Kwiat ślazu

Kwiat ślazu

Kwiat ślazu od dawna doceniany był przez medycynę ludową jako środek na infekcje górnych dróg oddechowych. Napary stosowane na jego bazie pomagają na przeziębienia oraz grypę. Doskonale też sprawdzają się przy problemach żołądkowych. Jeden z gatunków tej rośliny, czyli ślaz dziki, określany także jako malwa dzika oraz ślaz zajęczy dawniej używany był do barwienia tkanin. Jakie jeszcze właściwości posiada kwiat ślazu?


Ślaz (Malva L.) to roślina z rodziny ślazowatych. Dziko rośnie w Europie, a także na kontynencie afrykańskim oraz w Azji. W Polsce wyodrębnia się takie gatunki jak: ślaz dziki, drobnokwiatowy, nicejski, zygmarek, kędzierzawy, zaniedbany, piżmowy, a także okółkowy.  Porasta on tereny zamieszkane i poddane działalności człowieka, przy drogach, na murawach, a także obszary skaliste. Nie potrzebuje żyznych gleb, natomiast lubi tereny nasłonecznione. Jest odporny na mróz. Kwiaty ślazu są promieniste i mają pięć płatków. Mogą one być różowe, purpurowe lub białe. Owoce to jednonasienne rozłupki. Tę miododajną roślinę  uprawia się dla walorów leczniczych, a jej młode liście są spożywane jako dodatek do sałatek i zup. Jest sadzona dla ozdoby w ogrodach na rabatach.   

Składniki ślazu decydują o jego walorach prozdrowotnych

Ślaz zawiera witaminy z grupy B oraz C i karoten. Ponadto w jego składzie występują: śluzy polisacharydowe, glikozydy antocyjanowe oraz garbniki. Nie brakuje również: fitosteroli, soli mineralnych, olejków eterycznych i cukrów. Obecne są także pektyny, fitosterole i kwasy organiczne.  

Ślaz doskonale sprawdza się przy infekcjach wirusowych gardła

Medycyna ludowa ceniła właściwości ślazu – zwłaszcza kwiatów ślazu dzikiego. Napary i płukanki z tej rośliny warto stosować przy nieżytach dróg oddechowych, gdyż skutecznie  łagodzi dolegliwości związane z infekcją. Działa wykrztuśnie, pomagając pozbyć się zalegającej gardło wydzieliny, zmniejsza kaszel, a także hamuje rozwój stanów zapalnych w jamie ustnej, wykazując się właściwościami ochronnymi błony śluzowej. Napar z kwiatu ślazu warto wypijać przy infekcjach wirusowych, przeziębieniu, grypie, zapaleniu oskrzeli czy też anginie. Pomaga też pozbyć się nieprzyjemnej chrypki.  

Kwiat ślazu wspomaga układ trawienny

Występujący w składzie tej rośliny śluz pokrywa błony śluzowe jelit, a także żołądka. Dzięki temu chroni te narządy przed uszkodzeniem i podrażnieniami. Kwiat ślazu można również stosować jako środek zaradczy przy stanach zapalnych i chorobach układu pokarmowego. Jest skuteczny w przypadku: zaparć, biegunek, zaburzeń trawienia. Pomaga na infekcje jelit. Napary z zioła stosuje się na złagodzenie dolegliwości choroby wrzodowej oraz przy nadkwasocie. 

Kwiat ślazu korzystnie wpływa na skórę

Wywary z kwiatu ślazu mogą być stosowane zewnętrznie przy infekcjach i stanach zapalnych skóry, dlatego, że mają działanie przeciwzapalne. Wykazują skuteczność w zwalczaniu wyprysków, a także trądziku. Pomagają zahamować łojotok. Dobrym rozwiązaniem jest kąpiel w wodzie z dodatkiem kwiatu ślazu. Taki zabieg łagodzi podrażnienia wywołane np. atopowym zapaleniem skóry czy w przypadku świądu. Substancje zawarte w zielu regenerują komórki, nawilżają je i wpływają na ich lepszą kondycję. Okłady z kwiatu ślazu można też stosować w razie wystąpienia infekcji narządów płciowych, odbytu, na hemoroidy i w przypadku ran skórnych. Płukanki są też skutecznym środkiem na zwalczanie łupieżu oraz wzmacnianie struktury włosów – powodują, że stają się one mocniejsze i mniej łamliwe.  

