Czarnuszka siewna - nie tylko przyprawa

Czarnuszka siewna - nie tylko przyprawa

Czarnuszka siewna (Nigella sativa L.) to roślina z rodziny jaskrowatych. Jako przyprawa znana była już w starożytności w Azji (Irak) i Afryce (Egipt). Występuje dziko w regionach położonych wokół Morza Śródziemnego. Jest też uprawiana w wielu krajach globu – w tym również w Europie. 

Czarnuszkę siewną wykorzystuje się w kuchni jako przyprawę do pieczywa, potraw mięsnych, a także jako dodatek do kiszonek. Wytwarza się z niej również olej. W wielu ogrodach występuje jako roślina ozdobna. Ze względu na wiele cennych składników, które zawiera, doskonale sprawdza się w ziołolecznictwie.   

Skład 

Czarnuszka siewna zawiera wiele cennych składników odżywczych. Wśród nich są aminokwasy takie jak: leucyna, fenyloalanina, lizyna, treonina i walina. Oprócz białek występują także węglowodany oraz woda. Na zdrowotne właściwości rośliny wpływ mają witaminy: A, z grupy B, a także E. Nie brakuje również minerałów. W składzie zioła są: żelazo, wapń, sód, potas, magnez, fosfor, selen, cynk, miedź i mangan. Znajdują się też fitosterole, fosfolipidy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe i olejek eteryczny, a w nim jeden z najważniejszych składników – tymochinon.   

Właściwości lecznicze

  • Czarnuszka zawiera substancje, które hamują szkodliwe działanie wolnych rodników – w ten sposób zwalczają rozwój komórek rakowych.
  • Spożywanie czarnuszki może łagodzić dolegliwości i bóle.
  • Roślinę warto przyjmować profilaktycznie jako zabezpieczenie przed stanami zapalnymi, które mogą rozwinąć się w organizmie, jak też w przypadku występujących już infekcji, przeziębienia czy chorób wirusowych. 
  • Ma wpływ na nieprzekraczanie niebezpiecznego poziomu glukozy we krwi oraz produkowanie większej ilości insuliny w trzustce, dzięki czemu może łagodzić powikłania cukrzycowe.
  • Czarnuszka siewna zabezpiecza przed rozwojem choroby wrzodowej i ma pozytywny wpływ na błonę śluzową żołądka. 
  • Poprawia jakość funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego i wpływa na obniżenie ryzyka wystąpienia miażdżycy tętnic wieńcowych. 
  • Pomaga w zastopowaniu symptomów astmy.  
  • Dzięki właściwościom antybakteryjnym oraz przeciwzapalnym świetnie sprawdza się na katar, infekcje górnych dróg oddechowych i przy zapaleniu oskrzeli. 
  • Pomaga w leczeniu objawów alergii. 
  • Dobrze sprawdza się przy leczeniu ran i przy problemach skórnych (łuszczyca, grzybica). 
  • Substancje zawarte w czarnuszce pomagają wzmocnić organizm w przypadku spadku jego odporności oraz osłabieniu i przemęczeniu. 
  • Spożywanie czarnuszki może wpływać na zmniejszenie dynamizmu rozwoju choroby Alzheimera.   
  • Zalecana przy występowaniu chorób autoimmunologicznych. 
  • Wpływa na poprawę nastroju i uspokojenie, jest stosowana przy leczeniu depresji.
  • Stymuluje pracę układu nerwowego.
  • Poprawia pamięć i funkcjonowanie mózgu.  

Inne wpisy w tej kategorii

Witaminy a nasze zdrowie

2024-10-15

Witaminy a nasze zdrowie

Witaminy stanowią nie tylko jeden z odżywczych elementów naszego pożywienia. Dzięki nim możliwa jest praca enzymów oraz innych związków chemicznych.

Czytaj dalej

Działanie zdrowotne kwasów tłuszczowych omega-3

2024-10-01

Działanie zdrowotne kwasów tłuszczowych omega-3

Co takiego robią kwasy omega-3, że można je wręcz nazywać „kluczem do długowieczności”? Dowiedz się z naszego artykułu.

Czytaj dalej

Jesień bez przeziębień - Jak wzmocnić organizm?

2024-09-10

Jesień bez przeziębień - Jak wzmocnić organizm?

Jesień najczęściej kojarzy się wszystkim z często występującymi infekcjami sezonowymi. Pociąganie nosem, kaszel, kichanie, bóle gardła wielu ludziom towarzyszą na co dzień. Z czego to wynika?

Czytaj dalej

Popularne diety w zapobieganiu nowotworom

2024-08-27

Popularne diety w zapobieganiu nowotworom

Odpowiednia dieta może zarówno działać profilaktycznie wobec rozwoju nowotworu, jak i spowalniać postęp choroby. Sprawdź, które diety są najlepsze jeżeli chodzi o działanie przeciwrakowe.

Czytaj dalej

Jak wzmocnić swój mózg – 5 nie zawsze oczywistych faktów

2024-08-22

Jak wzmocnić swój mózg – 5 nie zawsze oczywistych faktów

Poznaj relacje pomiędzy niewydolnością mózgu a chorobami autoimmunologicznymi, które swoje korzenie mają głównie w niewłaściwej diecie, toksynach, nadwrażliwościach pokarmowych czy zanieczyszczeniach

Czytaj dalej