Kąpiel w soli – korzyści dla organizmu

Kąpiel w soli – korzyści dla organizmu

Sól już w czasach starożytnych była używana do poprawy zdrowia. Zawiera wiele cennych minerałów, które korzystnie wpływają na organizm ludzki. Może być wykorzystywana do  leczenia różnych chorób i schorzeń, a także profilaktycznie dla poprawy samopoczucia zarówno fizycznego, jaki i psychicznego.

Terapie solne są obecnie bardzo popularne i dają wiele korzyści. Oferują je kliniki lecznicze, gabinety zabiegowe oraz różnego rodzaju ośrodki SPA. Kąpiel z użyciem soli można też przeprowadzić w zaciszu domowym.


Różnorodność soli do kąpieli

Bardzo popularna sól stasowana do kąpieli to ta pochodząca z Morza Martwego. W jej składzie znajduje się wiele cennych minerałów, takich jak: chlorek magnezu, potasu, żelazo, miedź, wapń, mangan, siarka oraz cynk. Jest bogatym źródłem bromków (najwyższe stężenie ze wszystkich soli). Zawiera także jodki i węglany. Doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry i zwalczania wyprysków oraz trądziku. Wykazuje również działanie lecznicze. Wpływa na lepsze ukrwienie tkanek, przyspiesza krążenie oraz łagodzi dolegliwości bólowe.


Prozdrowotnie działająca na ludzki organizm jest sól himalajska, którą pozyskuje się w górskim rejonie Pakistanu. Zawiera 84 różnych związków organicznych. Wśród nich są: żelazo, wapń, fosfor, potas, magnez, sód oraz chlor. Swoje właściwości lecznicze zawdzięcza również takim składnikom jak: selen, cynk, chrom, bor, mangan, jod, miedź, molibden, a także fluor. Kąpiel w soli himalajskiej może wpływać na usuwanie z organizmu szkodliwych substancji, niwelowanie cellulitu oraz obniżenie ciśnienia krwi.


Dobrym pomysłem jest też stosowanie do kąpieli soli Epsom, która swoje źródła ma w Wielkiej Brytanii. Zawiera ona: kwas siarkowy, siarczan magnezu, a także miedź. Bardzo korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca, łagodzi dolegliwości osteoporozy, a także niweluje zmęczenie i pozwala na rozluźnienie mięśni po wysiłku.


Inne sole, które można wykorzystać do odżywczej i relaksującej kąpieli, to: sól z Morza Śródziemnego, sól z Bali, a także sól szara z Guerande we Francji. Zawierają wiele cennych minerałów i również działają prozdrowotnie oraz regenerująco na ciało.  


Jak przygotować kąpiel?

Woda do kąpieli powinna być bardzo ciepła. Najlepiej, jeśli jej temperatura będzie wynosiła powyżej 37 stopni Celsjusza. Należy w niej przebywać od 20 minut do pół godziny. Czas kąpieli zależy jednak od indywidualnego podejścia i własnego komfortu.  


Zbawienne działanie kąpieli solnych na psychikę

Podczas kąpieli w soli wdychanie unoszących się oparów powoduje uspokojenie. Oddech jest miarowy, co poprawia samopoczucie. Człowiek rozluźnia się psychicznie. Błogi nastrój wpływa na ukojenie nerwów i poprawę nastroju. Przenikające przez skórę do krwiobiegu minerały docierają do wielu narządów, takich jak serce i mózg. Kiedy ciało zaczyna odczuwać fizycznie dobroczynne skutki zabiegu, wtedy następuje psychiczne odprężenie. Można się przyjemnie zrelaksować po ciężkim dniu w pracy. Taka kąpiel obniża poziom stresu oraz hamuje uczucie niepokoju. Jest też stosowana jako jedna z metod leczenia depresji oraz stanów nerwicowych. Pod tym względem skuteczne są zwłaszcza kąpiele w soli z Morza Martwego.


Oczyszczanie organizmu z toksyn

Kąpiele solne wpływają regenerująco na całe ciało dzięki zawartych w nich składnikom odżywczym. Jednym z nich jest siarka, która usuwa z organizmu metale ciężkie i szkodliwe substancje, które człowiek przyjmuje w pożywieniu oraz wdycha wraz z zanieczyszczonym powietrzem. Sól doskonale też dezynfekuje rany, zapobiegając zakażeniu i pozwalając na ich lepsze gojenie się.


Sól regeneruje komórki skóry

Pod wpływem gorącej wody minerały zawarte w soli głęboko wnikają w skórę. Regenerują ich komórki i oczyszczają z bakterii. Kąpiel solankowa poprawia ukrwienie i pomaga zwalczać schorzenia skórne, takie jak: łuszczyca, wypryski i trądzik. Zaleca się ją kobietom z cellulitem. Pomaga również niwelować efekt starzenia się organizmu poprzez zmniejszanie zmarszczek. Skóra po takich zabiegach staje się bardziej jędrna, elastyczniejsza i lepiej wygląda. Można ją też poddać peelingowi celem złuszczenia naskórka. Odżywcze działanie soli pozytywnie wpływa również na włosy, wzmacniając ich strukturę oraz nadając blasku. Może też pomóc w zwalczaniu łupieżu.


