Jak zadbać o stawy?

Jak zadbać o stawy?

Bóle stawów mogą skutecznie uprzykrzyć życie i wyłączyć człowieka z wielu aktywności dnia codziennego. Ważne zatem jest, żeby temu przeciwdziałać i stosować odpowiednią profilaktykę zanim będzie za późno. Przyczyny dolegliwości mogą być różne. Czasami są podłożem zmian jakie zachodzą w stawach ze względu na wiek. Bywają też wynikiem przeciążeń pod wpływem zbytniego wysiłku fizycznego, nieprawidłowego odżywiania, a także braku aktywności ruchowej. Jak więc dbać o stawy i co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko dolegliwości?

Nie dopuścić do nadwagi

Jedną z przyczyn zmian wywołujących dolegliwości w stawach jest nieprawidłowa dieta. Jeśli człowiek nie dostarcza organizmowi podstawowych minerałów i substancji odżywczych, wtedy kości nie są odpowiednio wzmacniane. Dochodzi więc do ich destrukcji, co może doprowadzić do wystąpienia bólu. Poza tym przybieranie na wadze i doprowadzenie do otyłości przyczynia się do obciążania kości i chrząstki stawowej oraz wywołania wielu chorób zwyrodnieniowych.

Chcąc dbać o stawy, należy przyjmować produkty, które zawierają witaminy: C, D, E; biopierwiastki: wapń, fosfor, cynk, a także kwasy tłuszczowe omega-3. Ważnym składnikiem tkanki łącznej jest również kolagen. Należy więc spożywać: warzywa, owoce, orzechy,  tłuste ryby, olej rzepakowy i inne zdrowe tłuszcze. Unikać trzeba natomiast: słodyczy, napojów słodzonych, wysoko przetworzonej żywności, tłustych mięs, masła, smalcu, kwasów tłuszczowych trans, a także żywności typu fast food. 

Istotną kwestią jest też odpowiednia suplementacja, gdyż nie zawsze jesteśmy w stanie  dostarczyć organizmowi w pożywieniu wszystkich potrzebnych składników odżywczych w niezbędnej ilości. Warto zatem wspierać się suplementami diety zawierającymi składniki mazi stawowej, takimi jak: kolagen i kwas hialuronowy oraz substancje, które korzystnie wpływają na jakość: stawów, kości, chrząstki i mięśni, a są to: imbir, witamina C, siarczan chondroityny,  MSM oraz krzem.

Ruch to podstawa

Aktywność ruchowa jest potrzebna, żeby np. cały czas stymulować produkcję mazi stawowej w kolanach. W razie jej niedoboru może dochodzić do tarcia i ścierania się kości, co wywołuje bóle. Warto zatem być aktywnym ruchowo, uprawiać sporty i  wykonywać różne ćwiczenia gimnastyczne oraz rozgrzewkowe.


Rodzaj pracy zawodowej i siedzący tryb życia często powodują usztywnianie stawów oraz niekorzystne zmiany, jakie w nich zachodzą. Wpływa na to przebywanie w jednej pozycji przez wiele godzin i brak ruchu. Warto więc ruszać się, przechadzać i odrywać od obowiązków w trakcie pracy choćby na minutę, dwie, żeby się pogimnastykować, wykonać rozciąganie, czy też po prostu się poprzeciągać.


Systematyczna aktywność pozwoli stymulować aparat ruchu. Oczywiście osoby, które wcześniej nie ćwiczyły, a narzekają na dolegliwości w stawach, powinny  uważać, aby ich zbytnio nie obciążać. Bardzo dobrą aktywnością w takim przypadku będą spacery a także żwawe marsze Nordic Walking. Nie nadwyrężające stawów jest również pływanie i ćwiczenia wykonywane w wodzie. Doskonale sprawdzi się Aqua Fitness, Aqua Aerobik czy też świetny trening na poprawienie kondycji i wzmocnienie mięśni, jakim jest Aqua Spinning (jazda w wodzie na rowerze). Warto również wpływać na usprawnianie ciała poprzez: wykonywanie gimnastyki, stretchingu, branie udziału w zajęciach jogi, pilatesu oraz ćwiczenia chińskiej sztuki walki tai-chi.

Należy też pamiętać, że wszelka aktywność uprawiana na powietrzu przyniesie podwójną korzyść. Nastąpi dotlenienie tkanek, poprawa krążenia i lepsze samopoczucie psychiczne. Bardzo dobrze sprawdzi się jazda na rowerze, a zimą bieganie na nartach.

