- Poradnik
- Ziołolecznictwo
- 2020-04-02
Kudzu (korzeń kudzu)
Kudzu to inaczej ołownik łatkowaty albo opornik (Pueraria lobata).
Jest on określany mianem adaptogenu (czyli substancji pozwalającej organizmowi normalnie funkcjonować w stresujących okolicznościach). Jednak działanie kudzu (a właściwie jego korzenia) sprawia, że jest wykorzystywany w walce z alkoholizmem. Ale to nie jedyne przeznaczenie tej rośliny.
Jak wiele adaptogenów korzeń kudzu jest doceniany w medycynie Wschodu już od wielu wieków. W Polsce stał się popularny stosunkowo niedawno, jednak bardzo szybko dostał doceniony. Można go kupić w sklepach ze zdrową żywnością, drogeriach czy aptekach pod postacią kapsułek albo proszku. Zawarte w korzeniu kudzu substancje to silne przeciwutleniacze, które mogą łagodzić stany zapalne, obniżać ciśnienie krwi czy też pomagać w leczeniu przeziębienia, cukrzycy, grypy, a nawet wpływać łagodząco na objawy menopauzy u kobiet.
Kudzu w walce z alkoholizmem
Może to się wydawać z początku dosyć zagadkowe. Jednak antyalkoholowe działanie korzenia kudzu polega po prostu na tym, że pijąca osoba szybciej zyskuje zamierzone efekty i nie sięga po następną dawkę alkoholu (udowodniły to badania przeprowadzone na osobach, które często zaglądały do kieliszka –przyjmując kudzu przez 7 dni, zmniejszyły one ilość wypijanego alkoholu o 40%). Drugą przyczyną, która sprawia, że osoby pijące alkohol zmniejszają dawkę wypijanego alkoholu jest to, że korzeń kudzu zawiera izoflawonoidy sprawiające, że człowiek ma doznania jak po spożyciu alkoholu, dlatego po niego nie sięga. A ponieważ izoflawonoidy stymulują wydzielanie hormonów szczęścia, to korzeń kudzu jest też stosowany do walki z uzależnieniem od papierosów.
Korzeń kudzu a zwalczanie stanów zapalnych
Stany zapalne wewnątrz organizmu są przyczyną bardzo wielu chorób, dlatego przyjmowanie korzenia kudzu, który ma właściwości przeciwzapalne, może się okazać prawdziwym wybawieniem. Stany zapalne są przyczyną problemów z jelitami i żołądkiem. Powodują wysokie ciśnienie krwi, a także ogólnie obniżają samopoczucie – sprawiają na przykład, że czujemy się wiecznie zmęczeni. Korzeń kudzu dzięki przeciwutleniaczom zwalcza zapalenia, a tym samym – hamuje powstawanie chorób.
Wpływ na nowotwory
Ponieważ korzeń kudzu hamuje działanie męskich hormonów, to ma on wpływ na raka prostaty (uniemożliwia jego rozwój). Jeśli chodzi o inne nowotwory, to związki zawarte w kudzu zapobiegają stresowi oksydacyjnemu, który przyczynia się do rozwoju raka. Cenne jest także to, że zawarte w kudzu substancje nie pozwalają na rozwój sieci naczyń krwionośnych, dzięki którym nowotwór dostaje składniki pozwalające mu się rozrosnąć.
Łagodzenie menopauzy
A wszystko za sprawą zawartej w kudzu genisteinie – pomaga ona zniwelować uderzenia gorąca, nocną potliwość, zapobiega także bólom głowy, a nawet chorobom serca (występującym u kobiet w okresie menopauzy).
Kudzu – przeciwwskazania
Główne ograniczenie w stosowaniu kudzu wynika z tego, że zmniejsza on skuteczność środków antykoncepcyjnych (działa on podobnie do estrogenów). Ostrożności wymaga też przyjmowanie go przez osoby chore na cukrzycę. Nie można też stosować kudzu z lekami spowalniającymi krzepnięcie krwi.
Izabela Karolak
- Poradnik
- Ziołolecznictwo
- 2020-04-02
Inne wpisy w tej kategorii
2024-10-11
Naturalne wspomaganie leczenia kaszlu, kataru i bólu gardła
- Choroby
- Oczyszczanie organizmu
- Poradnik
- Poradnik
- Suplementy
- Witaminy i minerały
- Zdrowa dieta
- Zdrowy styl życia
- Ziołolecznictwo
2024-08-22
Jak wzmocnić swój mózg – 5 nie zawsze oczywistych faktów
2024-08-20
Najskuteczniejsze zioła o właściwościach przeciwzapalnych
2024-08-07
Naturalne sposoby na odstraszanie i ukąszenia owadów
- Choroby
- Encyklopedia
- Oczyszczanie organizmu
- Poradnik
- Poradnik
- Zdrowa dieta
- Zdrowy styl życia
- Ziołolecznictwo
2024-05-14
Żywienie makrobiotyczne według Jewgienija Lebiediewa
2024-04-03