Kalafior – przyjaciel smukłej sylwetki

Kalafior – przyjaciel smukłej sylwetki

Polacy lubią jeść kalafior – jest to jedno z warzyw, które obok fasolki szparagowej i mizerii z ogórków gości na naszych talerzach w porze letniej. Choć piszę ten artykuł pod koniec zimy, chciałam zwrócić Państwa uwagę na to, że kalafior jest warzywem, które możemy jeść przez cały rok, a w oczekiwaniu na cieplejsze dni i wystrzał roślinnej wegetacji, namawiam na skosztowanie kalafiora w formie… kiszonej.

W naszym kraju najczęściej kisimy: kapustę, ogórki lub buraki, ale do tego celu znakomicie nadadzą się też: brokuły, rzodkiewki, chrzan, marchewka, tytułowy kalafior, a nawet cytryny czy stokrotki. Ja często kiszę te części warzyw, których już nie wykorzystam, a żal mi wyrzucić, czyli np. zdrewniałe łodygi szparagów czy zielonej pietruszki. Co prawda moim celem jest uzyskanie kiszonej zalewy, niekoniecznie warzyw. Kiszenie to prosta sprawa, można śmiało poeksperymentować. A jeśli nie macie ochoty na kulinarne przygody, to zawsze można gotowy słoiczek kiszonych dobroci sobie zakupić.

Kalafior zawsze na czasie

Kalafior jest niezwykle zdrowym warzywem obfitującym w unikalne związki fitochemiczne i składniki odżywcze. Włączenie kalafiora do zbilansowanej diety jest dobrym pomysłem, ponieważ zmniejsza on ryzyko powstania wielu chorób, jest niskokaloryczny, a więc wskazany dla osób na dietach odchudzających. Kalafior jest dostępny w sprzedaży przez cały rok, dlatego zawsze jest sprzyjający czas na jego konsumpcję. Kalafior zawiera niemal wszystkie potrzebne nam witaminy i sole mineralne. Ma sporo błonnika, który odżywia zdrowe bakterie w naszych jelitach, pomagając zmniejszyć stan zapalny i wzmocnić zdrowie układu pokarmowego. Błonnik jest pomocny w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, takich jak: otyłość, zaparcia czy choroby jelit.    

Dobre strony kalafiora

Kalafior jest zdrowym warzywem, a do niektórych z jego licznych zalet zaliczyć można właściwości antyoksydacyjne i odchudzające.

Kalafior jest doskonałym źródłem antyoksydantów chroniących komórki przed nadmiarem wolnych rodników i przed stanami zapalnymi. Podobnie jak inne warzywa krzyżowe, kalafior jest szczególnie bogaty w glukozynolany i izotiocyjaniany – dwie grupy przeciwutleniaczy, spowalniających wzrost komórek rakowych. Inny przeciwutleniacz obecny w kalafiorze to witamina C, która także działa przeciwzapalnie, zmniejszając ryzyko rozwoju chorób serca i nowotworów. Kalafior jest także bogaty w przeciwutleniacz sulforafan o udowodnionym działaniu zdolnym do niszczenia komórek nowotworowych. Sulforafan wspomaga pracę serca oraz utrzymuje ciśnienie tętnicze w ryzach. Ten przeciwutleniacz może także zapobiegać cukrzycy lub zmniejszać powikłania związane z tą chorobą, jak np. choroby nerek.

Istnieje kilka powodów, dla których kalafior wspomaga proces odchudzania. Po pierwsze, jest niskokaloryczny i niskowęglowodanowy, więc można go zjeść dużo bez przybierania na wadze. Kalafior może imitować wysokokaloryczne produkty spożywcze typu ryż czy mąka. Nieprzypadkowo osoby na diecie ketogenicznej chętnie włączają kalafior do swojego menu. Jak już wcześniej wspomniałam, błonnik zawarty w kalafiorze spowalnia proces trawienia,  zapewniając uczucie sytości. Dodatkowo wysoka zawartość wody w tym warzywie (aż 92 proc.) to kolejny aspekt kalafiora sprzyjający odchudzaniu.

Kalafior  w łatwy sposób można włączyć do diety, nie jest to skomplikowane w przygotowaniu warzywo. Można go przygotować na wiele sposobów, na przykład ugotować na parze, upiec, ukisić lub zjeść na surowo. Stanowi doskonały dodatek do sałatek, ziemniaków czy zapiekanek. Bardzo smaczne są zupy kalafiorowe. Jest to kolejne warzywo, które powinno często gościć na naszych stołach.

Opracowała Agata Majcher

Inne wpisy w tej kategorii

Mleko i jego przetwory a zdrowie człowieka

2024-12-17

Mleko i jego przetwory a zdrowie człowieka

Coraz częściej spotykamy opinie ekspertów, podparte zresztą badaniami naukowymi, mówiące o niekorzystnym wpływie mleka krowiego na zdrowie człowieka. Sprawdzamy.

Czytaj dalej

Tarczyca, mitochondria i nadnercza – triada dla twojego zdrowia

2024-12-11

Tarczyca, mitochondria i nadnercza – triada dla twojego zdrowia

W świecie pełnym wyzwań i stresu nasze ciało potrzebuje wsparcia na wielu poziomach. Tarczyca dostarcza impulsu do działania, mitochondria generują energię, a nadnercza pokonują stres. Sprawdź jak.

Czytaj dalej

Teoria pięciu przemian wu xing według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

2024-11-28

Teoria pięciu przemian wu xing według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) to starożytny system medyczny, koncepcja zdrowia rozwijana przez Chińczyków od kilku tysiącleci. Obecnie nadal jest jednym z bardziej respektowanych na całym świ [...]

Czytaj dalej

Składniki, które wspomagają oczyszczanie ciała

2024-11-26

Składniki, które wspomagają oczyszczanie ciała

Oczyszczanie organizmu ma miejsce na bieżąco, cały czas. Poprzez wiele działań możemy wspomóc nasze ciało i nasze wewnętrzne „oczyszczalnie” w postaci komórek i narządów, takich jak wątroba czy nerki.

Czytaj dalej

Ćwiczenia dla seniorów wpływające na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego

2024-11-21

Ćwiczenia dla seniorów wpływające na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego

Ćwiczenia mają wpływ na poprawę sprawności ciała, podniesienie odporności organizmu, zapewniają dobry humor i są świetnym zastrzykiem energii na cały dzień. Jakie ćwiczenia warto wykonywać?

Czytaj dalej

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

2024-11-19

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

Aby zachować równowagę wewnętrznego środowiska ludzkiego organizmu, czyli homeostazę, istotne jest zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej (RKZ). Sprawdź jak to zrobić.

Czytaj dalej