Cynk
Cynk jest niezbędnym pierwiastkiem dla wszystkich organizmów żywych. Średnia jego zawartość tego wynosi około 33 mg/kg i jest różnie rozmieszczona w tkankach – od 13 mg w skórze do 210 mg w nerkach i wątrobie. Duże stężenie cynku znajduje się także w gruczole prostaty, siatkówce oka oraz w mózgu.
Funkcje cynku
Cynk jest niezbędnym mikroelementem istotnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmów żywych istot. Wchodzi w skład ponad 200 enzymów (w większości metaloenzymów) biorących udział w przemianach białkowych, węglowodanowych, lipidowych i energetycznych, w syntezie kwasów nukleinowych i białek, jak również enzymów chroniących organizm przed procesami utleniania.
Stabilizuje struktury RNA, DNA rybosomów, dzięki czemu wpływa na rozwój i wzrost organizmu ludzkiego.
Cynk wpływa na właściwe funkcjonowanie systemu odpornościowego, odpowiada za transport tlenu w organizmie, procesy widzenia, adaptację do ciemności, odczuwanie smaku i zapachu.
Wspiera procesy zapamiętywania i uczenia się.
Zwiększone ryzyko i objawy niedoboru
Niedobór cynku może powodować karłowatość, różne zaburzenia metaboliczne, m.in. wchłanianie: miedzi, wapnia, żelaza i glukozy. Może też przyczyniać się do występowania depresji. Ostry niedobór cynku może być powiązany z takimi objawami, jak: wypadanie włosów, utrudnione gojenie ran, zaburzenia węchu i smaku, biegunki, utrata masy ciała, opóźniony rozwój płciowy, zaburzenie funkcji poznawczych.
Objawy niedoboru
Do najczęstszych objawów niedoboru cynku należą:
- osłabienie, przewlekłe zmęczenie,
- zaburzenie krzepnięcia krwi,
- łamliwość, białe plamki na paznokciach,
- zaburzenie widzenia,
- głuchota, niedosłuch,
- afty w jamie ustnej,
- psychozy,
- problemy z uczeniem się,
- podatność na infekcje,
- zaburzenia immunologiczne,
- zaburzony rozwój,
- utrata apetytu,
- łysienie,
- biegunki.
Źródła w pokarmach
Cynk jest dostępny w: czerwonym mięsie, drobiu, owocach morza, w roślinach strączkowych, w ciemnym pieczywie, kaszy gryczanej, serach podpuszczkowych, orzechach i zbożach. Szacuje się, że aż 2 mld ludzi na całym świecie cierpi na niedobory cynku.
Ciekawostka
Słowo „cynk” pochodzi od niemieckiego wyrazu die Zinke oznaczający ząb lub ostry koniec. W latach 20. XVI w. szwajcarski lekarz Paracelsus wyrazem Zinken opisywał kryształy cynku przypominające kształt zębów.
Opracowała Agata Majcher
Bibliografia
Pierwiastki, czyli z czego zbudowany jest wszechświat, Challoner J., Poznań 2014.
Pierwiastki śladowe w geo- i biosferze, Kabata-Pendias A., Szteke B., Puławy 2012.
Dietetyka – żywienie zdrowego i chorego człowieka, H. Ciborowska, A. Rudnicka, Warszawa 2019.
Mikroskładniki odżywcze, U. Gröber, Wrocław 2010.
ContraStress - OCHRONA PRZED STRESEM - suplement diety -...