Naturalne oleje tłoczone na zimno dla zdrowia skóry

Naturalne oleje tłoczone na zimno dla zdrowia skóry


Świeże tłoczone na zimno oleje roślinne w diecie mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Będąc w posiadaniu domowej prasy do tłoczenia olejów – takiej jak Yoda III – można wytwarzać je z rozmaitych surowców. Tak pozyskane oleje mają najwyższą jakość, dlatego też są doskonałe do spożywania na surowo. Warto maksymalnie wykorzystać właściwości prasy, a olejów używać również w innych celach niż spożywcze. Nasza skóra także zasługuje na najlepsze pożywienie pozbawione chemicznych dodatków, w które obfitują komercyjne kosmetyki. Dlatego też zapraszam do przeglądu właściwości kosmetycznych olejów zimnotłoczonych!


Skóra zasługuje na to co naturalne


Nasza skóra (tak samo jak reszta naszego organizmu) uwielbia wszystko, co naturalne. Nie inaczej jest w przypadku tłoczonych na zimno olejów, które są bogate w prowitaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe mające pozytywny wpływ na kondycję naszej skóry. Ich dobroczynne działanie na skórę to m.in.:


•    poprawa elastyczności,
•    efekt wygładzający,
•    regeneracja komórek,
•    pielęgnacja i odżywienie,
•    ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: wiatr, mróz czy słońce.


Zastosowanie roślinnych olejów w celach kosmetycznych


Naturalne oleje roślinne to kosmetyki wyjątkowo uniwersalne i wielofunkcyjne. Można stosować je tak jak krem, ale również do kąpieli czy masażu. Ten sam olej przeznaczyć możemy nie tylko na skórę twarzy, ale również na skórę całego ciała, a nawet do pielęgnacji włosów. Oleje można stosować samodzielnie lub rozpocząć własną przygodę z tworzeniem swoich naturalnych kosmetyków i dodawać je do: kremów, serum, odżywek do włosów czy balsamów. Największym atutem takich kosmetyków jest pełna przejrzystość składu, która jest wyjątkowo cenna dla osób o skórze skłonnej do alergii, wrażliwej oraz dla skóry dzieci.

Świetnym zastosowaniem olejów jest użycie ich do demakijażu. Większość, nawet tych najtrwalszych kosmetyków do makijażu, doskonale rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu ich usunięcie olejem będzie skuteczne. Dodatkowo to rozwiązanie bardzo korzystne dla skóry, która przy okazji dostanie porcję odżywienia i nawilżenia po trudach związanych z nałożonymi wcześniej kosmetykami do makijażu.


Właściwości olejów roślinnych dla skóry


Dzięki swoim właściwościom hydrofobowym oleje tworzą na skórze warstwę chroniącą przed utratą wody. Wysokiej jakości olej roślinny zawiera mnóstwo aktywnych substancji takich jak witaminy i prowitaminy, kwasy tłuszczowe, sterole i terpeny. Składniki te wchłaniane przez skórę dają efekt pielęgnacyjny. Mogą głęboko nawilżać, chroniąc przed przesuszaniem oraz powstawaniem zmarszczek. Potrafią regulować gospodarkę tłuszczową, przywracając skórze naturalnie zdrowy wygląd. Mają właściwości ochronne oraz potrafią wspomóc regenerację skóry podrażnionej. W zależności od tego, jakich nasion użyjemy do tłoczenia, uzyskany olej będzie miał nieco odmienne właściwości. Oleje będą różnić się również zapachem, kolorem, konsystencjom oraz tym, jaki rodzaj skóry najwięcej zyska na jego zastosowaniu.


Dobór rodzaju oleju do typu cery


Tak jak z każdym innym kosmetykiem, również w przypadku olejów ważne jest dostosowanie do rodzaju skóry. Dobrze dopasowany olej może stać się nieodzownym elementem naszej pielęgnacji i wpłynąć na poprawę naszego wyglądu. Przy bardziej problematycznych typach skóry, takich jak tłusta czy wrażliwa, warto jednak dokładniej przyjrzeć się właściwościom oleju przed jego zastosowaniem.

•    Przy skórze dojrzałej oraz z tendencją do wysuszania najlepiej sprawdzą się oleje o gęstej konsystencji, które pozostają długo na skórze, wchłaniają się stopniowo  i zapewniają odpowiednio wysoki poziom nawilżenia. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się oleje z: kokosa, orzechów makadamia, pestek dyni oraz nasion wiesiołka.

•    Najlepsze działanie na skórę normalną i mieszaną będą miały oleje szybciej schnące i wchłaniające się bez pozostawiania na skórze tłustej warstwy. Takimi olejami będą m.in. olej z migdałów czy pestek moreli oraz olej arganowy.

•    Cera tłusta i ze skłonnością do trądziku wymaga olejów szybko wysychających, które mają najlżejszą konsystencję. Takich, które wchłaniają się bardzo szybko do wnętrza skóry, dzięki czemu nie blokują ujść gruczołów. Mitem jest więc, że skóry tłustej nie należy już natłuszczać, ale należy uważniej dobrać rodzaj oleju, aby był dla niej korzystny. Sprawdzą się tu takie oleje jak z nasion: konopi, czarnuszki, sezamu, słonecznika czy lnu. Szczególnie cenne przy stanach zapalnych mogą okazać się oleje bogate w antyoksydanty i składniki przeciwbakteryjne, takie jak m.in. olej z czarnuszki.

