Czystek kreteński - silne właściwości przeciwzapalne

Czystek kreteński - silne właściwości przeciwzapalne

Czystek kreteński (Cistus creticus L.) to roślina, która należy do rodziny czystkowatych liczącej ponad 50 gatunków. Występuje w Afryce, Azji, a także w Europie. Rośnie dziko głównie w rejonach Morza Czarnego oraz Śródziemnego. Krzew ten jest wykorzystywany w celach leczniczych. Można z niego sporządzać ekstrakty, olejki oraz herbatki.

Właściwości przeciwzapalne

Czystek kreteński doskonale sprawdza się przede wszystkim podczas infekcji wirusowych i przeziębień. Już w starożytności odkryto jego właściwości przeciwzapalne. Niszczy wirusy oraz bakterie atakujące organizm. Dzięki temu skutecznie walczy z chorobami takimi jak grypa czy angina. Dobrze sprawdza się przy zapaleniu gardła oraz oskrzeli. Jest skutecznym środkiem na kaszel. Hamuje dolegliwości, a przede wszystkim wspomaga funkcjonowanie układu immunologicznego. Dzięki spożywaniu ekstraktów z czystka chory szybciej wraca do zdrowia i odzyskuje siły. Warto go również stosować na zapobieganie infekcjom w okresach sprzyjających przeziębieniom. 

Właściwości antybakteryjne

Skuteczność czystka kreteńskiego w zwalczaniu bakterii i wirusów powinno się docenić nie tylko w czasie przeziębień. Olejki z tego zioła zapobiegają wystąpieniu i rozwojowi boreliozy. Doskonale roślina ta sprawdza się też w trakcie infekcji żołądkowych objawiających się dolegliwościami oraz biegunką. Ekstrakty z czystka wykazują również działania przeciwgrzybicze. Spożywanie tego zioła zaleca się także osobom zmagającym się ze stanami zapalnymi występującymi w obrębie układu moczowego.

Wzmacnianie tkanek

Substancje zawarte w czystku kreteńskim przyczyniają się do lepszego funkcjonowania naczyń krwionośnych. Ich komórki zostają wzmocnione, dzięki czemu nie tworzą się zatory i nie dochodzi do zakrzepów. To z kolei ogranicza ryzyko wystąpienia wielu chorób i zaburzeń pracy układu krwionośnego. Krew jest łatwo transportowana do wszystkich narządów, które przez to sprawniej działają. Odżywione komórki mogą się lepiej regenerować, co ma istotne znaczenie w przypadku ran i zmian np. na skórze. 

Inne właściwość czystka kreteńskiego

  • działa antyoksydacyjnie,
  • hamuje procesy starzenia się organizmu, 
  • poprawia samopoczucie,
  • przywraca siły i dodaje energii,
  • zmniejsza objawy alergii,
  • pomaga w pozbyciu się chrypki,
  • wykazuje skuteczność w leczeniu chorób gardła,
  • jest stosowany na pozbycie się łupieżu,
  • usuwa z organizmu szkodliwe substancje.

To warto wiedzieć

Przed spożyciem czystka kreteńskiego dobrze jest skonsultować się z lekarzem, gdyż u niektórych osób mogą pojawić się skutki uboczne po jego przyjęciu. Z dawkowania tego zioła powinny zrezygnować kobiety w ciąży i matki karmiące piersią.  

Opracował Jarosław Cieśla

Inne wpisy w tej kategorii

Witaminy a nasze zdrowie

2024-10-15

Witaminy a nasze zdrowie

Witaminy stanowią nie tylko jeden z odżywczych elementów naszego pożywienia. Dzięki nim możliwa jest praca enzymów oraz innych związków chemicznych.

Czytaj dalej

Działanie zdrowotne kwasów tłuszczowych omega-3

2024-10-01

Działanie zdrowotne kwasów tłuszczowych omega-3

Co takiego robią kwasy omega-3, że można je wręcz nazywać „kluczem do długowieczności”? Dowiedz się z naszego artykułu.

Czytaj dalej

Jesień bez przeziębień - Jak wzmocnić organizm?

2024-09-10

Jesień bez przeziębień - Jak wzmocnić organizm?

Jesień najczęściej kojarzy się wszystkim z często występującymi infekcjami sezonowymi. Pociąganie nosem, kaszel, kichanie, bóle gardła wielu ludziom towarzyszą na co dzień. Z czego to wynika?

Czytaj dalej

Popularne diety w zapobieganiu nowotworom

2024-08-27

Popularne diety w zapobieganiu nowotworom

Odpowiednia dieta może zarówno działać profilaktycznie wobec rozwoju nowotworu, jak i spowalniać postęp choroby. Sprawdź, które diety są najlepsze jeżeli chodzi o działanie przeciwrakowe.

Czytaj dalej

Jak wzmocnić swój mózg – 5 nie zawsze oczywistych faktów

2024-08-22

Jak wzmocnić swój mózg – 5 nie zawsze oczywistych faktów

Poznaj relacje pomiędzy niewydolnością mózgu a chorobami autoimmunologicznymi, które swoje korzenie mają głównie w niewłaściwej diecie, toksynach, nadwrażliwościach pokarmowych czy zanieczyszczeniach

Czytaj dalej