Odciski – utrapienie letnich wędrówek

Odciski – utrapienie letnich wędrówek

Ładna, bezdeszczowa, wakacyjna pogoda zachęca do wielogodzinnych wędrówek. Planujemy nie tylko trasę i przybliżony czas przejścia, ale również prowiant, dobieramy odpowiedni ubiór i obuwie. Przy założeniu, że obuwie sportowe i skarpetki będą dobrane niemal idealnie, ryzyko powstania odcisków także powinno być minimalne. Co ciekawe, nawet buty sportowe, które pasują jak ulał, potrafią odcisnąć swe piętno w postaci bolesnych odcisków. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić? O tym w dalszej części artykułu.

Czym są odciski na stopach i dlaczego powstają?

Odciski na stopach  to powszechna przypadłość dermatologiczna. Odciski powstają na skutek długotrwałego, mechanicznego oddziaływania na konkretny obszar na skórze. Warstwa rogowa naskórka poddawana jest naciskowi i wytwarza jądro odcisku, które, uciskając na skórę właściwą, powoduje ból, gdy nowe komórki docierają do unerwionych warstw skóry.

Powodem odcisku może być źle dobrane obuwie, narażenie skóry na permanentny nacisk lub tarcie, ale powodem mogą być także anatomiczne nieprawidłowości. Wyobraźmy sobie, co się dzieje w bucie, gdy z godziny na godzinę uwięziona stopa jest poddawana coraz to większemu oddziaływaniu wilgoci i ciepła – na skutek takich warunków skóra na stopie staje się coraz bardziej delikatna i coraz bardziej miękka. To sprawia, że skóra będzie się bronić, wytwarzając barierę w postaci jądra odcisku rogowej warstwy naskórka. Pod pęcherzem często wytwarza się płynna wydzielina – efekt pojawienia się stanu zapalnego.

Jak rozpoznać odciski?

Typowe objawy dla odcisków to twarde zgrubienie na skórze narażonych na chroniczne tarcie różnych części ciała (ale najczęściej będą to stopy) oraz dyskomfort lub ból podczas chodzenia. Odciski bywają często mylone z modzelami lub brodawkami.

Jak pozbyć się odcisków na stopach?

Pierwsza pomoc w przypadku odcisków

Gdy odcisk zaskoczył nas w terenie i musimy dojść do celu, ale nie mamy ze sobą apteczki, najlepszym rozwiązaniem będzie próba przynajmniej półgodzinnego odpoczynku, podczas którego, jeśli jest taka możliwość, moczymy nogi (np. w potoku). Można też je polać wodą z butelki. Nie mając pod ręką plastra, zawsze warto sięgnąć po sprawdzone od wieków surwiwalowe metody, czyli zerwać kilka liści babki lekarskiej i przyłożyć w bolące miejsce to kojące i łagodzące ziele, które nie tylko odseparuje od skarpety świeży uraz, ale także nieco zregeneruje i zaleczy powstały odcisk. Jeśli mamy do dyspozycji plaster, należy go przykleić pionowo, gdyż w kierunku pionowym przesuwa się stopa w bucie.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Miejsce narażone na tarcie warto zawczasu posmarować Sudocremem lub Pudrem Bałtyckim dostępnym w sklepie „ZbL”. Puder jest doskonałym rozwiązaniem na odciski, które już się pojawiły. Nawodnienie to kolejny element, o który powinniśmy się zatroszczyć. Niedobór płynów pogarsza stan skóry, zwiększając ryzyko pojawienia się odcisków, ponieważ pot nie odparowuje, tylko zamienia się w drobne kryształki soli, które zwiększają podatność tarcia na skórze.

Założenie drugiej pary skarpet daje szansę na zminimalizowanie nacisku na drażliwe miejsce. Dobrym pomysłem jest założenie cienkiej skarpety, a na wierzch grubszej, która zamortyzuje otarcia.

Co może zaproponować farmaceuta

W aptece można kupić bez recepty preparaty o działaniu keratolitycznym (złuszczającym naskórek) zawierające kwas salicylowy. Miejscowe zastosowanie kwasu salicylowego przynosi podobny efekt jak usunięcie odcisków za pomocą skalpela. Oprócz kwasu salicylowego farmaceuta może doradzić użycie płynu na odciski, który ma w składzie kwas mlekowy, a także maści i kremy na odciski z kwasem salicylowym i mlekowym. Ja osobiście jestem zadowolona z efektów po plastrach, które nazywam „sztuczną skórą”. Działanie tego typu opatrunków hydrokoloidowych polega na tym, że plaster po przyklejeniu na zmieniony obszar integruje się ze skórą, dzięki czemu zaleczenie jest niemal błyskawiczne.

Odciski na stopach mogą dosłownie dać popalić i zepsuć całą wycieczkę. Jednak znając różne metody zapobiegawcze, będziemy mogli się cieszyć spacerami bez bólu.

Opracowała Agata Majcher

Inne wpisy w tej kategorii

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

2024-11-19

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

Aby zachować równowagę wewnętrznego środowiska ludzkiego organizmu, czyli homeostazę, istotne jest zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej (RKZ). Sprawdź jak to zrobić.

Czytaj dalej

Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób

2024-11-14

Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób

Głęboko w naszym mózgu, pomiędzy oczyma znajduje się zegar, który posiada niezwykłą zdolność synchronizowania organizmu ze środowiskiem zewnętrznym. Zegar ten nazywany jest jądrem nadskrzyżowa [...]

Czytaj dalej

Kompleksowy przewodnik po olejach bazowych

2024-11-12

Kompleksowy przewodnik po olejach bazowych

W tym artykule znajdziesz obszerny przegląd olejów bazowych, ich właściwości, a także wskazówki dotyczące zastosowań i wyboru najlepszego oleju dla twojej skóry.

Czytaj dalej

Ruch to zdrowie

2024-11-06

Ruch to zdrowie

Regularna aktywność fizyczna stanowi istotną podstawę harmonijnego życia, wpływając korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Stare przysłowie głosi: „w zdrowym ciele zdrowy duch” i chociaż pre [...]

Czytaj dalej

Naturalna pielęgnacja skóry jesienią

2024-10-30

Naturalna pielęgnacja skóry jesienią

W tym artykule przedstawiamy kompleksowy, jesienny plan pielęgnacyjny z wykorzystaniem naturalnych składników, które dostarczą nawilżenia i odżywienia.

Czytaj dalej

15 skarbów natury dla zdrowego serca

2024-10-23

15 skarbów natury dla zdrowego serca

Matka natura ofiarowuje nam naturalne leki, które zapobiegają oraz leczą choroby układu krwionośnego wraz z jego głównym organem. Poznaj je wszystkie.

Czytaj dalej