Jak oczyszczać, to z sensem

Jak oczyszczać, to z sensem

Kuracje oczyszczające wzmacniają system immunologiczny, przywracają sprawność funkcjonowania układu trawiennego, ułatwiają pracę wątroby i nerek. Ponadto wpływają korzystnie na cerę, przyspieszają przemianę materii, poprawiają sylwetkę i dodają życiowej energii. Powinny być one tak dobrane, by nie szkodzić naturalnej florze jelitowej i właściwie każdy może, a nawet powinien, je od czasu do czasu przeprowadzać. Ale…


W pewnych warunkach należy powstrzymać się na określony czas od stosowania kuracji lub w ogóle ich zaniechać.


Z ponaddwudziestoletniej praktyki wiem, że ludzie zamierzający przeprowadzić zabiegi oczyszczające czasami nie powinni tego robić. Chciałabym tu wymienić powody, dla których przeprowadzenie kuracji oczyszczających może być w pewnych okresach niewskazane.

O tych sytuacjach każdy wiedzieć powinien:

1. Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie wolno przyjmować więcej niż 1 litr płynu dziennie.

Ponieważ w takim przypadku wypłukiwanie toksyn z organizmu jest niedostateczne i następuje nadmierne obciążenie systemu immunologicznego. Może się to objawiać podwyższoną temperaturą, złym samopoczuciem.

2. W czasie ciąży i karmienia piersią. Zabiegi można rozpocząć najwcześniej 3 miesiące po porodzie, ponieważ każde zakłócenie równowagi organizmu w tym okresie nie jest wskazane.

W przypadku matek karmiących można zacząć kurację dopiero po 3 miesiącach od zakończenia karmienia. Z dwóch powodów. Po pierwsze – część wypłukiwanych z organizmu toksyn może dostać się do mleka matki, a po drugie – okres po karmieniu jest czasem powrotu do naturalnej równowagi i nie jest wskazane obciążanie organizmu zabiegami oczyszczającymi.

3. Jeśli przed rozpoczęciem kuracji pojawią się objawy przeziębienia lub grypy, nie należy zaczynać kuracji. Zabiegi oczyszczające byłyby za dużym obciążeniem dla organizmu walczącego z chorobą.

4. W połączeniu z innymi kuracjami ziołowymi lub homeopatycznymi. Między innymi dlatego, że substancje czynne ziół mogą się powtarzać, tworząc nadmiar niekorzystny dla organizmu. Ponadto niektóre zioła nie komponują się ze sobą, zmniejszając wzajemnie swoją skuteczność. A także dlatego, by nie czyścić dwóch istotnych organów w tym samym czasie (np. nerek razem z wątrobą) i nie wprowadzać bałaganu w organizmie. Po każdej takiej kuracji trzeba zrobić minimum dwutygodniową przerwę przed rozpoczęciem następnej.

5. Żadnych zabiegów alternatywnych takich jak: akupunktura, akupresura, masaże lecznicze, bioenergoterapia itp. nie wolno łączyć z ziołowymi kuracjami oczyszczającymi. Między takimi zabiegami musi być co najmniej 2 tygodnie przerwy. Zasada ta działa w obie strony.

6. W połączeniu z głodówką nie należy przeprowadzać żadnej kuracji ziołowej, a zamierzone oczyszczanie organizmu rozpocząć nie wcześniej niż 2 tygodnie po zakończeniu głodówki. Pozwoli to z jednej strony uniknąć wycieńczenia organizmu, a z drugiej – nie będzie przeszkadzało w konsekwentnie przeprowadzanej głodówce.

7. W czasie stosowania antybiotyków lub preparatów z kortyzonem, by kuracje oczyszczające nie kolidowały z procesem leczenia. Wskazane jest, aby nie rozpoczynać zabiegów oczyszczających wcześniej niż 2 tygodnie po ukończeniu przyjmowania wyżej wymienionych leków.

8. Po przyjęciu jakiejkolwiek szczepionki (np. przeciw grypie, tężcowi itp.). Nie wolno rozpoczynać żadnej kuracji oczyszczającej wcześniej niż po 4 tygodniach od daty szczepienia, by nie zakłócać odbudowy procesu immunologicznego.

9. Po żadnym zabiegu chirurgicznym. Obojętne, czy jest to zabieg na narządach wewnętrznych, czy złożenie kości po złamaniu. Chodzi o to, by nie obciążać organizmu i nie przeszkadzać mu w rekonwalescencji. Kurację oczyszczającą można rozpocząć dopiero po 2 miesiącach od zabiegu.

