Lawenda, czyli nie tylko ukojenie

Lawenda, czyli nie tylko ukojenie

Kwiaty lawendy przyciągają swoim przyjemnym i intensywnym zapachem. Wykorzystywane są przy produkcji wyrobów produktów kosmetycznych, jak też jako dodatek  do mieszanek ziołowych. Zawierają wiele cennych składników, dzięki czemu działają prozdrowotnie na organizm człowieka. Wpływają na lepsze samopoczucie i uspokojenie, a także wspomagają funkcjonowanie układu trawiennego. Jakie jeszcze właściwości ma lawenda?


Lawenda (Lavandula L.) obejmuje ok. 41 gatunków roślin należących do rodziny jasnotowatych. Pochodzi z terenów Morza Śródziemnego. Najlepiej rośnie na glebach zasadowych i ciepłych, dobrze nasłonecznionych, a także tam, gdzie nie ma zimnych wiatrów. Jej krzewy są zielone, natomiast kwiaty – koloru fioletowego i wydzielają intensywny aromat.


Roślina ta znajduje zastosowanie w kosmetyce, a najbardziej znany produkt na jej bazie to olejek lawendowy. Wykorzystywana jest również jako przyprawa razem z innymi ziołami do dań mięsnych. Kwiaty lawendy można spożywać, dodając je do sałatek. Z rośliny tej powstaje miód lawendowy. Stosuje się ją też jako środek na odstraszanie moli, a w wielu ogródkach przydomowych jest uprawiana dla ozdoby.   

Składniki lawendy

Jednym z najważniejszych składników kwiatu lawendy jest olejek eteryczny. Zawiera on wiele substancji, wśród nich: octan linalolu, geraniol, pinen, ocymeny, borneol, a także cyneol. W roślinie występują także: flawonoidy, garbniki, triterpeny, kumaryny, cukry, antocyjany, fitosterole oraz kwasy fenolowe i minerały.

Lawenda korzystnie wpływa na psychikę

Wchodzący w skład kwiatu lawendy olejek eteryczny od dawna jest wykorzystywany jako doskonały środek relaksujący. Zawarte w nim substancje stymulują układ nerwowy, działając uspokajająco. Warto z niego korzystać przy wyczerpaniu psychicznym i po ciężkiej pracy umysłowej. Przynosi ulgę osobom narażonym na sytuacje stresowe i napięcie nerwowe. Pozwala się odprężyć, wyciszyć i dać wytchnienie umysłowi, a także niweluje uczucie niepokoju. Jest skuteczny przy problemach z zasypianiem. Kwiaty lawendy na poprawę samopoczucia i uspokojenie można stosować do kąpieli, spożywać w postaci naparu, a także przechowywać w pokoju obok łóżka, w którym się śpi.

Olejek lawendowy ma wiele prozdrowotnych zastosowań

Lawendę można wykorzystywać, stosując z niej okłady, które będą zbawiennie działały na ciało. Z kwiatów wytwarza się olejek służący do zabiegów aromaterapii. Jak go zrobić? Najpierw należy odmierzyć szklankę suszonego zioła i wsypać je do słoika. Następnie do środka trzeba wlać np. oliwę z oliwek lub olej sezamowy, żeby ciecz całkowicie pokryła susz. Warto dodać także kilka kropli witaminy E, zapobiegając w ten sposób zepsuciu się olejku.  Po szczelnym zakręceniu słoika pokrywką powinien on być odstawiony w miejsce nasłonecznione. Codziennie dobrze jest potrząsać nim dla wymieszania składników. Po ok. miesiącu należy odcedzić napar oraz przelać go do ciemnej buteleczki.


Wyprodukowany w ten sposób olejek lawendowy można wykorzystywać na wiele sposobów. Warto dodawać kilka jego kropel do kąpieli, a także używać do masażu (olejek lawendowy dodajemy do oliwy z oliwek lub oleju migdałowego) wykonanego samemu lub przez inną osobę. Dobrym pomysłem jest skraplanie w sypialni poduszki, na której się śpi, a także wdychanie aromatu bezpośrednio z buteleczki np. przy zatkanym nosie w czasie infekcji.  

      
Na co pomaga? Minimalizuje napięcie mięśniowe po treningu, aktywności ruchowej, a także pracy fizycznej. Będzie to też swoista aromaterapia, która pozwoli się zrelaksować, uspokoić i rozładować stres. Można go stosować, wcierając w rany i na oparzenia, żeby szybciej się goiły oraz przy dolegliwościach stawów i mięśni. Olejek bardzo korzystnie wpływa na skórę, dlatego świetnie sprawdza się jako środek pielęgnacyjny, upiększający, nawilżający, jak również regenerujący. Można go stosować na stany zapalne skóry, trądzik, opryszczkę i wypryski.      


