Dwie łyżki octu jabłkowego dziennie skutecznie obniżą glukozę

Dwie łyżki octu jabłkowego dziennie skutecznie obniżą glukozę

Osoby dotknięte cukrzycą typu 2 starają się wprowadzić rozmaite strategie ułatwiające normalizację poziomu glukozy we krwi. Niekiedy wystarczy zastosować bardzo proste rozwiązania, które zaskakują ogromną skutecznością. I mówię tu o metodach znajdujących potwierdzenie w badaniach naukowych.

Przedstawię jedną z interwencji żywieniowych, która zaskakuje swoją prostotą, a zasadność jej stosowania potwierdzają wiarygodne badania kliniczne.

Mowa o occie jabłkowym i możliwości wykorzystania jego potencjału obniżającego poziom glukozy. Ocet ten może obniżać wartość glikemii, zatem regularne jego spożywanie polecane jest osobom z cukrzycą czy stanem przedcukrzycowym. Jednak nie tylko. Na stosowanie octu jabłkowego mogą zdecydować się także w pełni zdrowe osoby przykładające wagę do profilaktyki cukrzycy.

Ocet jabłkowy to tani i powszechnie dostępny produkt, który – jak zaraz udowodnię – może stanowić skuteczną alternatywę dla farmakoterapii. Oprócz wielu korzyści zdrowotnych wynikających ze spożywania octu jabłkowego tą najbardziej istotną wydaje się być niezwykle korzystny wpływ octu na gospodarkę węglowodanową. Cała magia dzieje się jelitach, w których po spożyciu octu jabłkowego dochodzi do zahamowania enzymów odpowiedzialnych za rozkładanie węglowodanów złożonych do glukozy. Jest to możliwe dzięki działaniu zawartych w occie związków aktywnych – apigeniny oraz kwasu octowego. I to w zupełności wystarczy, aby zrozumieć fenomen hipoglikemicznego działania octu jabłkowego. Im mniej węglowodanów złożonych zostanie przekształconych do glukozy, tym mniej glukozy przedostanie się z jelit do krwiobiegu. A to w oczywisty sposób przekłada się na obniżenie wartości glikemii.

Takie działanie octu zostało jednoznacznie potwierdzone naukowo. Spożywanie octu umożliwia zmniejszenie poposiłkowego poziomu glukozy oraz insuliny we krwi. I dlatego może być uznane za skuteczną strategię pozwalającą na kontrolę glikemii. To badanie dotyczyło stosowania octu jabłkowego jako metody wspomagającej leczenie cukrzycy. Ale okazuje się, że korzyści mogą odczuć także osoby zdrowe, u których przyjmowanie octu jabłkowego może być strategią umożliwiającą zapobieganie rozwojowi cukrzycy typu 2. Tu także przytoczyć można twarde dowody naukowe, które nie pozostawiają miejsca na żadne wątpliwości. Przyjmowanie octu jabłkowego podczas posiłku przez osoby zdrowe, zagrożone rozwojem cukrzycy, przyczyniło się do zredukowania poziomu glukozy na czczo. Tym, co najbardziej zasługuje na uwagę, jest wniosek naukowców przeprowadzających badanie, którzy stwierdzili, że ocet jabłkowy obniża glukozę w sposób natychmiastowy i trwały. Oznacza to, że każdorazowe przyjęcie octu jabłkowego przynosi pożądany efekt.

W tym miejscu konieczne jest podkreślenie niezwykle istotnego faktu. Kluczowe znaczenie ma jakość octu jabłkowego – tylko produkt wysokiej jakości wykazuje wspomniane działanie hipoglikemiczne. To także znajduje odzwierciedlenie w wynikach analiz naukowych – najlepszy ocet to ten robiony w domu, w którym wiemy, co się znajduje, ponieważ ten charakteryzuje się wyższą zawartością związków aktywnych w porównaniu do octów produkowanych przemysłowo. Własnoręcznie wyprodukowany ocet jabłkowy skuteczniej hamuje aktywność enzymów jelitowych odpowiedzialnych za rozkładanie węglowodanów złożonych do glukozy – alfa-glukozydazy oraz alfa-amylazy.