Zwracać uwagę na istotne szczegóły

Podczas codziennych czynności warto zwracać uwagę na to czy nie przeciążamy stawów. Podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów należy kucać, żeby je unieść, a unikać schylania. Nagłe zwroty, skręty, czy wyprosty sylwetki – to elementy, które mogą pogorszyć stan stawów. Wszelkie czynności warto wykonywać więc powoli i z pełna świadomością konsekwencji.


W trakcie robienia zakupów dobrze jest zadbać o to, żeby rozkładać ciężar do dwóch toreb, a nie nosić wszystko w jednej, gdyż w ten sposób obciąża się stawy oraz wpływa negatywnie na sylwetkę. Tak samo jak garbienie się w pozycji stojącej czy też siedzącej. Ważne jest wykształcenie zdrowych nawyków, które poprawią nasz komfort i korzystnie wpłyną na ciało.


Dla stawów nóg ważne jest, jakie nosimy obuwie. Szkodliwe są zbyt ciasne oraz te, których wysokość obcasa przekracza 4 cm. Regularne chodzenie w eleganckich szpilkach przez wiele godzin wpływa nie tylko na pogorszenie się jakości stawów skokowych i kolanowych, ale również może spowodować tzw. paluchy koślawe, płaskostopie poprzeczne oraz skrzywienie kręgosłupa. Osoby, które uskarżają się na bóle stawów, powinny rozważyć wybór obuwia zapewniającego im odpowiednią amortyzację podeszwy. To samo dotyczy ludzi otyłych – zwłaszcza jeśli zamierzają podjąć uprawianie aktywności ruchowej.


Podczas ruchu na powietrzu warto wybierać teren leśny, miękki, czyli łagodny dla stawów. Przy aktywnościach takich jak: Nordic Walking, jogging, marszobiegi czy spacery, najlepiej jest unikać nawierzchni asfaltowej, twardej, nierównej i o niestabilnym podłożu. Wszystko oczywiście zależy od stopnia dolegliwości w obrębie stawów i wytrenowania danego człowieka.

Pogodne podejście do życia

Negatywne emocje nie tylko wpływają na pogorszenie się nastroju i kiepskie samopoczucie. Niepokój oraz lęki oddziałują również na ciało. Jeśli takie stany trwają długotrwale, to mogą objawiać się bólami stawów. Stres obniża odporność organizmu i bywa odpowiedzialny za wystąpienie chorób o podłożu autoimmunologicznym. Osoba zestresowana często też napina mięśnie, co skutkuje ich usztywnianiem, a także powięzi oraz ścięgien. Takie zachowanie może wywołać trwałe zmiany i doprowadzić do przeciążenia w obszarze stawów. Pojawiają się dolegliwości bólowe, które bardzo trudno na początku zdiagnozować jako wynik sytuacji stresowych. Warto obserwować własny organizm, żeby móc odpowiednio szybko zareagować przy pojawieniu się pierwszych niepokojących symptomów. 

Osoby narażone na stres powinny poddawać się technikom relaksacyjnym oraz odpowiednim ćwiczeniom. Właściwe będą: medytacja, słuchanie muzyki, odpoczynek, joga oraz wypoczynek na łonie natury. Zbawiennie na psychikę działać będą zwłaszcza spacery do lasu, wyjazdy w góry, nad jeziora i morze.  

Inne wpisy w tej kategorii

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

2024-11-19

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

Aby zachować równowagę wewnętrznego środowiska ludzkiego organizmu, czyli homeostazę, istotne jest zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej (RKZ). Sprawdź jak to zrobić.

Czytaj dalej

Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób

2024-11-14

Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób

Głęboko w naszym mózgu, pomiędzy oczyma znajduje się zegar, który posiada niezwykłą zdolność synchronizowania organizmu ze środowiskiem zewnętrznym. Zegar ten nazywany jest jądrem nadskrzyżowa [...]

Czytaj dalej

Ruch to zdrowie

2024-11-06

Ruch to zdrowie

Regularna aktywność fizyczna stanowi istotną podstawę harmonijnego życia, wpływając korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Stare przysłowie głosi: „w zdrowym ciele zdrowy duch” i chociaż pre [...]

Czytaj dalej

Co jeść i czego unikać, aby wzmocnić serce?

2024-11-05

Co jeść i czego unikać, aby wzmocnić serce?

Co możemy zrobić, by wzmocnić serce, jeśli chodzi o aspekty dietetyczne? Jakie składniki częściej uwzględniać w diecie dobrej dla serca, a z jakich najlepiej zrezygnować? Sprawdź.

Czytaj dalej

15 skarbów natury dla zdrowego serca

2024-10-23

15 skarbów natury dla zdrowego serca

Matka natura ofiarowuje nam naturalne leki, które zapobiegają oraz leczą choroby układu krwionośnego wraz z jego głównym organem. Poznaj je wszystkie.

Czytaj dalej