Ozon i jego moc

Ozon i jego moc

Ozon od lat jest szeroko stosowany do dezynfekcji, usuwania nieprzyjemnych zapachów, a nawet uzdatniania wody. Nie wszyscy jednak wiedzą, czym jest ozon, jak powstaje i dlaczego jest skuteczny.

Czym jest ozon i jak powstaje?

Najbardziej znany jest ozon powstały w sposób naturalny w stratosferze pod wpływem działania promieni słonecznych UV, który chroni nas przed promieniowaniem ultrafioletowym (warstwa ozonowa). Nie jest to jednak jedyny sposób, w jaki ozon powstaje w naturze. Po deszczu lub burzy często czujemy charakterystyczny świeży zapach spowodowany przez intensywne wytwarzania się ozonu, np. po uderzeniu pioruna.

Ozon może być wytworzony nie tylko w sposób naturalny, ale też sztucznie za pomocą światła UV (np. lampy kwarcowe) lub przy użyciu wyładowań koronowych (ozonatory). Specjalne urządzenie rozszczepia tlen na pojedyncze atomy, które łączą się z innymi cząsteczkami O2, w wyniku czego powstaje ozon (O3).

Jakie właściwości ma ozon?

Ozon jest gazem wysoko reaktywnym, czyli łatwo wchodzącym w reakcje chemiczne, dzięki czemu ma silne właściwości utleniające i dezynfekujące. Ozon jest w stanie utlenić DNA i RNA wirusów osłonkowych i bezosłonkowych, a także zniszczyć ścianę komórkową oraz DNA bakterii. Ozon jest również efektywny w walce z grzybem i pleśnią, a nawet w utlenianiu pestycydów w owocach i warzywach oraz antybiotyków w mięsie. Ozonowanie żywności przedłuża jej świeżość, usuwa mikroorganizmy, a także inne zanieczyszczenia, ograniczając namnażanie się bakterii.

Do czego stosuje się ozonator domowy?

Domowy ozonator to sprzęt generujący ozon. Zazwyczaj ma on wydajność około 400–1000 mg/h. Za pomocą takiego urządzenia możemy odświeżyć lub zdezynfekować pomieszczenia nie tylko w domu, ale też w biurze, gabinecie, żłobku lub salonie kosmetycznym. Oprócz tego ozonator domowy może być stosowany do oczyszczania: owoców, warzyw, mięsa, drobiu, jaj, ryb i owoców morza, ryżu, kasz, grochu, fasoli itp. Ozonator sprawdza się również w dezynfekcji desek do krojenia, naczyń kuchennych i sztućców, usuwa nieprzyjemne zapachy, a także dezynfekuje buty, ubrania, pościel, szafy, lodówki, pralki, zabawki dla dzieci, wnętrza, układ klimatyzacji samochodu oraz pomieszczenia dla zwierząt. Woda ozonowana świetnie nadaje się do kąpieli i mycia zębów, gdyż ozon dotlenia skórę, wspiera walkę z chorobami grzybiczymi oraz usuwa bakterie obecne w jamie ustnej.

Szkodliwość ozonu

Ze względu na silne właściwości utleniające ozonu przy dużym stężeniu jest on gazem niebezpiecznym dla żywych organizmów, dlatego podczas ozonowania powietrza należy opuścić pomieszczenie, wyprowadzić z niego zwierzęta i wynieść rośliny.

Ozonatory domowe często mają wbudowany programator czasu pracy, a po zakończeniu procesu ozonowania wyłączają się automatycznie. Taka funkcja pozwala na bezpieczne korzystanie z ozonatora, gdyż możemy wejść do pomieszczenia dopiero po przeprowadzeniu procesu ozonowania. Ozonowanie jest więc bezpieczne wyłącznie przy zachowaniu środków ostrożności oraz gdy przestrzegamy instrukcji obsługi generatora ozonu.

Jak wybrać ozonator?

