- Poradnik
- Ziołolecznictwo
- 2020-04-02
Gotu kola
Gotu kola, wąkrotka azjatycka (łac. Centella asiatica L.), to aromatyczna roślina lecznicza zaliczana do adaptogenów (roślin leczniczych, które potrafią dostosować swoje właściwości do potrzeb organizmu).
Jest stosowana w medycynie, np. ajurwedzie, już od wielu wieków. Teraz zrobiło się o niej głośno także i w Europie dzięki udowodnionym właściwościom mającym pozytywny wpływ na pracę mózgu oraz… na zachowanie młodości.
W ziołolecznictwie wykorzystywane są liście rośliny, a preparaty z wąkrotki azjatyckiej występują albo w formie tabletek, albo jako proszek (służy np. do przygotowania naparu czy nalewki) – można je kupić w sklepach zielarskich i aptekach. Warto się przyjrzeć tej roślinie, tym bardziej że pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. W tym drugim przypadku pomaga pozbyć się lęków, depresji czy bezsenności. Według Hindusów i Chińczyków systematycznie zażywanie gotu koli przyczynia się do wydłużenia życia. Według japońskich badań zawarte w wąkrotce związki (saponiny) wpływają na zatrzymanie wzrostu komórek rakowych.
Gotu kola a procesy myślowe
Wąkrotka wpływa na usprawnienie komunikacji między neuronami, dzięki czemu zwiększa się koncentracja oraz sprawność przebiegu procesów myślowych oraz wszystkich funkcji poznawczych. Substancje zawarte w roślinie chronią neurony przed uszkodzeniem komórek w wyniku utleniania – zapewnia to zachowanie jasnego umysłu do późnych lat i zapobiega pojawieniu się choroby Alzheimera. Gotu kola ma pozytywny wpływ na pamięć krótkotrwałą, a także na proces uczenia się.
Wąkrotka – wsparcie zdrowia psychicznego
Regularne przyjmowanie preparatów z tej rośliny działa uspokajająco i antydepresyjnie. Gotu kola skutecznie usuwa też wyczerpanie psychiczne. Bardzo cenne (zwłaszcza w dzisiejszych czasach) jest to, że preparaty zawierające wąkrotkę obniżają poziom kortyzolu (a więc hormonu stresu) – przekłada się to na polepszenie jakości snu i niwelowanie nerwowości oraz stanów lękowych. Gotu kola zwiększa też poziom serotoniny i dopaminy, czyli hormonów szczęścia.
Na krążenie
Gotu kola przeciwdziała zastojom żylnym, a także zmniejsza zbyt dużą przepuszczalność naczyń krwionośnych, działa na nie ochronnie i poprawia ich elastyczność. Zalecane jest stosowanie wąkrotki w nadciśnieniu i niewydolności żylnej. Działaniem tej rośliny powinny zainteresować się też osoby, które cierpią z powodu hemoroidów.
Dla ciała
Roślinę można też stosować zewnętrznie, wtedy ma zbawienny wpływ na skórę. Okłady z użyciem sproszkowanej wąkrotki działają kojąco na opryszczkę i pryszcze – wtedy takie zmiany szybko się goją i nie zostawiają blizn. (Warto jeszcze wspomnieć, że właściwości przyspieszające gojenie ran są wykorzystywane w leczeniu wrzodów żołądka). Gotu kola łagodzi też łuszczycę, bielactwo czy egzemę. Przyczynia się też do spowolnienia procesów starzenia się skóry. Kosmetyki zawierające wąkrotkę pomagają w likwidacji rozstępów i cellulitu.
Przeciwskazania
Gotu kola nie jest wskazana dla kobiet w ciąży oraz dla tych, które karmią piersią. Nie wolno też jej łączyć z lekami na zaburzenia lękowe i snu.
Izabela Karolak
- Poradnik
- Ziołolecznictwo
- 2020-04-02
ContraStress - OCHRONA PRZED STRESEM - suplement diety -...
Inne wpisy w tej kategorii
2024-11-20
Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy
2024-10-11
Naturalne wspomaganie leczenia kaszlu, kataru i bólu gardła
- Choroby
- Oczyszczanie organizmu
- Poradnik
- Poradnik
- Suplementy
- Witaminy i minerały
- Zdrowa dieta
- Zdrowy styl życia
- Ziołolecznictwo
2024-08-22
Jak wzmocnić swój mózg – 5 nie zawsze oczywistych faktów
2024-08-20
Najskuteczniejsze zioła o właściwościach przeciwzapalnych
2024-08-07
Naturalne sposoby na odstraszanie i ukąszenia owadów
- Choroby
- Encyklopedia
- Oczyszczanie organizmu
- Poradnik
- Poradnik
- Zdrowa dieta
- Zdrowy styl życia
- Ziołolecznictwo
2024-05-14