Metoda Fukutsudzi, czyli japoński sposób na płaski brzuch

Metoda Fukutsudzi, czyli japoński sposób na płaski brzuch

Odchudzanie najczęściej kojarzy się z wyrzeczeniami, wyczerpującymi ćwiczeniami fizycznymi, a także drakońskimi dietami. Wiele osób chcąc mieć płaski brzuch i smukłą talię,  decyduje się na takie restrykcyjne podejście. Jednak są sposoby, żeby bez wylewania siódmych potów na treningach oraz nadmiernego rygoru żywieniowego mieć płaski brzuch. Jednym z nich jest metoda pewnego japońskiego fizjoterapeuty, która żartobliwie określana jest „ręcznikowym odchudzaniem”.

Mimo kontrowersji, które narosły wokół niej, wiele osób po zastosowaniu tej metody stwierdza, że ich obwód w pasie uległ znacznemu zmniejszeniu. Wystarczy tylko miejsce, gdzie możemy się położyć, kilka minut wolnego czasu i ręcznik, który podłożymy pod plecy. Jak dokładnie należy wykonać to ćwiczenie?

Powstanie metody

Doktor Toshiki Fukutsudzi – japoński fizjoterapeuta – starał się znaleźć sposób na zmniejszenie obwodu brzucha u pacjentów z otyłością. Na podstawie obserwacji stwierdził, że nadwaga powoduje u nich niewłaściwe ułożenie miednicy, czyli tzw. przodopochylenie.

Z tego powodu brzuch jest jeszcze bardziej wypychany i wygląda na większy. Fukutsudzi obmyślał sposoby, jak go zmniejszyć, i wpadł na pomysł metody, którą dokładnie opracował, a później zalecał do stosowania swoim pacjentom. Napisał na ten temat książkę. Po publikacji zyskała ona duży rozgłos najpierw na kontynencie azjatyckim, a następnie na całym świecie. Wiele osób skorzystało z niej, chcąc doprowadzić do lepszego wyglądu swojego brzucha, a gdy udało im się to osiągnąć, byli tym faktem mocno zaskoczeni. Okazuje się, że tak prosta metoda jest bardzo skuteczna.

To warto wiedzieć

Tytułowej metody nie mogą stosować osoby, u których stwierdzono znaczące wady kręgosłupa. Nie jest ona także przeznaczona dla ludzi cierpiących na zwyrodnienia stawów. Dlatego przed skorzystaniem z metody doktora Fukutsudziego należy udać się do specjalisty, by mieć pewność, że ćwiczenia nam nie zaszkodzą.

Zalety metody

Istotne jest to, że z metody Japończyka mogą korzystać zarówno osoby ze sporą nadwagą, jak też te z niewielką liczbą nadprogramowych kilogramów. Systematyczne ćwiczenia powodują, że lepiej wyglądamy, talia staje się smuklejsza, obwód pasa się zmniejsza, a brzuch przestaje odstawać. W szybkim tempie można po prostu lepiej wyglądać. Osoby z mniejszą nadwagą w krótkim czasie zobaczą pierwsze efekty, natomiast te z większą będą musiały poczekać nieco dłużej na zadowalające wyniki ćwiczeń.

Metoda doktora Fukutsudziego ma też inne zalety. Jej stosowanie wpływa na rozluźnienie mięśni kręgosłupa, które stają się mniej spięte. Dzięki temu znikają dolegliwości w krzyżu, a także niwelowane są napięcia w lędźwiach. Ćwiczenia warto też stosować profilaktycznie, co pozwoli na naturalne ustawienie kręgów oraz zapobiegnie bólom kręgosłupa. Poprzez jego wyciągnięcie będziemy mieli bardziej wyprostowaną postawę, a to spowoduje, że zwiększy się nasz wzrost.      

Jak się przygotować do sesji?

Ćwiczenia nie należy wykonywać, leżąc bezpośrednio na twardym podłożu lub też zbyt miękkim. Dobrze jest zatem położyć się na macie, kocu czy też dywanie. Wcześniej natomiast trzeba przygotować ręcznik wykonany z bawełny, który jest głównym elementem metody doktora Fukutsudziego. Najpierw zwijamy go w rulon, żeby był sztywny i nie rozwinął się w trakcie ćwiczenia. Dlatego dobrze jest umocnić go, obwiązując cienkim sznurkiem (nie powinien być zbyt gruby, żeby nie upijał w plecy i nie powodował dyskomfortu). Można w tym celu użyć również wstążki. Długość rulonu powinna wynosić ok. 40 cm. Nie może być mniejsza niż szerokość naszych pleców. Grubość takiego wałka określa się natomiast na 7–10 cm.     