Ozonatorów jest na rynku bardzo dużo. Są to modele profesjonalne służące wyłącznie do ozonowania pomieszczeń, a także bardziej uniwersalne – domowe. Modele profesjonalne mają bardzo dużą wydajność, są niezwykle efektywne, ale niestety też dosyć niebezpieczne, dlatego kupując ozonator do mieszkania, warto się zastanowić nad modelami do użytku domowego. Wybierając ozonator, należy zwrócić uwagę na jego żywotność, maksymalną powierzchnię ozonowania, obecność zegara odmierzającego czas pracy, jego maksymalny programowalny czas pracy, a także na dodatkowe funkcje i akcesoria. Wśród obecnych na rynku polskim ozonatorów domowych najbardziej wydajny jest model polskiej firmy Wenon – MF-308. Wenon jest jednym z największych w Polsce dystrybutorów domowych i profesjonalnych generatorów ozonu, a także innych sprzętów do dezynfekcji, np. lamp UV oraz oczyszczaczy powietrza. Stylowy i nowoczesny Wenon MF-308 jest najnowszym produktem wyżej wymienionej marki, który łączy w sobie dwa urządzenia: generator ozonu oraz jonizator. Jego wydajność – aż 1000 mg/h – pozwala na szybkie i skuteczne ozonowanie pomieszczeń, a dzięki dodatkowym akcesoriom (przewody silikonowe i dyfuzory do wody) jest to również świetny sprzęt do ozonowania wody i żywności. Dodatkowa funkcja jonizacji polega na nasyceniu powietrza jonami ujemnymi, które neutralizują tzw. elektrosmog, czyli szkodliwe jony dodatnie powstałe w wyniku działania urządzeń elektrycznych.


Ozonatory mają mnóstwo zastosowań bezpośrednio wpływających na nasze zdrowie. Wszystkie te korzyści: oddychanie czystszym powietrzem, pozbycie się nieprzyjemnych zapachów, alergenów i szkodliwych związków chemicznych z wody, powietrza i żywności przekonują coraz więcej zwolenników zdrowego trybu życia do zakupu dobrej jakości ozonatora domowego.

Inne wpisy w tej kategorii

Tarczyca, mitochondria i nadnercza – triada dla twojego zdrowia

2024-12-11

Tarczyca, mitochondria i nadnercza – triada dla twojego zdrowia

W świecie pełnym wyzwań i stresu nasze ciało potrzebuje wsparcia na wielu poziomach. Tarczyca dostarcza impulsu do działania, mitochondria generują energię, a nadnercza pokonują stres. Sprawdź jak.

Czytaj dalej

Teoria pięciu przemian wu xing według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

2024-11-28

Teoria pięciu przemian wu xing według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) to starożytny system medyczny, koncepcja zdrowia rozwijana przez Chińczyków od kilku tysiącleci. Obecnie nadal jest jednym z bardziej respektowanych na całym świ [...]

Czytaj dalej

Ćwiczenia dla seniorów wpływające na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego

2024-11-21

Ćwiczenia dla seniorów wpływające na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego

Ćwiczenia mają wpływ na poprawę sprawności ciała, podniesienie odporności organizmu, zapewniają dobry humor i są świetnym zastrzykiem energii na cały dzień. Jakie ćwiczenia warto wykonywać?

Czytaj dalej

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

2024-11-19

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

Aby zachować równowagę wewnętrznego środowiska ludzkiego organizmu, czyli homeostazę, istotne jest zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej (RKZ). Sprawdź jak to zrobić.

Czytaj dalej

Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób

2024-11-14

Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób

Głęboko w naszym mózgu, pomiędzy oczyma znajduje się zegar, który posiada niezwykłą zdolność synchronizowania organizmu ze środowiskiem zewnętrznym. Zegar ten nazywany jest jądrem nadskrzyżowa [...]

Czytaj dalej

Ruch to zdrowie

2024-11-06

Ruch to zdrowie

Regularna aktywność fizyczna stanowi istotną podstawę harmonijnego życia, wpływając korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Stare przysłowie głosi: „w zdrowym ciele zdrowy duch” i chociaż pre [...]

Czytaj dalej