- Poradnik
- Poradnik
- Zdrowy styl życia
- 2024-06-05
Diagnoza z twarzy
W ajurwedzie obraz całego człowieka daje niesamowite możliwości diagnostyczne. Ajurweda uczy, że codzienna obserwacja własnego ciała, pulsu, języka, twarzy, tęczówki, paznokci czy warg dostarcza drobnych, ale niezwykle istotnych wskazówek dotyczących kondycji własnego organizmu. Wprawny obserwator nie tylko uzyska wiedzę dotyczącą dominujących cech anatomiczno-fizjologicznych (np. tendencję do obrzęków), ale przede wszystkim poprzez regularną „kontrolę” można wcześnie wykryć patologiczne objawy i podjąć wobec nich środki prewencyjne, zapobiegając rozwojowi choroby.
Każdy taki parametr (wygląd twarzy, języka, paznokci itd.) możemy badać zarówno w odniesieniu do prakriti – konstytucji urodzeniowej, jak i do vikriti – stanu obecnego wskazującego, jak ma się nasz organizm w danym konkretnym momencie.
Zarówno prakriti jak i vikriti związane są z trzema energiami: wata, pitta, kapha, które kształtują naszą konstytucję psychosomatyczną. Przy czym jeśli chodzi o prakriti – pokazują nasze naturalne tendencje, a vikriti obrazuje stan zaburzenia równowagi.
Obraz twarzy według prakriti
Jakie cechy naszej twarzy definiuje prakriti?
- Wata – jest wydłużona, szczupła, z dużymi nieregularnościami bądź krzywiznami (dysproporcje, asymetria), pociągła. Oczy są małe i mogą być nierówne; usta małe, cienkie; uszy mogą odstawać; nos jest cienki, szpiczasty i może być krzywy. Zgryz może być krzywy, a zęby nieregularne. Zarost niewielki, skąpy.
- Pitta – jest średniej wielkości, proporcjonalna, o kanciastych i ostrych rysach. Brwi lub podbródek również mogą być kanciaste. Usta są średniej wielkości o ładnie zarysowanym kolorycie. Zarost często rudy.
- Kapha – twarz jest okrągła bądź kwadratowa, gruba, wyraźnie symetryczna, szeroka. Wszystkie jej elementy są bardziej okrągłe, miękkie i pulchniejsze. Zarost i brwi gęste, mocne i często krzaczaste.
Twarz według vikriti
Jeśli chodzi o vikriti, twarz może nabierać różnych zmian, które są objawami związanymi z konkretnymi narządami czy układami.
Najbardziej ogólnikowo, twarz można podzielić na trzy strefy:
- górną – czoło to obszar ściśle powiązany z energią wata,
- środkową – policzki i nos to obszar pitta,
- dolną – usta i podbródek to strefa związana z energią kapha.
Jeśli zatem zmarszczki lub pojawiające się bezpośrednio przed nimi tzw. czerwone linie znajdują się w tych konkretnych obszarach dominacji energii, możesz wiązać je bezpośrednio z dysfunkcją odpowiednich im narządów, ale także z przypisanymi im emocjami. Przyjrzyjmy się tym najbardziej czytelnym.
Na czole znajdą się „wyładowania” związane z energią wata, a więc w fizycznej postaci są to zaburzenia pracy jelita grubego czy płuc, a bardziej subtelne – emocje, takie jak strach i niepokój, często „duszone w sobie”. Szczególnie poziome linie są wyraźnym odzwierciedleniem zaburzeń w funkcjonowaniu jelita grubego i okrężnicy jako głównej siedziby energii wata. Pionowe zmarszczki na czole, wyraźniejsze w okolicy skroni mogą wskazywać na długotrwały stres.
Na zaburzenia pracy wątroby i/lub śledziony wskazują pionowe zmarszczki na czole pomiędzy brwiami – po prawej stronie są to zmarszczki wyraźnie odnoszące się do tłumionych emocji, takich jak złość, gniew, wściekłość na innych (te związane z wątrobą), a po lewej – oznaczają przyporządkowane śledzionie emocje złości, bezradności, agresji, rozczarowania w stosunku do siebie samego. Jeśli jesteś krytyczny, cyniczny lub masz problem z akceptacją innych, z pewnością prędzej czy później dostrzeżesz u siebie pionową zmarszczkę dokładnie pomiędzy brwiami na linii środka nosa, „Kurze łapki” przy oczach to odpowiedź na niezgodę na zastaną rzeczywistość i związaną z tym frustrację; na poziomie fizycznym to wynik problemów ze wzrokiem.
Z przykładów zmarszczek związanych z doszą kapha, te pojawiąjące się w kącikach ust, skierowane w dół mogą świadczyć o depresji, smutku, głęboko zakorzenionym żalu. Pozioma zmarszczka pod dolną wargą to wyraz niskiego libido i braku zainteresowania jakąkolwiek aktywnością. Charakterystyczny jest także podwójny podbródek – wskazuje na zaburzenia w pracy tarczycy, zwłaszcza niedoczynność i inne symptomy wzrostu doszy kapha.
- Poradnik
- Poradnik
- Zdrowy styl życia
- 2024-06-05
Inne wpisy w tej kategorii
2025-01-22
Jak zadbać o to, aby dłużej zachować sprawny umysł?
2024-12-11
Tarczyca, mitochondria i nadnercza – triada dla twojego zdrowia
2024-11-28
Teoria pięciu przemian wu xing według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej
2024-11-21
Ćwiczenia dla seniorów wpływające na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego
2024-11-19
Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?
2024-11-14