Inne właściwości kwiatu ślazu:

  • Łagodzi dolegliwości u kobiet w okresie menopauzy.
  • Napary z kwiatu ślazu chronią przed skutkami ubocznymi przyjmowania antybiotyków.
  • Pomaga na zaburzenia funkcjonowania dwunastnicy.
  • Napary z kwiatu ślazu skutecznie mogą pomóc uregulować zbyt obfite miesiączki.
  • Kwiat ślazu można stosować przy podrażnieniu spojówek.
  • Poprawia jakość i strukturę naczyń krwionośnych.

Przepis na napar ze ślazu

Dwie łyżeczki suszu z kwiatów ślazu należy zalać szklanką wrzącej wody. Następnie pod przykryciem naczynie trzeba odstawić do ostygnięcia na ok. 20 minut. Po tym czasie i odcedzeniu suszu, napar można spożywać. Najlepiej kilka razy dziennie po ok. 100 mililitrów.  

Przepis na płukankę przy stanach zapalnych gardła

Do płukanki oprócz kwiatu ślazu potrzebne będą również inne zioła: podbiał, korzeń lukrecji, a także siemię lniane. Wszystkie rośliny należy rozdrobnić tak, żeby zmieściły się na jedną łyżkę stołową. Wsypujemy je do szklanki i całość zalewamy wrzącą wodą. Odstawiamy na ok. 20 minut do ostygnięcia. Po przecedzeniu stosować 5–6 razy dziennie. Płukanka pomaga na stany zapalne gardła, łagodzi dolegliwości i działa wykrztuśnie.

To warto wiedzieć

Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią, którym nie zaleca się spożywania ślazu.

Opracował Jarosław Cieśla

Inne wpisy w tej kategorii

Mleko i jego przetwory a zdrowie człowieka

2024-12-17

Mleko i jego przetwory a zdrowie człowieka

Coraz częściej spotykamy opinie ekspertów, podparte zresztą badaniami naukowymi, mówiące o niekorzystnym wpływie mleka krowiego na zdrowie człowieka. Sprawdzamy.

Czytaj dalej

Tarczyca, mitochondria i nadnercza – triada dla twojego zdrowia

2024-12-11

Tarczyca, mitochondria i nadnercza – triada dla twojego zdrowia

W świecie pełnym wyzwań i stresu nasze ciało potrzebuje wsparcia na wielu poziomach. Tarczyca dostarcza impulsu do działania, mitochondria generują energię, a nadnercza pokonują stres. Sprawdź jak.

Czytaj dalej

Teoria pięciu przemian wu xing według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

2024-11-28

Teoria pięciu przemian wu xing według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) to starożytny system medyczny, koncepcja zdrowia rozwijana przez Chińczyków od kilku tysiącleci. Obecnie nadal jest jednym z bardziej respektowanych na całym świ [...]

Czytaj dalej

Składniki, które wspomagają oczyszczanie ciała

2024-11-26

Składniki, które wspomagają oczyszczanie ciała

Oczyszczanie organizmu ma miejsce na bieżąco, cały czas. Poprzez wiele działań możemy wspomóc nasze ciało i nasze wewnętrzne „oczyszczalnie” w postaci komórek i narządów, takich jak wątroba czy nerki.

Czytaj dalej

Ćwiczenia dla seniorów wpływające na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego

2024-11-21

Ćwiczenia dla seniorów wpływające na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego

Ćwiczenia mają wpływ na poprawę sprawności ciała, podniesienie odporności organizmu, zapewniają dobry humor i są świetnym zastrzykiem energii na cały dzień. Jakie ćwiczenia warto wykonywać?

Czytaj dalej

Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy

2024-11-20

Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy

W lasach czy w parkach, przy drogach, na ściętych pniach drzew liściastych spotkać można grupę zimowych i bardzo smacznych grzybów, znanych jako boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus). Owocni [...]

Czytaj dalej