Czosnek

Czosnek

Czosnek to naturalny antybiotyk.

Obniża ciśnienie krwi i hamuje rozwój bakterii. Zawarte w nim lotne związki siarki leczą infekcje dróg oddechowych. Niestety w naturalnej postaci jest rzadko zjadany ze względu na zapach, który jednak jest łatwy do zneutralizowania – wystarczy zjeść natkę pietruszki lub wypić jogurt.


Czosnek to źródło witamin (B1, B2, PP, C, K), soli mineralnych (potas, wapń, magnez) oraz olejków eterycznych bogatych w siarczki i allicynę, która nadaje mu charakterystyczny ostry zapach. Naukowo udowodniono skuteczność czosnku w profilaktyce miażdżycy i profilaktyce antynowotworowej. Czosnek działa również antyoksydacyjnie, a także zwalcza pasożyty.

Czosnek na przeziębienie

Lotne związki siarkowe i olejków eterycznych zwalczają przeziębienie oraz infekcje wirusowe. Czosnek działa napotnie, rozrzedza wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych oraz obniża gorączkę. W przypadku przeziębień najczęściej stosujemy ciepłe mleko z rozgniecionym ząbkiem czosnku.

Czosnek a zawał serca i udar mózgu

Czosnek obniża ciśnienie i rozrzedza krew. Powoduje też rozkurcz naczyń krwionośnych i ułatwia rozpuszczanie skrzepów krwi, dzięki czemu zapobiega udarowi mózgu i zawałowi serca. Nie powinno się go stosować z lekami zmniejszającymi krzepliwość krwi. Czosnek obniża poziom złego cholesterolu (frakcja LDL) i podnosi poziom korzystnego cholesterolu HDL. Obniża też ciśnienie krwi. Efekt jest najbardziej widoczny w przypadku osób z nieleczonym nadciśnieniem i tych, u których leczenie konwencjonalnymi lekami nie przynosi efektu. U osoby zdrowej rezultat jest nieznaczny i krótkotrwały.

Czosnek – przeciwwskazania

Dla zdrowego człowieka niewielkie dawki czosnku są zupełnie nieszkodliwe. Jednak w przypadku większych ilości czosnek może powodować podrażnienie żołądka. Nie powinny go stosować osoby cierpiące na wirusowe zapalenie wątroby lub jej marskość. Nie jest też wskazany dla osób z niskim ciśnieniem oraz cierpiących na ostre zapalenie żołądka czy jelit.


Radosław Lesz

Inne wpisy w tej kategorii

Cynamon na poprawę zdrowia

2025-01-14

Cynamon na poprawę zdrowia

W niniejszym artykule, oprócz omówienia wpływu cynamonu na zdrowie, zamie również przepis na sporządzenie mleka cynamonowego, do którego przygotowania wykorzystuje się znaczną porcję tej przyprawy.

Czytaj dalej

Mleko i jego przetwory a zdrowie człowieka

2024-12-17

Mleko i jego przetwory a zdrowie człowieka

Coraz częściej spotykamy opinie ekspertów, podparte zresztą badaniami naukowymi, mówiące o niekorzystnym wpływie mleka krowiego na zdrowie człowieka. Sprawdzamy.

Czytaj dalej

Składniki, które wspomagają oczyszczanie ciała

2024-11-26

Składniki, które wspomagają oczyszczanie ciała

Oczyszczanie organizmu ma miejsce na bieżąco, cały czas. Poprzez wiele działań możemy wspomóc nasze ciało i nasze wewnętrzne „oczyszczalnie” w postaci komórek i narządów, takich jak wątroba czy nerki.

Czytaj dalej

Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy

2024-11-20

Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy

W lasach czy w parkach, przy drogach, na ściętych pniach drzew liściastych spotkać można grupę zimowych i bardzo smacznych grzybów, znanych jako boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus). Owocni [...]

Czytaj dalej

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

2024-11-19

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

Aby zachować równowagę wewnętrznego środowiska ludzkiego organizmu, czyli homeostazę, istotne jest zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej (RKZ). Sprawdź jak to zrobić.

Czytaj dalej