Orzech włoski

Orzech włoski

Orzechy włoskie mimo dużej kaloryczności cieszą się sporym uznaniem. Dzięki zawartym w nich składnikom odżywczym posiadają wiele właściwości prozdrowotnych. Pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego, a także zapobiegają miażdżycy. Wykazują również działanie przeciwbakteryjne, co wpływa na poprawę odporności. Jakie jeszcze zalety mają orzechy włoskie?  

Orzech włoski (Juglans regia L.) jest drzewem liściastym, które należy do rodziny orzechowatych. Do rozwoju potrzebuje dobrego nasłonecznienia oraz żyznych i ciepłych gleb np. lessowych. Nie rośnie na terenach podmokłych i zimnych. Występuje dziko w południowych i południowowschodnich rejonach Europy oraz w niektórych obszarach Azji. Roślina ta uprawiana metodą ekspansywną przynosi największe plony. Wydaje owoce o twardej łupinie, które kryją jadalną część orzecha. 

Wartości odżywcze orzecha włoskiego 

Swoje właściwości odżywcze orzech włoski zawdzięcza przede wszystkim tłuszczom. Zawiera kwasy wielonienasycone omega-3 oraz omega-6. W jego składzie jest także spora ilość białka (15,23 g na 100 g nasion), dzięki czemu to doskonałe pożywienie dla wegetarian. Wśród aminokwasów na szczególną uwagę zasługuje arginina mająca pozytywny wpływ na jakość układu krwionośnego. Nie brakuje też witamin: A, B1, B2, B3, B6, C, E oraz folianów. Na prozdrowotne działanie orzecha włoskiego wpływ mają biopierwiastki, takie jak: potas, fosfor, magnez, cynk, mangan oraz jod.    

Olej z orzecha włoskiego wykazuje właściwości przeciwzapalne

Olej z orzecha włoskiego jest tłoczony na zimno. Ma jasnożółtą lub zielonkawą barwę. Najbardziej rozpowszechniony jest w krajach śródziemnomorskich. Stosuje się go jako dodatek do zimnych sosów. Przy smażeniu w wysokich temperaturach może zmienić smak na gorzki i utracić charakterystyczny orzechowy zapach. Olej z orzecha włoskiego zawiera kwasy omega-3, omega-6, a także witaminy: A, E oraz te z grupy B. Wykazuje się właściwościami przeciwzapalnymi, skutecznie obniża poziom cholesterolu LDL i pozytywnie wpływa na pracę serca. Zalecany jest osobom narażonym na sytuacje stresowe, gdyż działa uspokajająco i koi nerwy. Znajduje zastosowanie również w kosmetyce do pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej. 

To warto wiedzieć

Orzechy włoskie znajdują zastosowanie nie tylko w kuchni. Sok, który uzyskuje się z liści i zielonych owoców, można wykorzystać jako barwnik do włosów. Po nałożeniu zyskają one kasztanowy kolor. 

Wywary z liści i innych części orzecha włoskiego pomagają w przypadku infekcji

W lecznictwie naturalnym oprócz samych nasion wykorzystuje się także liście z drzewa orzecha włoskiego, zielone łupiny orzechów oraz korę. Wywar z tych surowców wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dlatego pomaga w infekcjach jamy ustnej i łagodzi dolegliwości w stanach zapalnych gardła. Pomaga też w przypadku wystąpienia biegunek i doskonale sprawdza się jako środek przeciwkrwotoczny. W medycynie ludowej odwar z liści orzecha miał zastosowanie przy zaburzeniach ze strony układu trawiennego. Można go również stosować do użytku zewnętrznego do nacierania skóry trądzikowej, liszajów, a także miejsc po oparzeniach. Natomiast napar z kory pomaga w przypadku zaparć.

Ciekawostki na temat orzechów włoskich

Orzechy włoskie mają wiele zastosowań w kuchni. Można z nich zrobić: mąkę, mleko, masło, a także nalewkę. Oczywiście warto je także jeść bezpośrednio lub przyozdabiać nimi ciasta, torty oraz stosować do koktajli energetycznych. Z łupiny po orzechach dzieci często wykonują miniżaglówki do zabawy.    

Spożywanie orzecha włoskiego zapobiega chorobom nowotworowym 

Orzech włoski zawiera większą ilość substancji antyutleniających niż inne orzechy. Wykazały to badania przeprowadzone w University of Scranton w USA. Ta właściwość pozwala na skuteczniejsze zwalczanie wolnych rodników, co skutkuje mniejszą podatnością na różne choroby – w tym nowotworowe. Badania wykazały, że systematyczne spożywanie orzechów włoskich hamuje rozwój komórek rakowych. Warto zatem na stałe włączyć te orzechy do swojej diety.