Kąpiele solne na lepsze zdrowie

Podczas kąpieli solankowych odbywa się swoista inhalacja dzięki wdychaniu unoszących się oparów. Pozwala to na udrożnienie i stymulowanie dróg oddechowych. Poprawia się ich jakość i funkcjonowanie. Z takich zabiegów powinny korzystać osoby mające problem z zatokami oraz alergicy. Kąpiele solne pomagają łagodzić dolegliwości stawów, uelastyczniają mięśnie i chronią je przed skurczami. Substancje zawarte w soli pod wpływem gorącej wody zwalczją bakterie oraz niwelują stany zapalne. Korzystnie wpływają również na układ trawienny.


Kąpiele solne pomagają na bóle i choroby reumatyczne. Mogą też skutecznie wpłynąć na lepsze funkcjonowanie układu immunologicznego i uregulowanie ciśnienia krwi. Warto je stosować jako dodatkowy element wspomagający odchudzanie.


Doskonała regeneracja po wysiłku

Kąpiele solankowe zapewniają właściwą odnowę biologiczną. Często z takich sesji korzystają sportowcy zarówno profesjonalni, jak też amatorscy. Zabiegi tego typu pozwalają na regenerację powysiłkową zmęczonych mięśni. Zawarte w soli minerały nie tylko odżywiają komórki. Łagodzą też dolegliwości powstałe po intensywnym treningu, minimalizując skutki tzw. zakwasów oraz uśmierzają ból. Łatwiej jest ciału się odbudować i odpocząć, a do następnego treningu można już przystąpić w komforcie.


Kąpiele solne warto sobie aplikować w zaciszu domowym po dniu ciężkiej pracy, aktywności ruchowej i zmęczeniu umysłowym. Odprężenie będzie na poziomie fizycznym, jak też psychicznym. Po takim zabiegu łatwiej będzie spokojnie zasnąć.


To warto wiedzieć

Zbyt częste i długotrwałe korzystanie z kąpieli solnych może wysuszać skórę.
Z tego typu zabiegów nie powinny korzystać osoby z chorobą wieńcową, nowotworową, psychiczną oraz gruźlicą. Niewskazane są także dla ludzi, u których zaostrzyły się symptomy przewlekłych chorób, a także cierpiących na niewydolność krążenia i nadczynność tarczycy.

Jarosław Cieśla

Inne wpisy w tej kategorii

Tarczyca, mitochondria i nadnercza – triada dla twojego zdrowia

2024-12-11

Tarczyca, mitochondria i nadnercza – triada dla twojego zdrowia

W świecie pełnym wyzwań i stresu nasze ciało potrzebuje wsparcia na wielu poziomach. Tarczyca dostarcza impulsu do działania, mitochondria generują energię, a nadnercza pokonują stres. Sprawdź jak.

Czytaj dalej

Teoria pięciu przemian wu xing według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

2024-11-28

Teoria pięciu przemian wu xing według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) to starożytny system medyczny, koncepcja zdrowia rozwijana przez Chińczyków od kilku tysiącleci. Obecnie nadal jest jednym z bardziej respektowanych na całym świ [...]

Czytaj dalej

Składniki, które wspomagają oczyszczanie ciała

2024-11-26

Składniki, które wspomagają oczyszczanie ciała

Oczyszczanie organizmu ma miejsce na bieżąco, cały czas. Poprzez wiele działań możemy wspomóc nasze ciało i nasze wewnętrzne „oczyszczalnie” w postaci komórek i narządów, takich jak wątroba czy nerki.

Czytaj dalej

Ćwiczenia dla seniorów wpływające na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego

2024-11-21

Ćwiczenia dla seniorów wpływające na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego

Ćwiczenia mają wpływ na poprawę sprawności ciała, podniesienie odporności organizmu, zapewniają dobry humor i są świetnym zastrzykiem energii na cały dzień. Jakie ćwiczenia warto wykonywać?

Czytaj dalej

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

2024-11-19

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

Aby zachować równowagę wewnętrznego środowiska ludzkiego organizmu, czyli homeostazę, istotne jest zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej (RKZ). Sprawdź jak to zrobić.

Czytaj dalej

Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób

2024-11-14

Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób

Głęboko w naszym mózgu, pomiędzy oczyma znajduje się zegar, który posiada niezwykłą zdolność synchronizowania organizmu ze środowiskiem zewnętrznym. Zegar ten nazywany jest jądrem nadskrzyżowa [...]

Czytaj dalej