Malwa (ślaz, ślaz dziki) kwiat

Malwa (ślaz, ślaz dziki) kwiat

Malwa (inaczej ślaz), podobnie jak prawoślaz czy hibiskus, należą do rodziny ślazowatych – malvaceae.

W Polsce, w stanie naturalnym, spotkać można ślaz dziki o kwiatach purpurowo-różowych oraz ślaz zaniedbany o kwiatach różowych lub białych. Surowce wykorzystywane to liść i kwiat malwy. Do celów leczniczych medycyna ludowa najczęściej wykorzystuje kwiaty ślazu dzikiego.

Ślaz dziki (Malva sylvestris) w medycynie ludowej nazywany jest także ślazem leśnym, ślazikiem, ślazówką, dziką malwą, guziczkowym zielem, ślazem zajęczym lub kędzierzawcem. Kwiaty ślazu dzikiego zbierane są od czerwca do sierpnia w okresie kwitnienia, a suszyć je należy w zacienionym miejscu i w przewiewie.

Składniki czynne kwiatu ślazu

Podobnie jak prawoślaz lekarski, ślaz dziki jest surowcem bogatym w śluzy polisacharydowe. Zawiera także sole mineralne, garbniki, flawonoidy oraz antocyjany (malwidynę, delfinidynę, a także petunidynę i cyjanidynę). Kwiat malwy ma podobne działanie farmakologiczne jak jej liść, jednak trzeba przyznać, że dzięki antocyjanom kwiaty działają silniej przeciwzapalnie niż liście. 

Właściwości lecznicze kwiatów malwy – ślazu dzikiego

Prawoślaz lekarski i ślaz dziki mają ten sam kierunek działania farmakologicznego. Dzięki naturalnie występującym śluzom, ślaz dziki wpływa osłaniająco na górne drogi oddechowe, łagodzi podrażnienia gardła, przełyku, żołądka i jelit. Pomaga regulować wypróżnienia oraz wspiera przemianę materii.

Kwiaty malwy mają działanie przeciwzapalne, nawilżające oraz ochronne. Skuteczne są okłady na oczy z naparu z liści rośliny. Polecane są osobom spędzającym dużo czasu przed ekranem monitora, gdy w obrębie oczu dochodzi do stanów zapalnych, suchości spojówek, zmęczenia czy zwiotczenia powiek. 


Tradycyjna medycyna ludowa zalecała ślaz dziki w leczeniu wielu dolegliwości. Także i dziś zastosowanie malwy jest szerokie:

  • działa przeciwzapalne, poprawia przepływ krwi przez drobne naczynia krwionośne, dlatego warto ją stosować przy stanach zapalnych naczyniówki oka i zapaleniach spojówek oraz białkówki,
  • do zastosowania zewnętrznego, sprawdza się w leczeniu wyprysków, łojotoku, trądziku różowatego, atopowego zapalenia skóry,  podrażnienia narządów płciowych,
  • pielęgnuje włosy – płukanki do włosów z naparu kwiatów i liści ślazu pomagają zwalczać suchy łupież, poprawiając nawilżenie włosów i skóry głowy,
  • na rany i wrzody,
  • w zaburzeniach trawienia, takich jak zaparcia czy biegunki,
  • w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy,
  • w zespole jelita drażliwego,
  • w schorzeniach nieżytowych gardła oraz krtani: przy suchym, ostrym kaszlu, w trudnościach w odkrztuszaniu, do płukania jamy ustnej i gardła, przy zapaleniu krtani i chrypce.
  • Syrop ślazowy sprawdza się w nieżytach górnych dróg oddechowych. Łagodzi kaszel, chrypkę i podrażnienie gardła. 

Przepis na syrop ślazowy wg przepisu dr. Różańskiego

Składniki:

  • 1/2 szklanki rozdrobnionych kwiatów lub liści malwy, 
  • 11/2 szklanki chłodnej wody, 
  • miód,
  • cukier trzcinowy.


Przygotowanie

Surowiec zalać wodą, stopniowo doprowadzając do wrzenia. Odstawić na 45 minut, przecedzić. Na każdą 1 część uzyskanego wyciągu dać 1 część miodu i 1 część cukru trzcinowego, lekko podgrzewając mieszać do rozpuszczenia i połączenia składników. Syrop stosować przy przeziębieniu, chrypce, kaszlu, pijąc kilka razy dziennie po 1 łyżce.


Opracowała Agata Majcher

Inne wpisy w tej kategorii

Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy

2024-11-20

Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy

W lasach czy w parkach, przy drogach, na ściętych pniach drzew liściastych spotkać można grupę zimowych i bardzo smacznych grzybów, znanych jako boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus). Owocni [...]

Czytaj dalej

Naturalne wspomaganie leczenia kaszlu, kataru i bólu gardła

2024-10-11

Naturalne wspomaganie leczenia kaszlu, kataru i bólu gardła

Jesień to czas, kiedy nasze organizmy muszą zmierzyć się z obniżeniem temperatury i zwiększoną wilgotnością powietrza, co często skutkuje przeziębieniami. Zamiast od razu sięgać po farmaceutyki, [...]

Czytaj dalej

Jak wzmocnić swój mózg – 5 nie zawsze oczywistych faktów

2024-08-22

Jak wzmocnić swój mózg – 5 nie zawsze oczywistych faktów

Poznaj relacje pomiędzy niewydolnością mózgu a chorobami autoimmunologicznymi, które swoje korzenie mają głównie w niewłaściwej diecie, toksynach, nadwrażliwościach pokarmowych czy zanieczyszczeniach

Czytaj dalej

Najskuteczniejsze zioła o właściwościach przeciwzapalnych

2024-08-20

Najskuteczniejsze zioła o właściwościach przeciwzapalnych

"Cichy" stan zapalny rozwija się powoli, aż dochodzi do rozwoju bardziej złożonych dolegliwości. Dowiedz się, jak zapobiegać i redukować przewlekły stan zapalny?

Czytaj dalej

Naturalne sposoby na odstraszanie i ukąszenia owadów

2024-08-07

Naturalne sposoby na odstraszanie i ukąszenia owadów

Lato to czas, kiedy chętnie spędzamy wieczory na świeżym powietrzu. Niestety, ukąszenia owadów mogą skutecznie zepsuć te chwile relaksu. Na szczęście istnieją naturalne metody, które pomogą pomóc.

Czytaj dalej

Żywienie makrobiotyczne według Jewgienija Lebiediewa

2024-05-14

Żywienie makrobiotyczne według Jewgienija Lebiediewa

Leczenie alternatywne zdobywa ostatnimi laty coraz więcej zwolenników. Niezwykle dużą skutecznością w leczeniu poważnych chorób ma żywienie makrobiotyczne autorstwa Jewgienija Lebiediewa. Sprawdź.

Czytaj dalej