Koper włoski – zastosowanie, właściwości i działanie

Koper włoski – zastosowanie, właściwości i działanie

I jakkolwiek by kopru włoskiego nie spożywać, daje człowiekowi dobry nastrój i przyjemne ciepło (dobre krążenie), dobry pot i dobre trawienie… bo kto spożywa codziennie na czczo koper i żuje jego nasiona, ten pomniejsza niedobry śluz czy też zgniliznę w sobie, a także powstrzymuje nieprzyjemną woń w tchnieniu…

Hildegarda



Hildegarda uważała koper włoski (fenkuł) za uniwersalny środek na wszelkie dolegliwości układu trawiennego. Jego fenomen polega na tym, że jest to jedno z ziół skutecznych w stu procentach. Benedyktynka w podobny sposób pisała o galgancie. Jeśli połączymy koper włoski z galgantem, dzięki wzajemnej synergii obu powstanie silny środek na gazy pochodzące z żołądka i z jelit. Także dla wzmocnienia efektu leczniczego miesza się koper włoski z anyżem i kminkiem.

Święta z Bingen zaleca, aby fenkuł stosować przy następujących dolegliwościach: intensywny zapach z ust wynikający ze złego trawienia, przy wzdęciach czy zaburzeniach krążenia. Można go spożywać pod różnymi postaciami: w potrawach na ciepło, jako herbatkę, nalewkę, olejek lub w formie proszku. Jeśli z ust wydobywa się nieprzyjemny zapach, może to być oznaką fermentacji trawionego pokarmu, który zbyt długo zalega w jelitach. Fenkuł to dobry środek przeciw zaparciom. Działa korzystnie na układ oddechowy i nerwowy, ułatwia odkrztuszanie, oczyszcza drogi oddechowe z zalegającego śluzu.

Owoc kopru włoskiego zawdzięcza swój aromat bogactwu olejków eterycznych, wśród których znajdują się: anetol o właściwościach estrogennych, fenchon, alfa-pinen, limonen, safranol, karwakrol. Poza olejkami fenkuł zbudowany jest z białek, cukrów i tłuszczy. Zawiera flawonoidy, sole mineralne, fitosterole oraz fotouczulające furanokumaryny.

Wskazań do spożywania owocu kopru włoskiego jest wiele:

  • zaburzenia trawienne, brak apetytu, spowolniona przemiana materii,
  • stany zapalne oraz infekcje układu oddechowego i zatok, kaszel, chrypka, krztusiec,
  • słaba laktacja i nieregularne miesiączkowanie,
  • zaburzenia hormonalne: nadmiar androgenów u kobiet, trądzik androgenny, łysienie androgenne,
  • zaburzenia skóry: łojotok, suchość skóry,
  • stany depresyjne.

Czy niemowlęta mogą pić herbatki z kopru włoskiego?

Tu zdania są podzielone. Według niektórych pediatrów nie powinno się dopajać dzieci do 6 miesiąca życia żadnymi innymi płynami niż mleko matki. Według opinii innych maleńkie dzieci mogą pić słabe napary z melisy. Herbatki z kopru włoskiego ostatnimi czasy zyskały opinię niebezpiecznych dla niemowląt ze względu na zawartość olejków o właściwościach estrogennych. Anetol i dianetol zwiększają produkcję żeńskich hormonów płciowych. Jakkolwiek koper włoski likwiduje kolki u niemowląt, to warto jednak podejść do tego zioła z rozwagą.

Fenkułowe BHP

Alkoholowy wyciąg z owoców oraz olejek koperkowy zażywane przez dłuższy czas mogą wzmagać miesiączkowanie i oddziałują estrogennie oraz antyandrogennie. Dysponując wiedzą na temat hormonalnego oddziaływania fenkułu, można wpłynąć na cykl miesiączkowy, na poprawę stanu skóry lub włosów. Koper przyjmowany przez dłuższy czas zwiększa wrażliwość na promienie słoneczne, dlatego przed opalaniem lepiej nie wcierać i nie zażywać olejku koperkowego ani nalewki koprowej.


Agata Majcher

Inne wpisy w tej kategorii

Składniki, które wspomagają oczyszczanie ciała

2024-11-26

Składniki, które wspomagają oczyszczanie ciała

Oczyszczanie organizmu ma miejsce na bieżąco, cały czas. Poprzez wiele działań możemy wspomóc nasze ciało i nasze wewnętrzne „oczyszczalnie” w postaci komórek i narządów, takich jak wątroba czy nerki.

Czytaj dalej

Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy

2024-11-20

Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy

W lasach czy w parkach, przy drogach, na ściętych pniach drzew liściastych spotkać można grupę zimowych i bardzo smacznych grzybów, znanych jako boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus). Owocni [...]

Czytaj dalej

15 skarbów natury dla zdrowego serca

2024-10-23

15 skarbów natury dla zdrowego serca

Matka natura ofiarowuje nam naturalne leki, które zapobiegają oraz leczą choroby układu krwionośnego wraz z jego głównym organem. Poznaj je wszystkie.

Czytaj dalej

Stan zapalny – niefarmakologiczne zapobieganie i leczenie

2024-10-17

Stan zapalny – niefarmakologiczne zapobieganie i leczenie

Sprawdź czym jest stan zapalny w organizmie, co go wywołuje i jak możemy go pokonać naturalnymi metodami.

Czytaj dalej

Naturalne wspomaganie leczenia kaszlu, kataru i bólu gardła

2024-10-11

Naturalne wspomaganie leczenia kaszlu, kataru i bólu gardła

Jesień to czas, kiedy nasze organizmy muszą zmierzyć się z obniżeniem temperatury i zwiększoną wilgotnością powietrza, co często skutkuje przeziębieniami. Zamiast od razu sięgać po farmaceutyki, [...]

Czytaj dalej