Jak ćwiczyć?

Przystępując do ćwiczenia, trzeba usiąść na podłożu. Nogi są wyprostowane w kolanach i skierowane przed sobą, a stopy znajdują się blisko siebie. Zrulowany ręcznik przykładamy do kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Miejsce to najlepiej określić wysokością pępka. Następnie przytrzymując ręcznik dłonią tak, żeby się nie przesuwał, przechodzimy do pozycji leżenia na plecach. Teraz możemy skorygować układ nóg – czyli pięty kierujemy lekko na zewnątrz i stykamy ze sobą duże palce u stóp. Powoli przenosimy wyprostowane w łokciach ramiona za głowę, kładąc ręce na podłożu. Stykamy ze sobą małe palce dłoni, natomiast kciuki kierujemy na zewnątrz.   

Podczas wykonywania ćwiczenia możemy przymknąć oczy. Mięśnie są rozluźnione, nie należy ich napinać. Staramy się czuć jak najbardziej komfortowo. Ważny jest oddech, który powinien być miarowy i głęboki. Leżymy w takiej pozycji bez ruchu. Wstępnie ćwiczenie wykonujmy przez 5 minut. Początkujący przy odczuciu dyskomfortu mogą skrócić ten czas. W kolejnych dniach wraz z nabraniem doświadczenia i przyzwyczajenia ciała można go wydłużyć najwyżej do 10 min.

Gdy czas na ćwiczenie już upłynął, wtedy powoli, spokojnie przenosimy ramiona zza głowy w przód. Wyciągamy ręcznik spod pleców i jeszcze przez jakiś czas (np. 2–3 min) leżymy na podłożu, spokojnie oddychając. Kiedy chcemy wyjść z pozycji, zróbmy to bez nagłych zrywów, tylko spokojnie, tak żeby nie doprowadzić do urazów mięśniowych. Przetaczamy się na bok, powoli zginamy kolana, podciągając je w górę, i wstajemy.   

W metodzie doktora Fukutsudziego istotna jest systematyka. Dlatego, żeby osiągnąć zadowalające nas efekty dobrze jest powtarzać takie sesje 3 razy w tygodniu.


To warto wiedzieć


Podczas ćwiczenia liczy się to, żeby nie wychodzić z pozycji, nie rozpraszać się i leżeć nieruchomo w określonym czasie. Dlatego dobrze jest ustawić sobie w telefonie alarm lub wykorzystać w tym celu zegarek sportowy – dzięki czemu zostaniemy poinformowani o zakończeniu sesji.

Opracowanie Jarosław Cieśla


Inne wpisy w tej kategorii

Tarczyca, mitochondria i nadnercza – triada dla twojego zdrowia

2024-12-11

Tarczyca, mitochondria i nadnercza – triada dla twojego zdrowia

W świecie pełnym wyzwań i stresu nasze ciało potrzebuje wsparcia na wielu poziomach. Tarczyca dostarcza impulsu do działania, mitochondria generują energię, a nadnercza pokonują stres. Sprawdź jak.

Czytaj dalej

Teoria pięciu przemian wu xing według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

2024-11-28

Teoria pięciu przemian wu xing według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) to starożytny system medyczny, koncepcja zdrowia rozwijana przez Chińczyków od kilku tysiącleci. Obecnie nadal jest jednym z bardziej respektowanych na całym świ [...]

Czytaj dalej

Ćwiczenia dla seniorów wpływające na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego

2024-11-21

Ćwiczenia dla seniorów wpływające na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego

Ćwiczenia mają wpływ na poprawę sprawności ciała, podniesienie odporności organizmu, zapewniają dobry humor i są świetnym zastrzykiem energii na cały dzień. Jakie ćwiczenia warto wykonywać?

Czytaj dalej

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

2024-11-19

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

Aby zachować równowagę wewnętrznego środowiska ludzkiego organizmu, czyli homeostazę, istotne jest zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej (RKZ). Sprawdź jak to zrobić.

Czytaj dalej

Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób

2024-11-14

Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób

Głęboko w naszym mózgu, pomiędzy oczyma znajduje się zegar, który posiada niezwykłą zdolność synchronizowania organizmu ze środowiskiem zewnętrznym. Zegar ten nazywany jest jądrem nadskrzyżowa [...]

Czytaj dalej

Ruch to zdrowie

2024-11-06

Ruch to zdrowie

Regularna aktywność fizyczna stanowi istotną podstawę harmonijnego życia, wpływając korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Stare przysłowie głosi: „w zdrowym ciele zdrowy duch” i chociaż pre [...]

Czytaj dalej