Jak pić wodę

Jak pić wodę

Jakość i ilość spożywanej wody to jeden z najważniejszych czynników wpływających na nasze zdrowie

Jeśli chcemy się zdrowo się odżywiać, musimy dostarczać organizmowi odpowiednią ilość wody o wysokich walorach prozdrowotnych. Wbrew pozorom nie jest to takie proste.

Doktor nauk medycznych, profesor i autor ponad 200 prac naukowych – Iwan Pawłowicz Nieumywakin to niekwestionowany autorytet w dziedzinie medycyny naturalnej. Zajmował się on między innymi wpływem wody na stan naszego organizmu. Twierdził, że dzień powinniśmy rozpocząć od wypicia szklanki wody ze szczyptą soli wziętą wcześniej do ust. Pozwala to uzupełnić niedobory wody i ułatwia usuwanie szkodliwych produktów metabolizmu.

Taka praktyka chroni nas przed powstawaniem kamieni żółciowych, ponieważ pozwala usunąć żółć, która zabrała się przez noc. Ponieważ największa aktywność pęcherzyka żółciowego przypada między godziną 5 a 7 rano, to najlepszy efekt przyniesie wypicie wody tuż po wstaniu. Wtedy działa ona również jako antyoksydant, a także rozpuszcza szkodliwe twory mocznikowe nagromadzone w organizmie.

Zaleca się również wypijanie pół szklanki osolonej wody w ciągu dnia. Pozwala to na pozbycie się uczucia głodu. Należy dodać, że zarówno za łaknienie, jak i uczucie pragnienia, odpowiada histamina. Jeśli organizm nie jest odpowiednio nawodniony, czujemy głód, choć tak naprawdę powinniśmy uzupełnić niedobory wody. Często popełnianym błędem jest wypijanie dużej ilości wody w trakcie i po posiłku. Powoduje to rozcieńczenie soków żołądkowych, a niedostatecznie strawiony pokarm podlega procesom fermentacyjnym i gnilnym. Należy dodać, że nie powinniśmy przekraczać dziennej zalecanej dawki soli: 2–3 g. Jeśli podejrzewamy, że poziom soli w naszej diecie jest za wysoki, to przez jakiś czas należy pić wodę bez soli.

By nasycić wodę tlenem, należy wielokrotnie przelewać ją z naczynia do naczynia. Tak właśnie wygląda tradycyjna ceremonia przygotowania herbaty w krajach Azji Środkowej. W ten sposób przygotowana woda ma doskonały wpływ na nasze samopoczucie, likwiduje mdłości i przynosi ulgę przy wielu innych dolegliwościach.

Nawodnienie organizmu ma bardzo istotny wpływ na stan naszego organizmu. Odwodnieniu organizmu towarzyszy wiele objawów: ból głowy, bezsenność, depresja, drażliwość, obrzęk pod oczami, zaparcia, obrzęki stóp, kurcze łydek, nadciśnienie i niedociśnienie. Najprostszym testem mówiącym o nawodnieniu naszego organizmu jest obserwacja moczu. Mocz powinien być bezwonny i bezbarwny. Żółty wskazuje na umiarkowane nawodnienie, zaś mętny mocz koloru pomarańczowego to znak, że nasz organizm jest niebezpiecznie odwodniony.


Radosław Lesz

Inne wpisy w tej kategorii

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

2024-11-19

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

Aby zachować równowagę wewnętrznego środowiska ludzkiego organizmu, czyli homeostazę, istotne jest zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej (RKZ). Sprawdź jak to zrobić.

Czytaj dalej

Co jeść i czego unikać, aby wzmocnić serce?

2024-11-05

Co jeść i czego unikać, aby wzmocnić serce?

Co możemy zrobić, by wzmocnić serce, jeśli chodzi o aspekty dietetyczne? Jakie składniki częściej uwzględniać w diecie dobrej dla serca, a z jakich najlepiej zrezygnować? Sprawdź.

Czytaj dalej

15 skarbów natury dla zdrowego serca

2024-10-23

15 skarbów natury dla zdrowego serca

Matka natura ofiarowuje nam naturalne leki, które zapobiegają oraz leczą choroby układu krwionośnego wraz z jego głównym organem. Poznaj je wszystkie.

Czytaj dalej

Stan zapalny – niefarmakologiczne zapobieganie i leczenie

2024-10-17

Stan zapalny – niefarmakologiczne zapobieganie i leczenie

Sprawdź czym jest stan zapalny w organizmie, co go wywołuje i jak możemy go pokonać naturalnymi metodami.

Czytaj dalej

Działanie zdrowotne kwasów tłuszczowych omega-3

2024-10-01

Działanie zdrowotne kwasów tłuszczowych omega-3

Co takiego robią kwasy omega-3, że można je wręcz nazywać „kluczem do długowieczności”? Dowiedz się z naszego artykułu.

Czytaj dalej

Hydrokolonoterapia – zalety i przeciwwskazania

2024-09-25

Hydrokolonoterapia – zalety i przeciwwskazania

Coraz większa świadomość prozdrowotna społeczeństwa powoduje sięganie do starych, tradycyjnych form różnego rodzaju oryginalnych terapii. Dzisiaj dowiemy się czym jest hydrokolonoterapia.

Czytaj dalej