tym, jak zwyczajny domowy pupil może pomóc nam w utrzymaniu zdrowia (zarówno fizycznego, jak i psychicznego) oraz kondycji.

Domownik i codzienny towarzysz

Żyjemy w czasach, w których pies nie biega już przy budzie, uwiązany na łańcuchu lub rzemieniu, a jest pełnoprawnym domownikiem. Skoro jest on lokatorem, to naturalną konsekwencją jest nawiązanie z nim relacji – podobnie jak między ludźmi. Pies jako żywa istota odczuwa podobnie jak człowiek, a nawet fachowcy twierdzą, że układ nerwowy psa jest delikatniejszy i bardziej wrażliwy niż nasz.

Pies w domu to przede wszystkim wierny towarzysz – w szczególności osób mieszkających samotnie, partner do zabawy (uwielbiają to dzieci), współuczestnik spacerów, joggingu, a nawet wycieczek rowerowych. Wszystko zależy od naszego zapotrzebowania oraz rasy, potrzeb i wieku psa.

Zarówno do kwalifikowanych terapii, jak i do domowych zabaw nie nadają się psy obronne (np. tosa inu), stróżujące (np. rottweilery) czy bojowe (np. dogi kanaryjskie). Najlepszymi i najłagodniejszymi ulubieńcami człowieka są zazwyczaj goldeny retrievery, labradory retrievery oraz cavaliery kingi. Wymieniam tu psy rasowe, ale różne inne czworonogi nierasowe są tak samo bardzo dobrymi partnerami człowieka.

Terapeuta emocjonalny

Psycholodzy zajmujący się psychiką psów, zwani psimi behawiorystami, wymieniają wiele pozytywnych skutków przebywania z psami. Dodać należy, że korzyści te są po obu stronach, tak u ludzi, jak i psów. Relacja taka wpływa pozytywnie na funkcje poznawcze, zwiększa empatię, wytwarza rodzaj więzi uczuciowej, kształtuje i rozwija umiejętność okazywania emocji i uczuć, uczy samodzielności (np. dziecka w ramach wywiązywania się z działań wobec zwierzęcia), ułatwia też komunikację z innymi ludźmi (np. przypadkowe pogadanki właścicieli spacerujących z psami).

Dobry, przyjazny pies potrafi wywrzeć na człowieku bardzo korzystne efekty, jak chociażby poprawę samopoczucia, uspokojenie w traumatycznych chwilach, a nawet obniżenie ciśnienia krwi.

Udowodniono, że psy są doskonałym wsparciem i uzupełnieniem w terapii przeciwdepresyjnej. Zwykły, domowy piesek wpływa na stan chemiczny mózgu, albowiem przebywanie z nim powoduje wydzielanie hormonów miłości i szczęścia, czyli oksytocyny i serotoniny. W zasadzie pies pomocny jest we wszystkich terapiach chorób układu nerwowego, ale też w nagłych sytuacjach stresowych i traumatycznych.

Warto więc zbudować dobrą relację ze swoim pupilem. Wspólne przebywanie, przytulenie psa czy pogłaskanie korzystnie wpłynie dla obu żywych istot. Psycholodzy podkreślają szczególnie znaczenie obecności psa w wychowaniu dzieci. Przekłada się to później w dorosłym życiu na dobre relacje międzyludzkie i szacunek do innych zwierząt.

Partner w aktywności fizycznej

Już sama obecność psa w domu wymusza na nas konieczność wyjścia z nim na świeże powietrze kilka razy dziennie. Zamiast zalegać w fotelu lub na kanapie, zmuszeni jesteśmy przy okazji rozprostować kości, co jest dla nas korzystne. Pies to również doskonały partner do większych aktywności fizycznych. Sam przez wiele lat codziennie wieczorem przez dwie godziny spacerowałem ze swoim goldenem retrieverem. Teraz chodzę już bez pieska, gdyż jest w sędziwym jak na psa wieku i nie podoła maszerować ze mną. Jednak nawyk cowieczornego wychodzenia z domu pozostał, co stało się u mnie normą.

Spacerując, widzę też wielu biegaczy pokonujących trasę ze swoimi psami, czy nawet rowerzystów, przy których podążają ich psiaki. W takich wypadkach musimy jednak wziąć pod uwagę rasę psa, jego wiek i sprawność, aby nie zamęczyć zwierzęcia – jak we wszystkim, musimy zachować zdrowy rozsądek. Pies to również wspaniały partner do fizycznych zabaw z dziećmi. Jest to dużo korzystniejsze aniżeli (tak dziś modne) wpatrywanie się w ekran smartfona. To, co daje nam codzienna dawka aktywności fizycznej, nie muszę chyba wymieniać.

Coraz więcej miejsc publicznych (hotele, ośrodki) dopuszczają obecność psa, więc warto skorzystać z tych udogodnień.

Posiadanie psa to oczywiście niemały obowiązek i koszty, ale jak widzimy, to również duża korzyść dla nas ludzi. Dozgonna przyjaźń i zdrowie to bezcenne atuty, a te właśnie zapewni nam nasz przyjaciel pies. 

Inne wpisy w tej kategorii

Kwasy tłuszczowe – co o nich powinniśmy wiedzieć

2024-12-18

Kwasy tłuszczowe – co o nich powinniśmy wiedzieć

Organizm jest w stanie wytworzyć pewien rodzaj kwasów tłuszczowych – jednonienasycone, omega-9. Pozostałe kwasy, takie jak niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, nie są przez nas produkowane.

Czytaj dalej

Tarczyca, mitochondria i nadnercza – triada dla twojego zdrowia

2024-12-11

Tarczyca, mitochondria i nadnercza – triada dla twojego zdrowia

W świecie pełnym wyzwań i stresu nasze ciało potrzebuje wsparcia na wielu poziomach. Tarczyca dostarcza impulsu do działania, mitochondria generują energię, a nadnercza pokonują stres. Sprawdź jak.

Czytaj dalej

Teoria pięciu przemian wu xing według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

2024-11-28

Teoria pięciu przemian wu xing według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) to starożytny system medyczny, koncepcja zdrowia rozwijana przez Chińczyków od kilku tysiącleci. Obecnie nadal jest jednym z bardziej respektowanych na całym świ [...]

Czytaj dalej

Ćwiczenia dla seniorów wpływające na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego

2024-11-21

Ćwiczenia dla seniorów wpływające na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego

Ćwiczenia mają wpływ na poprawę sprawności ciała, podniesienie odporności organizmu, zapewniają dobry humor i są świetnym zastrzykiem energii na cały dzień. Jakie ćwiczenia warto wykonywać?

Czytaj dalej

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

2024-11-19

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

Aby zachować równowagę wewnętrznego środowiska ludzkiego organizmu, czyli homeostazę, istotne jest zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej (RKZ). Sprawdź jak to zrobić.

Czytaj dalej

Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób

2024-11-14

Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób

Głęboko w naszym mózgu, pomiędzy oczyma znajduje się zegar, który posiada niezwykłą zdolność synchronizowania organizmu ze środowiskiem zewnętrznym. Zegar ten nazywany jest jądrem nadskrzyżowa [...]

Czytaj dalej