- Poradnik
- Poradnik
- Zdrowa dieta
- Zdrowy styl życia
- 2021-07-08
Mądry post, czyli skuteczna głodówka
Dobrze przeprowadzona głodówka lecznicza odciąża system trawienny, detoksykuje, poprawia ogólną sprawność organizmu, pomaga w zwalczaniu nadwagi i otyłości.
Przygotowanie do właściwej głodówki trwa 6 dni. Jeśli kurację tę przeprowadza się po raz pierwszy, to sama głodówka (całkowity post) powinna trwać nie dłużej niż od 1 do 3 dni, zależnie od samopoczucia i kondycji organizmu. Przy kolejnych kuracjach można stopniowo przedłużać okres całkowitego postu, oczywiście w granicach rozsądku, bacznie przy tym obserwując reakcje organizmu. Zbyt długie głodzenie się jest szkodliwe. Przez cały okres diety i samego ścisłego postu należy bezwzględnie przestrzegać podanych niżej reguł.
Przygotowanie do głodówki – trwa 6 dni
Przez pierwsze 3 dni diety spożywa się tylko wymienione poniżej warzywa i pije świeżo wyciśnięte soki warzywne. Polecane warzywa: marchew, ziemniaki, czerwone buraki, korzeń pietruszki, pasternak, brokuły, kukurydza, kalarepa, topinambur (słonecznik bulwiasty), pory, jarmuż. Do warzyw można dodać: sól i masło lub oliwę z oliwek. Soki należy przyrządzać wyłącznie z marchwi, czerwonych buraków, korzenia pietruszki i brokułów w dowolnych proporcjach. Nie wolno spożywać żadnych owoców. Należy pamiętać o piciu dostatecznej ilości wody.
Przez następne 3 dni diety pije się wyłącznie soki z następujących warzyw i owoców: marchew, winogrona, pomidory, pomarańcze, jabłka, grejpfruty, mango i papaja. Soki muszą być świeżo wyciskane i nie wolno ich rozcieńczać. Dobrze, jeśli są urozmaicone. Poza tym wskazane jest picie wody kokosowej i wody.
Przez wszystkie 6 dni można dodatkowo przeprowadzać płukanie jelit (lewatywa) wyłącznie czystą wodą. Raz lub dwa razy dziennie: rano przed godz. 9 i/lub wieczorem po godz. 21.
Dzień 7 – głodówka – całkowity post (przy kolejnych zabiegach głodówka może trwać dłużej). Pić wyłącznie wodę. Nie płukać jelit. Głodówce może czasem towarzyszyć uczucie zmęczenia, przemijający ból głowy, a także zmiany nastroju.
Po okresie całkowitego postu
Należy przejść na 6-dniowy okres wychodzenia z głodówki.
Przez pierwsze 3 dni diety pije się wyłącznie soki (nierozcieńczone wodą) z następujących warzyw i owoców: marchew, pomidory, winogrona, pomarańcze, i wodę.
Przez następne 3 dni powraca się do tej samej diety warzywnej co przed głodówką, ale bez porów i jarmużu. Do warzyw można dodawać sól i masło lub oliwę z oliwek. Z napojów dopuszczalna jest woda oraz soki z marchwi, pomidorów, winogron i pomarańczy.
Przez wszystkie 6 dni można dodatkowo przeprowadzać płukanie jelit wyłącznie czystą wodą. Raz lub dwa razy dziennie: rano przed godz. 9 i/lub wieczorem po godz. 21. Po tym okresie należy powoli wprowadzać do diety inne produkty spożywcze. Dobrze jest na początku nie obciążać organizmu potrawami ciężkostrawnymi i tłustymi.
Głodówki nie można powtarzać częściej niż co 3–4 miesiące
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek oznak osłabienia należy niezwłocznie przerwać post. Przebieg głodówki powinno się dostosować do potrzeb własnego organizmu. Szczególną uwagę na niepożądane reakcje powinny zwrócić osoby cierpiące na zaburzenia układu krążenia i skoki ciśnienia. Takim ludziom polecam przed rozpoczęciem głodówki zasięgnąć opinii lekarza.
W czasie trwania postu nie wolno przeprowadzać żadnych ziołowych kuracji oczyszczających.
Istotne jest, by trzymać się ściśle podanej diety i przestrzegać czasu płukania jelit z dokładnością co do pory dnia. Nie ma natomiast żadnego znaczenia, czy głodówkę rozpocznie się jesienią, czy wiosną, w pierwszej czy w ostatniej fazie Księżyca.
Opracował Liliann Kristinn Elmborg
- Poradnik
- Poradnik
- Zdrowa dieta
- Zdrowy styl życia
- 2021-07-08
ContraStress - OCHRONA PRZED STRESEM - suplement diety -...
Inne wpisy w tej kategorii
2024-11-19
Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?
2024-11-14
Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób
2024-11-06
Ruch to zdrowie
2024-11-05
Co jeść i czego unikać, aby wzmocnić serce?
2024-10-23