10. W trakcie chemioterapii. Wszelkie kuracje ziołowe należy zakończyć co najmniej na tydzień przed rozpoczęciem zabiegów. Żadnej kuracji oczyszczającej nie można rozpoczynać wcześniej niż 2 tygodnie po zakończeniu chemioterapii.

11. Jeśli przyjmuje się leki cytostatyczne i immunosupresyjne, czyli obniżające odporność organizmu (np. po przeszczepach). Jest to tak poważne zakłócenie równowagi organizmu, że nie da się go pogodzić z żadnymi procesami oczyszczającymi.

12. Jeżeli przeprowadza się zabiegi polegające na piciu wody z jakąkolwiek solą (np. kłodawską lub himalajską), wody z octem jabłkowym lub przyjmuje się duże dawki witaminy C (powyżej 1000 mg dziennie), nie wolno przeprowadzać żadnej kuracji oczyszczającej.

Wszystko w swoim czasie

Należy bezwzględnie przestrzegać czasu trwania kuracji i dawek dziennych podanych w schematach. Pomiędzy kuracjami należy zachować wskazane dwutygodniowe przerwy.

U niektórych osób, podczas przeprowadzania kuracji oczyszczających, mogą pojawić się lekkie objawy uboczne jak wyciek z nosa, stan podgorączkowy, uczucie osłabienia. Ma to związek z oczyszczaniem i nie powinno być powodem przerwania kuracji.

Fazy Księżyca nie mają żadnego wpływu na termin rozpoczęcia czy skuteczność kuracji oczyszczających jak uważają niektórzy.

Nie jest bowiem prawdą, że pasożyty mnożą się lub stają bardziej agresywne tylko podczas pełni. Np. samica glisty ludzkiej składa codziennie do 200 000 jaj, a samica owsika do 12 000 jaj niezależnie od faz księżyca, pozycji słońca i znaków zodiaku. Dlatego nie zwlekajmy z oczyszczaniem organizmu w oczekiwaniu na pełnię.

Należy pamiętać, że żadna kuracja nie zastępuje leczenia zaordynowanego przez lekarza i nie może z nim kolidować. 

Osoby z przewlekłymi chorobami, a zwłaszcza niewydolnością krążenia lub nerek oraz problemami z sercem, powinny skonsultować się z lekarzem specjalistą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji. 


Opracowała 
Liliann Kristinn Elmborg

Inne wpisy w tej kategorii

Hydrokolonoterapia – zalety i przeciwwskazania

2024-09-25

Hydrokolonoterapia – zalety i przeciwwskazania

Coraz większa świadomość prozdrowotna społeczeństwa powoduje sięganie do starych, tradycyjnych form różnego rodzaju oryginalnych terapii. Dzisiaj dowiemy się czym jest hydrokolonoterapia.

Czytaj dalej

Popularne diety w zapobieganiu nowotworom

2024-08-27

Popularne diety w zapobieganiu nowotworom

Odpowiednia dieta może zarówno działać profilaktycznie wobec rozwoju nowotworu, jak i spowalniać postęp choroby. Sprawdź, które diety są najlepsze jeżeli chodzi o działanie przeciwrakowe.

Czytaj dalej

Jak wzmocnić swój mózg – 5 nie zawsze oczywistych faktów

2024-08-22

Jak wzmocnić swój mózg – 5 nie zawsze oczywistych faktów

Poznaj relacje pomiędzy niewydolnością mózgu a chorobami autoimmunologicznymi, które swoje korzenie mają głównie w niewłaściwej diecie, toksynach, nadwrażliwościach pokarmowych czy zanieczyszczeniach

Czytaj dalej

Rzuć na stałe palenie papierosów

2024-07-03

Rzuć na stałe palenie papierosów

Podpowiadamy jak skutecznie rzucić palenie. Jak nie wracać do nałogu. Jak być zdrowym. Wyjaśniamy dlaczego niektórym łatwiej jest rzucić palenie, podczas gdy inni mają z tym problem. Sprawdź już teraz

Czytaj dalej

Walory zdrowotne topinamburu

2024-06-12

Walory zdrowotne topinamburu

Jedną z mało popularnych roślin, jeśli chodzi o znajomość właściwości zdrowotnych, której warto przyjrzeć się bliżej jest topinambur, czyli inaczej słonecznik bulwiasty. Sprawdź, co kryje w sobie.

Czytaj dalej

Jelita – nasz drugi mózg

2024-05-22

Jelita – nasz drugi mózg

Jelita nazywane są naszym „drugim mózgiem”. Gdy niedomagają, odbija się to negatywnie na całym organizmie. Sprawdź jak.

Czytaj dalej