Powyższy podział to jedynie ogólne zalecenia. Warto pamiętać, że tak naprawdę każda skóra jest nieco inna i najlepiej samodzielnie testować różne typy olejów, aż do momentu odnalezienia najlepszych dla siebie rozwiązań.


Najpopularniejsze oleje działające dla dobra skóry, które możemy z łatwością wytłoczyć za pomocą domowej prasy


Olej z czarnuszki


Zawiera głównie kwasy tłuszczowe – linolenowy i oleinowy – oraz niezwykle silnie działające olejki eteryczne, które nadają mu charakterystyczny, mocny zapach. Jego działanie najlepiej sprawdzi się przy skórze łojotokowej, ze skłonnością do wyprysków, gdyż wpływa na poprawę gospodarki lipidowej i udrażnia pozatykane pory skóry. Zmniejsza stany zapalne i działa antybakteryjnie, dzięki czemu znalazł zastosowanie nawet przy leczeniu chorób skóry, takich jak łuszczyca czy egzema. Jego właściwości antyoksydacyjne sprawdzą się też w przypadku skóry podrażnionej (np. po opalaniu) oraz dla skóry dojrzałej, by spowolnić procesy starzenia. Olej z czarnuszki można stosować na skórę głowy dla przyśpieszenia wzrostu włosów.


Olej konopny


Ma wysoką zawartość chlorofilu, co sprawia, że ma on zielonkawe zabarwienie oraz właściwości przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia. Cechuje go wysoka zawartość NNKT, czyli kwasu linolowego i alfa-linolenowego, a także: witamin A, D, E, minerałów, fosfolipidów oraz fitosteroli. Jego skład jest bardzo bliski składowi substancji tłuszczowych naturalnie wydzielanych przez zdrową skórę, dzięki czemu świetnie się nadaje do przywracania równowagi lipidowej skóry. To szczególnie ważne w przypadku skóry trądzikowej mającej tendencję do produkcji zbyt dużych ilości zapychającego pory skóry sebum. Dzięki temu olej konopny może łagodzić zmiany trądzikowe i zmniejszać ich powstawanie. Jest olejem o wyjątkowo niskiej stabilności, dlatego najlepiej tłoczyć za jednym razem niewielkie ilości i zużywać je na bieżąco.


Olej ze słodkich migdałów


Olej z migdałów jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych olejów kosmetycznych. Sprawdza się w przypadku cery normalnej, ale również mieszanej, wrażliwej i suchej. Niezastąpiony w pielęgnacji skóry niemowląt i małych dzieci, gdyż działa jak naturalny emolient – pozbawiony jakichkolwiek niepotrzebnych dodatków. Ma właściwości: nawilżające, zmiękczające, regenerujące i oczywiście natłuszczające, ale bez pozostawiania tłustej warstwy, gdyż szybko ulega wchłonięciu.


Olej kokosowy


To jeden z nielicznych olejów roślinnych, który w temperaturze pokojowej ma konsystencję stałą. Wiąże się to więc również z jego właściwościami kosmetycznymi. Jest olejem wolno schnącym, który powoli się wchłania, przez co długo pozostawia warstwę ochronną na skórze. Najlepiej sprawdzi się do regeneracji mocno wysuszonych obszarów skóry takich jak stopy i dłonie. Świetnie zastępuje wszelkie balsamy ochronne, zarówno na skórę całego ciała, jak i ust. Często stosowany jako olejek do masażu oraz maska odżywiająca włosy

Olej słonecznikowy


To olej znany z bardzo wysokiej zawartości witaminy E – zwanej również witaminą młodości ze względu na sile właściwości antyoksydacyjne. Olej ten ma więc doskonały skład, jeśli chodzi o potrzeby cery dojrzałej. Dobrze go też stosować w celach ochronnych przy dużej ekspozycji skóry na czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr i słońce. Oprócz tego sprawdzić się może jako kosmetyk dla cery mieszanej oraz z lekką tendencją do wyprysków, gdyż ma właściwości wpływające na regulację wydzielania sebum.

Opracowanie Michalina Wójcik

Inne wpisy w tej kategorii

Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy

2024-11-20

Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy

W lasach czy w parkach, przy drogach, na ściętych pniach drzew liściastych spotkać można grupę zimowych i bardzo smacznych grzybów, znanych jako boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus). Owocni [...]

Czytaj dalej

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

2024-11-19

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

Aby zachować równowagę wewnętrznego środowiska ludzkiego organizmu, czyli homeostazę, istotne jest zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej (RKZ). Sprawdź jak to zrobić.

Czytaj dalej

Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób

2024-11-14

Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób

Głęboko w naszym mózgu, pomiędzy oczyma znajduje się zegar, który posiada niezwykłą zdolność synchronizowania organizmu ze środowiskiem zewnętrznym. Zegar ten nazywany jest jądrem nadskrzyżowa [...]

Czytaj dalej

Kompleksowy przewodnik po olejach bazowych

2024-11-12

Kompleksowy przewodnik po olejach bazowych

W tym artykule znajdziesz obszerny przegląd olejów bazowych, ich właściwości, a także wskazówki dotyczące zastosowań i wyboru najlepszego oleju dla twojej skóry.

Czytaj dalej

Ruch to zdrowie

2024-11-06

Ruch to zdrowie

Regularna aktywność fizyczna stanowi istotną podstawę harmonijnego życia, wpływając korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Stare przysłowie głosi: „w zdrowym ciele zdrowy duch” i chociaż pre [...]

Czytaj dalej