- Poradnik
- Uroda
- Zdrowa dieta
- 2020-03-31
Ocet jabłkowy – skuteczny środek na chore zatoki
Już w czasach Hipokratesa ocet winny stosowany był jako środek do czyszczenia ran.
W swoim składzie ma ponad 50 biopierwiastków, w tym: potas, fosfor, wapń, magnez, witaminę A i witaminy z grupy B. Ocet winny działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Z powodzeniem stosowany jest w leczeniu zatok, chorób skórnych i dolegliwości związanych z metabolizmem.
Ocet jabłkowy zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, a wysoka zawartość pektyn usprawnia proces trawienia i poprawia perystaltykę jelit. W przypadku obniżenia poziomu soków żołądkowych można pić przed posiłkiem wodę z odrobiną octu jabłkowego. Kwas octowy zawarty w occie jabłkowym pomaga odzyskać równowagę zasadowo-kwasową w przypadku zaburzeń związanych z niewłaściwą dietą. Zalecany jest dla cukrzyków jako środek obniżający poziom cukru we krwi.
Ocet jabłkowy i zatoki
Jego działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i rozrzedzające doskonale sprawdza się w przypadku zapalenia zatok. Można go stosować w postaci mieszanki z miodem, spreju do nosa, płukanki oczyszczającej zatoki i inhalacji. Kurację octową możemy również przeprowadzić w przypadku przeziębienia i alergii.
Ocet jabłkowy a cera
Ocet jabłkowy stosowany wewnętrznie poprawia stan cery. Działa ściągająco i pomaga w przypadku wszelkich dolegliwości skórnych (np. trądzik, liszaje, grzybica, łuszczyca). Jest również stosowany w celu poprawy kondycji włosów i paznokci.
Przeciwwskazania i środki ostrożności
Doustnie nie mogą stosować octu winnego kobiety w ciąży. Zbyt duże stężenie octu winnego może też negatywnie wpływać na stan szkliwa naszych zębów. Nie stosujemy kuracji octowej w przypadku wrzodów żołądka. Musimy przestrzegać zasady, że w jednej porcji nie przekraczamy dwóch łyżek stołowych octu. Nie pijemy też octu tuż przed snem, bo kwas może podrażnić przełyk. Około pół godziny po wypiciu wody z octem powinniśmy pozostać w pozycji pionowej.
Ocet jabłkowy z miodem
Do szklanki letniej wody dodajemy dwie łyżki octu jabłkowego i łyżkę miodu. Taka mikstura znacząco poprawia odporność. Pomaga też w przypadku zapalenia zatok oraz gardła.
Płyn do płukania zatok na bazie octu jabłkowego
Do jednej szklanki wody o temperaturze ciała dodajemy dwie łyżki octu jabłkowego. Tak przygotowaną miksturę delikatnie wciągamy do nosa. Należy się przygotować na dość niemiłe doznania, a w razie poważnego dyskomfortu zaniechać kuracji.
Inhalacje z octu jabłkowego
Do garnka wlewamy szklankę wody, pół szklanki octu jabłkowego, dodajemy dwie łyżki nieoczyszczonej soli kamiennej i wszystko to zagotowujemy. Po ugotowaniu nachylamy się nad garnkiem i wdychamy parę. Na głowę warto nałożyć ręcznik, żeby skierować strumień pary na twarz. Można stosować kilka razy dziennie.
Sprej do nosa
Do łyżki wody dodajemy sześć kropel octu jabłkowego i wlewamy to do buteleczki po spreju do nosa. Taką miksturę możemy stosować kilka razy dziennie, aż do poprawy naszego stanu.
Radosław Lesz
- Poradnik
- Uroda
- Zdrowa dieta
- 2020-03-31
Inne wpisy w tej kategorii
2024-11-12
Kompleksowy przewodnik po olejach bazowych
2024-11-05
Co jeść i czego unikać, aby wzmocnić serce?
2024-10-30
Naturalna pielęgnacja skóry jesienią
2024-10-23
15 skarbów natury dla zdrowego serca
2024-10-17
Stan zapalny – niefarmakologiczne zapobieganie i leczenie
2024-10-01