Kwiat lawendy korzystnie wpływa na trawienie

Napar z kwiatów lawendy przyjmowany systematycznie pozwoli na zwiększone wydzielanie żółci, a także soków żołądkowych. Dzięki temu trawienie będzie przebiegało bez zaburzeń i  poprawi się również perystaltyka jelit. Warto go też spożywać w przypadku niestrawności, dolegliwości żołądkowych, wzdęć i zaparć. Substancje zawarte w lawendzie powodują rozluźnienie mięśni, dlatego roślina ta może przynieść ulgę przy wystąpieniu kolki. Zalecana jest też na poprawę apetytu.

Lawenda może być spożywana, jak też służyć jako środek prozdrowotny i leczniczy do stosowania zewnętrznego

Substancje zawarte w lawendzie działają zabójczo na drobnoustroje, a także łagodzą ból. Z tego względu w medycynie ludowej stosowano olejek z tej rośliny do przemywania miejsc na ciele po ukąszeniu pszczół czy też komarów. Swędzenie ustępowało, a opuchlizna się zmniejszała.

Lawenda może pomóc obniżyć poziom glukozy we krwi. Jej działanie przeciwbólowe niweluje uporczywe bóle głowy i brzucha. Przynosi też ulgę kobietom przy dolegliwościach związanych z miesiączką.    


W czasach średniowiecza przekonywano, że lawenda pochodzi z biblijnego raju. Dlatego zapewne w krajach, z których się wywodzi, panuje przekonanie o jej właściwościach przynoszących bogactwo oraz szczęście. Podczas zarazy roślinę tę wrzucano do ognia, żeby oczyścić powietrze z wirusów.   


W starożytności lawenda spełniała funkcję odświeżacza powietrza. Kwiaty tej rośliny umieszczano w różnych pomieszczeniach, co zapewniało przyjemny aromat. Dodatkowo miał on też działać odstraszająco na mole oraz inne owady uprzykrzające życie mieszkańcom domostwa.  


Olejek z lawendy wcierany w skórę głowy może pomóc w walce z łupieżem. Ponadto zregeneruje komórki, odżywi je i oczyści ze szkodliwych drobnoustrojów. Jedną z właściwości tej rośliny jest też działanie przeciwzapalne.  


Zawarte w lawendzie flawonoidy są antyoksydantami. Oznacza to, że zwalczają wolne rodniki, które w nadmiarze mogą szkodzić organizmowi człowieka. Przyczyniają się do groźnych chorób oraz powodują przyspieszanie procesu starzenia się komórek. Zatem lawenda jest właściwym środkiem do niwelowania stresu oksydacyjnego. Stymuluje również układ immunologiczny do efektywniejszego działania.
Masaż olejkiem lawendowym znosi napięcie mięśniowe, a także jest swoistą aromaterapią i odprężeniem dla umysłu. Natomiast napar z tej rośliny wykazuje dużą skuteczność w leczeniu zapalenia gardła oraz zatok, gdy stosuje się go w formie płukanek. Pomaga także na zapalenie pęcherza, działając moczopędnie.

Inne wpisy w tej kategorii

Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy

2024-11-20

Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy

W lasach czy w parkach, przy drogach, na ściętych pniach drzew liściastych spotkać można grupę zimowych i bardzo smacznych grzybów, znanych jako boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus). Owocni [...]

Czytaj dalej

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

2024-11-19

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

Aby zachować równowagę wewnętrznego środowiska ludzkiego organizmu, czyli homeostazę, istotne jest zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej (RKZ). Sprawdź jak to zrobić.

Czytaj dalej

Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób

2024-11-14

Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób

Głęboko w naszym mózgu, pomiędzy oczyma znajduje się zegar, który posiada niezwykłą zdolność synchronizowania organizmu ze środowiskiem zewnętrznym. Zegar ten nazywany jest jądrem nadskrzyżowa [...]

Czytaj dalej

Ruch to zdrowie

2024-11-06

Ruch to zdrowie

Regularna aktywność fizyczna stanowi istotną podstawę harmonijnego życia, wpływając korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Stare przysłowie głosi: „w zdrowym ciele zdrowy duch” i chociaż pre [...]

Czytaj dalej

15 skarbów natury dla zdrowego serca

2024-10-23

15 skarbów natury dla zdrowego serca

Matka natura ofiarowuje nam naturalne leki, które zapobiegają oraz leczą choroby układu krwionośnego wraz z jego głównym organem. Poznaj je wszystkie.

Czytaj dalej

Jak zadbać o to, aby dłużej zachować sprawny umysł?

2024-10-23

Jak zadbać o to, aby dłużej zachować sprawny umysł?

W niniejszym artykule przyjrzymy się temu, jak dbać o nasz umysł, by utrzymać go w dobrej kondycji.

Czytaj dalej