- Poradnik
- Poradnik
- Witaminy i minerały
- Zdrowy styl życia
- 2021-05-17
Czerwona koniczyna - nie tylko na kobiece dolegliwości
Koniczyna czerwona (Trifolium pratense L.) – zwana też łąkową – to bylina z rodziny bobowatych. Rośnie na łąkach, polach, przy drogach, na żyznych glebach oraz w jasnych lasach i obszarach porośniętych trawą. Występuje w Europie, Afryce, Azji, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Australii.
Koniczyna czerwona w Polsce rośnie pospolicie i dlatego przez wielu uważana jest za nieużyteczny chwast. Wykazuje jednak wiele właściwości leczniczych i od dawna była wykorzystywana w medycynie ludowej. Dawniej koniczynę czerwoną uprawiano do spożywania. Jej korzenie nadają się do jedzenia po ugotowaniu. Znajduje też zastosowanie jako pasza dla zwierząt. W medycynie naturalnej pomaga w leczeniu infekcji i różnych dolegliwości.
Skład
Koniczyna czerwona jest bogatym źródłem wielu cennych składników odżywczych. Zawiera witaminy: A, z grupy B, C, E oraz P. W jej składzie znajdują się także minerały potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wśród nich są: cynk, kobalt, potas, miedź, wapń, selen, magnez, chrom, fosfor, a także żelazo. Występują też substancje mające prozdrowotne i lecznicze działania, czyli: izoflawony, olejki eteryczne, antocyjany, garbniki, saponiny, izoflawonoidy, fitosterole, kwas salicylowy oraz karoten.
Dla kobiet
Koniczyna czerwona sprawdza się w minimalizowaniu skutków menopauzy. Dzięki zawartym w tej roślinie substancjom sen jest spokojny, mija uczucie niepokoju i zdenerwowania. Kobieta łatwiej może się skoncentrować na różnych czynnościach. Znika uczucie przygnębienia i apatia, a pojawia się chęć działania. Hamowane są też takie objawy jak silna potliwość oraz uderzenia gorąca. Łatwiej też o większą ochotę na seks.
Na lepsze krążenie
Spożywanie czerwonej koniczyny powoduje uelastycznienie naczyń krwionośnych, co wpływa na ich lepsze funkcjonowanie. Ponadto zostaje obniżone ciśnienie krwi. Poprawia się krążenie, dzięki czemu tkanki są bardziej odżywione – dzięki lepszemu transportowi składników odżywczych – a także lepiej dotlenione. Skutkuje to sprawniejszym funkcjonowaniem układu sercowo-naczyniowego, a także samego serca.
Pozostałe właściwości prozdrowotne i lecznicze
- Wpływa na lepszą jakość skóry, łagodzi jej stany zapalne oraz redukuje objawy trądziku.
- Skutecznie zapobiega starzeniu się komórek.
- Hamuje wypadanie włosów.
- Poprawia apetyt.
- Wpływa na lepszą przemianę materii i łatwiejsze wypróżnianie.
- Wspiera funkcjonowanie układu nerwowego.
- Wykazuje pozytywny wpływ na układ immunologiczny.
- Koniczyna czerwona może działać wykrztuśnie.
- Pomaga usunąć z organizmu szkodliwe substancje.
- Zalecana przy astmie.
- Wykazuje działanie moczopędne.
Przeciwwskazania
- W niektórych przypadkach może wywołać skutki uboczne, takie jak: pogorszenie samopoczucia, bóle mięśni i głowy, nudności z wymiotami, zaburzenia cyklu miesiączkowego, wysypki na skórze.
- Czerwona koniczyna nie powinna być przyjmowana przez kobiety będące w ciąży, a także karmiące piersią.
- Osoby przyjmujące leki, np. na krzepliwość krwi, powinny wcześniej skonsultować z lekarzem chęć spożywania preparatów z czerwonej koniczyny.
- Odradza się przyjmowania suplementów koniczyny czerwonej osobom, które mają problemy z gospodarką hormonalną.
Opracował Jarosław Cieśla
- Poradnik
- Poradnik
- Witaminy i minerały
- Zdrowy styl życia
- 2021-05-17
ContraStress - OCHRONA PRZED STRESEM - suplement diety -...
Inne wpisy w tej kategorii
2024-11-20
Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy
2024-11-19
Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?
2024-11-14
Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób
2024-11-06
Ruch to zdrowie
2024-10-23