Nasiona chia a siemię lniane

Nasiona chia a siemię lniane

Cudze chwalicie, swego nie doceniacie...

Co jakiś czas na rynku pojawiają się nowe, egzotyczne produkty spożywcze kuszące swoimi ponadprzeciętnymi walorami zdrowotnymi. Jednak zanim się zdecydujemy na ich kupno, warto zorientować się, czy któreś z rodzimych dóbr natury nie przewyższa ich swoimi zaletami.

Nasiona chia (cenne) źródło omega-3 i błonnika

Jednym z takich zamorskich produktów są nasiona chia, czyli inaczej nasiona szałwii argentyńskiej (bądź hiszpańskiej).

Reklamuje się je jako najbogatsze roślinne źródło kwasów omega-3 – zawierające ich więcej niż nawet ryby morskie – oraz istny rezerwuar: magnezu, błonnika i białka. Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie jest znana i ceniona od stuleci. Jej właściwości odżywcze doceniali rdzenni mieszkańcy tego kontynentu. Wysoka zawartość kwasów tłuszczowych czyniła z szałwii hiszpańskiej pokarm wysokoenergetyczny, dzięki czemu jej niewielka ilość dodawała azteckim wojownikom i myśliwym sił niezbędnych do całodziennych polowań lub walki. Magnez zawarty w nasionach chia dodatkowo przyczyniał się do zniwelowania zmęczenia – i to zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Obecnie stosowanie tego suplementu również ma sens. Duża zawartość błonnika powoduje, że po namoczeniu nasion w wodzie otrzymamy z nich swoistą galaretkę składającą się w dużej mierze ze śluzu, który to, wyściełając ściany dróg trawiennych, ogranicza oraz spowalnia proces trawienia przez organizm węglowodanów. Jest to działanie pożądane w przypadku diabetyków, u których nie są wskazane wszelkie gwałtowne zmiany poziomu cukru we krwi.    

Błonnik przyczynia się również do regulacji procesów trawiennych oraz zintensyfikowania wydalania szkodliwych produktów przemiany materii zalegających w jelitach. Ma to niebagatelne znaczenie, biorąc pod uwagę fakt, że nowotwory jelita grubego stanowią poważne zagrożenie wśród społeczeństw z wysoko zurbanizowanych regionów świata. Wiąże się to zarówno z niewłaściwą dietą, jak i z brakiem aktywności fizycznej. Codzienne spożywanie nasion chia pomaga oddalić widmo również i takich dolegliwości.

Wszystko pięknie, gdzie więc tkwi haczyk? Jak to najczęściej bywa, jeśli nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze. Tak jest również i w tym przypadku. Otóż cena tego egzotycznego źródła zdrowia oscyluje w okolicach 50 zł za kilogram. Nasiona zaś certyfikowane jako produkt organiczny (superekologiczny) kosztują dwukrotnie więcej. Dziwić więc może popularność tego suplementu wynikająca w dużej mierze z braku rzetelnej wiedzy u kupujących. Osoby wnikliwe, interesujące się aspektami zdrowego odżywiania, wiedzą bowiem, że właściwości niemal identyczne z tymi cechującymi nasiona chia ma dostępne niemal w każdym sklepie spożywczym siemię lniane. I to na dodatek za ułamek ceny swojego zamorskiego kuzyna – kilogram kupimy już za 6–7 zł!

Siemię lniane – rodzimy rywal nasion chia

Nie dość, że siemię jest dużo tańsze, to śmiało można powiedzieć, iż przewyższa szałwię argentyńską w zdolnościach leczniczych, ponieważ zawiera olbrzymią ilość lignanów – substancji z grupy fitosteroli, które w organizmie wykazują działanie zbliżone do działania żeńskiego hormonu płciowego – estrogenu. Dzięki procesom enzymatycznym podczas trawienia lignany przyczyniają się do normalizacji poziomu estrogenu w organizmie, co ma szczególne znaczenie dla kobiet cierpiących na zaburzenia hormonalne.

Siemię lniane zawiera o 20 proc. więcej kwasów omega-3 od nasion chia, a choć zawartość w nim błonnika jest niższa od zawartości u południowoamerykańskiej kuzynki, to działanie oczyszczająco-ochronne jest w przypadku siemienia równie skuteczne. Dodatkowo siemię zawiera sporo witamin z grupy B oraz makroelementy, takie jak magnez czy żelazo.

Siemię lniane świetnie sprawdzi się zarówno jako suplement dostarczający nam niezbędnych składników odżywczych, jak i jako lek skutecznie leczący ze stanów zapalnych nasz układ pokarmowy. Zawarty w siemieniu śluz pełni funkcję ochronnego filtra zabezpieczającego drogi trawienne przed destruktywnym działaniem toksyn, dodatkowo nie pozwalając na zaleganie niestrawionej treści pokarmowej w jelitach.

Dla mnie wybór jest prosty – stawiam na siemię lniane. Apeluję przy tej okazji do Czytelników: jeśli będziecie mieli zamiar zainwestować sporą sumę w drogie, egzotyczne przyprawy lub zioła, sprawdźcie najpierw, czy na naszym rodzimej ziemi nie rosną podobne lub nawet lepsze.



Tomasz Kapuściński

Inne wpisy w tej kategorii

Jak zadbać o to, aby dłużej zachować sprawny umysł?

2025-01-22

Jak zadbać o to, aby dłużej zachować sprawny umysł?

W niniejszym artykule przyjrzymy się temu, jak dbać o nasz umysł, by utrzymać go w dobrej kondycji.

Czytaj dalej

Mleko i jego przetwory a zdrowie człowieka

2024-12-17

Mleko i jego przetwory a zdrowie człowieka

Coraz częściej spotykamy opinie ekspertów, podparte zresztą badaniami naukowymi, mówiące o niekorzystnym wpływie mleka krowiego na zdrowie człowieka. Sprawdzamy.

Czytaj dalej

Tarczyca, mitochondria i nadnercza – triada dla twojego zdrowia

2024-12-11

Tarczyca, mitochondria i nadnercza – triada dla twojego zdrowia

W świecie pełnym wyzwań i stresu nasze ciało potrzebuje wsparcia na wielu poziomach. Tarczyca dostarcza impulsu do działania, mitochondria generują energię, a nadnercza pokonują stres. Sprawdź jak.

Czytaj dalej

Teoria pięciu przemian wu xing według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

2024-11-28

Teoria pięciu przemian wu xing według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) to starożytny system medyczny, koncepcja zdrowia rozwijana przez Chińczyków od kilku tysiącleci. Obecnie nadal jest jednym z bardziej respektowanych na całym świ [...]

Czytaj dalej

Składniki, które wspomagają oczyszczanie ciała

2024-11-26

Składniki, które wspomagają oczyszczanie ciała

Oczyszczanie organizmu ma miejsce na bieżąco, cały czas. Poprzez wiele działań możemy wspomóc nasze ciało i nasze wewnętrzne „oczyszczalnie” w postaci komórek i narządów, takich jak wątroba czy nerki.

Czytaj dalej

Ćwiczenia dla seniorów wpływające na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego

2024-11-21

Ćwiczenia dla seniorów wpływające na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego

Ćwiczenia mają wpływ na poprawę sprawności ciała, podniesienie odporności organizmu, zapewniają dobry humor i są świetnym zastrzykiem energii na cały dzień. Jakie ćwiczenia warto wykonywać?

Czytaj dalej