Guarana – wspiera odchudzanie, zwalcza zmęczenie

Guarana – wspiera odchudzanie, zwalcza zmęczenie

Guarana to określenie dla nasion rośliny o nazwie Paullinia cupana. Pnącze pochodzi z dorzecza Amazonki. W owocu guarany, o kształcie gruszkowatej torebki, znajduje się duże, czarne nasiono (w liczbie od 1 do 3 sztuk). Nasiona są duże, okrągłe, białawe, z ciemnobrązowym okręgiem na górze przypominającym oko. Ze sproszkowanych nasion guarany wyrabia się kulki, z których przyrządza się napój pobudzający i odchudzający. Rdzenna ludność wykorzystuje guaranę od stuleci jako panaceum pokonujące zmęczenie. Podobno guarana ma w smaku: gorycz mniszka lekarskiego, teksturę kasztanów jadalnych i pachnie jak wędzarniczy dym.

Guarana została udomowiona przez Indian Sateré-Mawé ponad 500 lat temu. Ze względu na jej właściwości terapeutyczne jest to roślina wysoce ceniona przez Indian. Napoje z guarany poprawiają ich nastrój, pamięć, łagodzą stres psychiczny oraz fizyczny – 70 proc. wyprodukowanej guarany wykorzystywane jest do produkcji napojów bezalkoholowych i energetyzujących, a z pozostałych 30 proc. wytwarzany jest proszek.

Skład guarany


Guarana należy do roślin bogatych w niektóre rodzaje alkaloidów oddziałujących na ośrodkowy układ nerwowy, szczególnie zasobna jest w kofeinę, której zawiera do 6 proc. To jedna z roślin o najwyższym stężeniu tego alkaloidu. Oprócz kofeiny zawiera także: teobrominę, teofilinę, proantocyjanidyny, saponiny, garbniki oraz: potas, fosfor i żelazo.  



Guarana na zmęczenie


Przy braku dolegliwości ze strony serca, guarana polecana jest osobom zmęczonym fizycznie, które są zmęczone nawet pomimo odpowiedniej ilości jakościowego snu. Guarana „stawia” na nogi bardzo szybko – już w pierwszych dniach stosowania można odczuć jej wzmacniające działanie. Także osoby, które po spożytym posiłku czują potężne zmęczenie i senność, a mają jeszcze pracę do wykonania – powinny zażyć guaranę przed spożyciem posiłku. Kofeina i teobromina zawarte w guaranie znoszą uczucie znużenia i zmęczenia, a także niechęci do zwiększonego wysiłku. Guarana pomaga sprostać wymagającym wyzwaniom, przyśpiesza i usprawnia procesy myślowe, ułatwia pracę umysłową, polepsza procesy zapamiętywania i kojarzenia.



Guarana na odchudzanie


Guarana wspomaga odchudzanie, ponieważ poprawia podstawową przemianę materii i spalanie tłuszczu. Oczywiście samo zażywanie guarany nie sprawi, że ktoś w cudowny sposób schudnie, ale zasadne jest przyjrzenie się swoim nawykom żywieniowym i trybowi życia. Guaranina hamuje adipogenezę, czyli tworzenie się komórek tłuszczowych. Przeprowadzono badanie na 105 Polakach z nadwagą. Podawano im zestaw kapsułek zawierających guaranę, czarną i zieloną herbatę, strąki fasoli, chrom i tamaryndowiec malabarski. Po trzech miesiącach stosowania zaobserwowano znaczne zmniejszenie wskaźnika masy ciała (BMI) i tkanki tłuszczowej. W innym badaniu na 640 Brytyjczykach powyżej 60. roku życia podawano napoje na bazie guarany. Stwierdzono, że ich obwód w talii, ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu były niższy niż u osób w tym samym wieku, które nie miały nawyku spożywania tego napoju.


Guaranowe BHP


Guarany powinny unikać osoby z dolegliwościami sercowymi, kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także dzieci
poniżej 12. roku życia. Niezależnie od tego, czy chcesz zwiększyć poziom energii, odchudzić się, czy po prostu poprawić ogólny stan zdrowia, warto wypróbować guaranę.

Opracowała Agata Majcher



Inne wpisy w tej kategorii

Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy

2024-11-20

Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy

W lasach czy w parkach, przy drogach, na ściętych pniach drzew liściastych spotkać można grupę zimowych i bardzo smacznych grzybów, znanych jako boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus). Owocni [...]

Czytaj dalej

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

2024-11-19

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

Aby zachować równowagę wewnętrznego środowiska ludzkiego organizmu, czyli homeostazę, istotne jest zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej (RKZ). Sprawdź jak to zrobić.

Czytaj dalej

Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób

2024-11-14

Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób

Głęboko w naszym mózgu, pomiędzy oczyma znajduje się zegar, który posiada niezwykłą zdolność synchronizowania organizmu ze środowiskiem zewnętrznym. Zegar ten nazywany jest jądrem nadskrzyżowa [...]

Czytaj dalej

Ruch to zdrowie

2024-11-06

Ruch to zdrowie

Regularna aktywność fizyczna stanowi istotną podstawę harmonijnego życia, wpływając korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Stare przysłowie głosi: „w zdrowym ciele zdrowy duch” i chociaż pre [...]

Czytaj dalej

Co jeść i czego unikać, aby wzmocnić serce?

2024-11-05

Co jeść i czego unikać, aby wzmocnić serce?

Co możemy zrobić, by wzmocnić serce, jeśli chodzi o aspekty dietetyczne? Jakie składniki częściej uwzględniać w diecie dobrej dla serca, a z jakich najlepiej zrezygnować? Sprawdź.

Czytaj dalej