- Poradnik
- Zdrowa dieta
- Zdrowy styl życia
- Ziołolecznictwo
- 2022-04-13
Guarana – wspiera odchudzanie, zwalcza zmęczenie
Guarana to określenie dla nasion rośliny o nazwie Paullinia cupana. Pnącze pochodzi z dorzecza Amazonki. W owocu guarany, o kształcie gruszkowatej torebki, znajduje się duże, czarne nasiono (w liczbie od 1 do 3 sztuk). Nasiona są duże, okrągłe, białawe, z ciemnobrązowym okręgiem na górze przypominającym oko. Ze sproszkowanych nasion guarany wyrabia się kulki, z których przyrządza się napój pobudzający i odchudzający. Rdzenna ludność wykorzystuje guaranę od stuleci jako panaceum pokonujące zmęczenie. Podobno guarana ma w smaku: gorycz mniszka lekarskiego, teksturę kasztanów jadalnych i pachnie jak wędzarniczy dym.
Guarana została udomowiona przez Indian Sateré-Mawé ponad 500 lat temu. Ze względu na jej właściwości terapeutyczne jest to roślina wysoce ceniona przez Indian. Napoje z guarany poprawiają ich nastrój, pamięć, łagodzą stres psychiczny oraz fizyczny – 70 proc. wyprodukowanej guarany wykorzystywane jest do produkcji napojów bezalkoholowych i energetyzujących, a z pozostałych 30 proc. wytwarzany jest proszek.
Skład guarany
Guarana należy do roślin bogatych w niektóre rodzaje alkaloidów oddziałujących na ośrodkowy układ nerwowy, szczególnie zasobna jest w kofeinę, której zawiera do 6 proc. To jedna z roślin o najwyższym stężeniu tego alkaloidu. Oprócz kofeiny zawiera także: teobrominę, teofilinę, proantocyjanidyny, saponiny, garbniki oraz: potas, fosfor i żelazo.
Guarana na zmęczenie
Przy braku dolegliwości ze strony serca, guarana polecana jest osobom zmęczonym fizycznie, które są zmęczone nawet pomimo odpowiedniej ilości jakościowego snu. Guarana „stawia” na nogi bardzo szybko – już w pierwszych dniach stosowania można odczuć jej wzmacniające działanie. Także osoby, które po spożytym posiłku czują potężne zmęczenie i senność, a mają jeszcze pracę do wykonania – powinny zażyć guaranę przed spożyciem posiłku. Kofeina i teobromina zawarte w guaranie znoszą uczucie znużenia i zmęczenia, a także niechęci do zwiększonego wysiłku. Guarana pomaga sprostać wymagającym wyzwaniom, przyśpiesza i usprawnia procesy myślowe, ułatwia pracę umysłową, polepsza procesy zapamiętywania i kojarzenia.
Guarana na odchudzanie
Guarana wspomaga odchudzanie, ponieważ poprawia podstawową przemianę materii i spalanie tłuszczu. Oczywiście samo zażywanie guarany nie sprawi, że ktoś w cudowny sposób schudnie, ale zasadne jest przyjrzenie się swoim nawykom żywieniowym i trybowi życia. Guaranina hamuje adipogenezę, czyli tworzenie się komórek tłuszczowych. Przeprowadzono badanie na 105 Polakach z nadwagą. Podawano im zestaw kapsułek zawierających guaranę, czarną i zieloną herbatę, strąki fasoli, chrom i tamaryndowiec malabarski. Po trzech miesiącach stosowania zaobserwowano znaczne zmniejszenie wskaźnika masy ciała (BMI) i tkanki tłuszczowej. W innym badaniu na 640 Brytyjczykach powyżej 60. roku życia podawano napoje na bazie guarany. Stwierdzono, że ich obwód w talii, ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu były niższy niż u osób w tym samym wieku, które nie miały nawyku spożywania tego napoju.
Guaranowe BHP
Guarany powinny unikać osoby z dolegliwościami sercowymi, kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także dzieci
poniżej 12. roku życia. Niezależnie od tego, czy chcesz zwiększyć poziom energii, odchudzić się, czy po prostu poprawić ogólny stan zdrowia, warto wypróbować guaranę.
Opracowała Agata Majcher
- Poradnik
- Zdrowa dieta
- Zdrowy styl życia
- Ziołolecznictwo
- 2022-04-13
Guarana ekstrakt - suplement diety - 60 kapsułek - HerbaSano
ContraStress - OCHRONA PRZED STRESEM - suplement diety -...
Inne wpisy w tej kategorii
2024-11-20
Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy
2024-11-19
Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?
2024-11-14
Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób
2024-11-06
Ruch to zdrowie
2024-11-05