Orzechy włoskie poprawiają funkcjonowanie układu krwionośnego

W składzie orzechów włoskich występuje witamina E, która chroni czerwone krwinki przed uszkodzeniem. Jej składnikami są tokoferole oraz tokotirenole, czyli organiczne związki chemiczne mające pozytywny wpływ na organizm ludzki. Obniżają poziom cholesterolu LDL oraz minimalizują skutki nadciśnienia. Korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu krwionośnego, co poprawia pracę serca, a także zapobiega miażdżycy. Wykazują się też właściwościami przeciwzapalnymi. Występujący w składzie orzechów włoskich aminokwas o nazwie L-arginina powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, minimalizując w ten sposób ryzyko powstania zakrzepów oraz zawałów serca. Natomiast kwasy wielonienasycone wpływają na lepszą jakość krwi, np. zmniejszając jej lepkość. 

Orzechy włoskie korzystnie wpływają na układ pokarmowy 

W 2018 roku w czasopiśmie „The Journal of Nutrition” zaprezentowano wyniki badań dotyczących wpływu spożycia orzecha włoskiego na mikrobiotę przewodu pokarmowego. Próby przeprowadzono na 18 zdrowych kobietach i mężczyznach, którym podawano do konsumpcji 42 g orzechów w ciągu doby. Wyniki badań wykazały, że spożywanie takiej ilości zdecydowanie wpływa na poprawę składu mikroflory przewodu pokarmowego. Zmniejsza się ryzyko powstania różnych chorób i stanów zapalnych, a także dochodzi do obniżenia poziomu cholesterolu LDL. Bakteriobójcze i grzybobójcze właściwości substancji zawartych w orzechach włoskich sprawiają, że są one skutecznym środkiem w walce z gronkowcem, a także bakteriami wywołującymi dur brzuszny. Wykazują także dużą skuteczność przy wszelkiego rodzaju zatruciach i nieżycie przewodu pokarmowego. Pomagają też w przypadku wystąpienia biegunek.   

Orzechy włoskie poprawiają pracę mózgu 

Orzechy włoskie powinny spożywać osoby, które wykonują pracę umysłową oraz uczą się. Zawarty w nich fosfor wspomaga funkcjonowanie mózgu, wpływając na jego większą efektywność. Równie korzystne oddziaływanie na ten ważny organ wykazują kwasy wielonienasycone. Stymulują one układ nerwowy do szybszej reakcji, co przekłada się na poprawę zdolności intelektualnych i lepsze działanie umysłu. Natomiast magnez wpływa na lepszą pamięć i koncentrację. Duże znaczenie dla mózgu mają także witaminy z grupy B, które poprawiają nastrój, zapobiegają rozkojarzeniu i pomagają panować nad nerwami. 

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Harvard Medical School grupie ochotników w ciągu dwóch tygodni podawano do spożycia 50 g orzechów włoskim dziennie. Po tym czasie na podstawie wykonanego rezonansu magnetycznego stwierdzono u nich wzrost aktywności ośrodków mózgu, które odpowiadają za przyswajanie wiedzy oraz podejmowanie decyzji. 

Spożywanie orzechów włoskich, dzięki zawartym w nich substancjom, opóźnia procesy starzenia, a także hamuje ryzyko wystąpienia demencji, choroby Huntingtona oraz Parkinsona. Warto, żeby przyjmowały je osoby dużo pracujące, narażone na stres i uskarżające się na niespokojny sen. 

To warto wiedzieć

  • Wywar z liści orzecha włoskiego pomaga na nadmierną potliwość. 
  • Orzechy włoskie wykazują właściwości ściągające.
  • Substancje zawarte w orzechu włoskim pomagają w tamowaniu krwawień.
  • Orzechy włoskie obniżają poziom cukru we krwi. 
  • Olej z orzechów włoskich pomaga w walce z łuszczycą. 
  • Orzechy włoskie pozytywnie wpływają na rozwój płodu. 


Opracował Jarosław Cieśla

Inne wpisy w tej kategorii

Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy

2024-11-20

Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy

W lasach czy w parkach, przy drogach, na ściętych pniach drzew liściastych spotkać można grupę zimowych i bardzo smacznych grzybów, znanych jako boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus). Owocni [...]

Czytaj dalej

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

2024-11-19

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

Aby zachować równowagę wewnętrznego środowiska ludzkiego organizmu, czyli homeostazę, istotne jest zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej (RKZ). Sprawdź jak to zrobić.

Czytaj dalej

Co jeść i czego unikać, aby wzmocnić serce?

2024-11-05

Co jeść i czego unikać, aby wzmocnić serce?

Co możemy zrobić, by wzmocnić serce, jeśli chodzi o aspekty dietetyczne? Jakie składniki częściej uwzględniać w diecie dobrej dla serca, a z jakich najlepiej zrezygnować? Sprawdź.

Czytaj dalej

15 skarbów natury dla zdrowego serca

2024-10-23

15 skarbów natury dla zdrowego serca

Matka natura ofiarowuje nam naturalne leki, które zapobiegają oraz leczą choroby układu krwionośnego wraz z jego głównym organem. Poznaj je wszystkie.

Czytaj dalej

Stan zapalny – niefarmakologiczne zapobieganie i leczenie

2024-10-17

Stan zapalny – niefarmakologiczne zapobieganie i leczenie

Sprawdź czym jest stan zapalny w organizmie, co go wywołuje i jak możemy go pokonać naturalnymi metodami.

Czytaj dalej