- Choroby
- Poradnik
- Poradnik
- Zdrowy styl życia
- 2023-12-13
Fizjoterapia dla osób starszych
W podeszłym wieku układ ruchu nie jest już sprawny tak jak wcześniej. Zaczynają pojawiać się dolegliwości, bóle, łatwiej jest o urazy i kontuzje. Człowiek częściej choruje i zmaga się ze schorzeniami, które wpływają na pogorszenie funkcjonowania organizmu. Dlatego ważne jest podejmowanie działań, które poprawią komfort życia seniorów i pomogą w utrzymaniu sprawności oraz samodzielności w podeszłym wieku. Sposobem na to jest fizjoterapia.
Ruch to lepsze życie
Ruch jest ważny w naszym życiu. Już w XVI w. nadworny medyk królewski Wojciech Oczko użył sformułowania: „Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy wszystkie lekarstwa razem wzięte nigdy nie zastąpią ruchu”. Te słowa dobitnie pokazują, że siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej to prosta droga do chorób, niskiego poziomu sprawności ogólnej i wpływ na gorsze samopoczucie. Problemy zdrowotne mogą też prowadzić do izolacji społecznej i braku kontaktu z otoczeniem. Życie staje się wtedy po prostu uciążliwe i niestety może też ulec skróceniu.
Po co osobom starszym fizjoterapia?
Fizjoterapia – z języka angielskiego physiotherapy – to szereg działań wykonywanych przez specjalistów, które mają na celu utrzymywanie sprawności ciała pacjenta oraz fizyczne niwelowanie dolegliwości tak, by mogło ono właściwie funkcjonować. Zabiegi wykonuje się po urazach, kontuzjach, złamaniach, przebytych operacjach czy też przy zaburzeniach układu ruchu. Osoby starsze powinny korzystać z fizjoterapii, dzięki czemu poprawią swój komfort życia i będą bardziej niezależne od otoczenia. U specjalisty otrzymają też porady, co robić, żeby uniknąć urazów oraz jak wzmocnić mięśnie i stawy, zabezpieczając je w ten sposób przed uszkodzeniami. Fizjoterapeuta pokaże również, jak samodzielnie ćwiczyć w domu i wskaże, jakie aktywności ruchowe są zalecane dla poprawy sprawności oraz uzyskania lepszego zdrowia.
Fizjoterapia poprzez zabiegi i masaże ma za zadanie zniwelować bóle i dolegliwości uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. W jej zakres wchodzi także poszerzanie zakresu ruchu i zwiększenie mobilności, dzięki czemu osoba starsza może wykonać wiele czynności wokół siebie i przemieszczać się samodzielnie bez pomocy innych. Poprawi się też koordynacja ruchowa, co pozwoli zachować równowagę i uniknąć upadku. Mięśnie zostaną uelastycznione i wzmocnione, zwiększy się mobilność stawów oraz mogą zostać złagodzone zaburzenia w obrębie powięzi.
Ćwiczenia i zabiegi przyspieszają krążenie, podnoszą wydolność oddechową i minimalizują dolegliwości bólowe. Stymulują też prace układu nerwowego, co wpływa pozytywnie na funkcjonowanie organizmu – zarówno w zakresie fizycznym, jak i psychicznym.
Dzięki fizjoterapii polepszy się też jakość życia na płaszczyźnie psychicznej. Osoba starsza bardziej uwierzy w siebie, zaufa swojej sprawności, będzie miała więcej energii i chęci do życia, żeby sprostać zadaniom, które wcześniej wydawały się nie do wykonania. Zyska dzięki temu dobry humor i lepsze samopoczucie.
Jakie są zabiegi z zakresu fizjoterapii?
- Krioterapia – to zabieg, gdzie stymuluje się ciało niską temperaturą. Wpływa to na wzrost odporności organizmu, zapobiega bólom, stanom zapalnym, poprawia krążenie, usuwa napięcie z mięśni, a także relaksuje.