To idealny moment, aby wyjaśnić, w jaki sposób samodzielnie wyprodukować ocet jabłkowy. Procedura jest na tyle prosta, że bez trudu poradzi sobie z nią każdy. Wystarczy dokładnie umyć kilogram jabłek, po czym umieścić pokrojone owoce w czystym wyparzonym słoiku. Kolejny krok to zalanie jabłek litrem przegotowanej, letniej wody, w której rozpuszczono 4–5 łyżek cukru. Całość jabłek powinna być przykryta pod wodą, w przeciwnym razie może się rozwinąć pleśń. Tak przygotowany słoik należy przykryć gazą, przymocować ją gumką, a następnie odstawić w ciepłe i ciemne miejsce. Raz dziennie wskazane jest zamieszanie roztworu czystą łyżką. Przez kolejne 3–4 tygodnie zachodzić będzie proces fermentacji, a o jej zakończeniu świadczyć będzie zahamowanie powstawania nowych pęcherzyków powietrza. Wówczas mieszankę należy przecedzić przez sito z gazą i rozlać do sterylnych butelek. Tak przygotowany ocet jabłkowy jest przydatny do spożycia przez wiele miesięcy.

Przejdźmy zatem do najistotniejszej kwestii: jak stosować ocet jabłkowy?

Optymalna ilość octu jabłkowego, którą można przyjąć w ciągu dnia, to 30 ml. Najlepiej jest podzielić tę ilość na 2 porcje po 15 ml. Nie zalecam spożywać nierozcieńczonego octu jabłkowego. Dlaczego? Gdyż ocet rozcieńczony w większej objętości wody lepiej wymiesza się z treścią pokarmową, co przełoży się na jego bardziej efektywne działanie. Jest jeszcze jeden powód – nierozcieńczony ocet jabłkowy (spożywany przez dłuższy czas) może wpłynąć negatywnie na kondycję szkliwa zębów. Najlepiej jest rozcieńczyć wspomniane 15 ml w szklance wody. Taką miksturę należy wypić 5 min przed największymi posiłkami. Można oczywiście wypić trzykrotnie 10 ml octu rozcieńczonego w odpowiedniej ilości wody. Na koniec dodam jeszcze, że ocet jabłkowy można spożywać na wiele innych sposobów, w tym jako składnik sosów czy marynat. Najprościej jest wymieszać go z oliwą z oliwek.

Podejmując walkę z cukrzycą, należy sięgać po jak najbardziej wszechstronny arsenał metod. Ku zaskoczeniu wielu osób niezwykle skuteczne okazują się być te powszechnie dostępne dla każdego rozwiązania, niewymagające znacznych nakładów finansowych czy skomplikowanych zmian w trybie życia. Ocet jabłkowy jest tego najlepszym przykładem. Wystarczy przyjąć dziennie 2 łyżki tego specyfiku, aby być o krok przed cukrzycą.

dr M. Skoczylas

Inne wpisy w tej kategorii

Mleko i jego przetwory a zdrowie człowieka

2024-12-17

Mleko i jego przetwory a zdrowie człowieka

Coraz częściej spotykamy opinie ekspertów, podparte zresztą badaniami naukowymi, mówiące o niekorzystnym wpływie mleka krowiego na zdrowie człowieka. Sprawdzamy.

Czytaj dalej

Tarczyca, mitochondria i nadnercza – triada dla twojego zdrowia

2024-12-11

Tarczyca, mitochondria i nadnercza – triada dla twojego zdrowia

W świecie pełnym wyzwań i stresu nasze ciało potrzebuje wsparcia na wielu poziomach. Tarczyca dostarcza impulsu do działania, mitochondria generują energię, a nadnercza pokonują stres. Sprawdź jak.

Czytaj dalej

Teoria pięciu przemian wu xing według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

2024-11-28

Teoria pięciu przemian wu xing według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) to starożytny system medyczny, koncepcja zdrowia rozwijana przez Chińczyków od kilku tysiącleci. Obecnie nadal jest jednym z bardziej respektowanych na całym świ [...]

Czytaj dalej

Składniki, które wspomagają oczyszczanie ciała

2024-11-26

Składniki, które wspomagają oczyszczanie ciała

Oczyszczanie organizmu ma miejsce na bieżąco, cały czas. Poprzez wiele działań możemy wspomóc nasze ciało i nasze wewnętrzne „oczyszczalnie” w postaci komórek i narządów, takich jak wątroba czy nerki.

Czytaj dalej

Ćwiczenia dla seniorów wpływające na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego

2024-11-21

Ćwiczenia dla seniorów wpływające na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego

Ćwiczenia mają wpływ na poprawę sprawności ciała, podniesienie odporności organizmu, zapewniają dobry humor i są świetnym zastrzykiem energii na cały dzień. Jakie ćwiczenia warto wykonywać?

Czytaj dalej

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

2024-11-19

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

Aby zachować równowagę wewnętrznego środowiska ludzkiego organizmu, czyli homeostazę, istotne jest zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej (RKZ). Sprawdź jak to zrobić.

Czytaj dalej