- Działanie ultradźwiękami – to zabieg polegający na stymulowaniu tkanek falą uderzeniową. Ma na celu szybsze gojenie się ran w obrębie tkanek miękkich i kostnych, zmniejsza napięcia mięśniowe, wykazuje działanie przeciwbólowe i zwiększa rozciągliwość tkanki łącznej.
- Magnetoterapia – leczenie impulsami magnetycznymi tkanek zmienionych pod wpływem chorób. Pomaga na gojenie i regenerację stawów, a także skóry, zmniejsza opuchliznę, przyczynia się do zrostów kostnych.
- Elektroterapia – to zabiegi wykorzystujące działanie prądu. W elektrostymulacji używa się prądu impulsowego. Ma to na celu pobudzenie nerwów, co skutkuje przyspieszonym krążeniem i lepszą przemianą materii. Stymuluje mięśnie, spala tkankę tłuszczową, wpływa na poprawę sprawności. Natomiast zastosowanie prądów interferencyjnych działa przeciwbólowo i wpływa na zmniejszenie obrzęków. Z kolei galwanizacja to zabieg, w którym wykorzystuje się prąd stały. Skutkuje ona zmniejszeniem występowania migren, poprawia stan mięśni po przeciążeniach, działa przeciwzapalnie, wykazuje się właściwościami regenerującymi. Prąd stały znajduje też zastosowanie w terapii jonowej określanej jako jonoforeza. Ma ona na celu przyspieszenie przyswojenia substancji wykorzystywanej do leczenia pacjenta w przypadku bólów kręgosłupa, stanów zapalnych, stanów po urazach, nerwobóli, a także przy okołostawowych zapaleniach mięśniowych.
- Laseroterapia – to zabieg, podczas którego wykorzystuje się promień laserowy ukierunkowany na chorobowo zmienione tkanki w obrębie narządów ruchu. Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zmniejsza obrzęki, poprawia mikrokrążenie i wpływa na gojenie chorych struktur.
Masaż na lepsze zdrowie fizyczne i psychiczne
Fizjoterapia obejmuje też masaże wykonywane przez specjalistów. Jednym z nich jest masaż geriatryczny. Stymuluje on tkanki, poprawiając sprawność, a także relaksuje, pomaga zwalczyć bezsenność. Wpływa również na łagodzenie bólów i napięć w mięśniach, poprawia krążenie i jest skuteczny w zmniejszaniu obrzęków skórnych. Fizjoterapia jest doskonałym sposobem na poprawę komfortu życia seniorów. Dzięki zabiegom stają się oni bardziej samodzielni, sprawniejsi i niezależni od innych. Co ważne, mają lepszy humor, są radośniejsi i mogą cieszyć się życiem, korzystając z jego uroków.
Bibliografia: 1. A. Wadowska, Zabiegi fizjoterapeutyczne dla seniorów – rodzaje i zalety, https://www.ortopedio.pl/porady-ekspertow/zabiegi-fizjoterapeutyczne-dla-seniorow-rodzaje-i-zalety/ 2. D. Cukierda, Woda, igły i prąd, czyli zabiegi fizjoterapeutyczne okiem specjalisty, https://znowuwbiegu.pl/zabiegi-fizjoterapeutyczne-okiem-specjalisty/, dostęp: 5.06.2020. 3. O. Rymarska, Masaż geriatryczny – element rehabilitacji i poprawy jakości życia seniorów, https://www.drmax.pl/blog-porady/masaz-geriatryczny, dostęp: 22.11.2021.
- Choroby
- Poradnik
- Poradnik
- Zdrowy styl życia
- 2023-12-13
Inne wpisy w tej kategorii
2024-11-19
Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?
2024-11-14
Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób
2024-11-13
Jak zapobiegać migrenie i uśmierzyć ból głowy?
2024-11-06
Ruch to zdrowie
2024-11-05
Co jeść i czego unikać, aby wzmocnić serce?
2024-10-29