- Choroby
- Poradnik
- Zdrowa dieta
- Zdrowy styl życia
- 2023-01-27
Choroby późnego wieku
Wraz z zaawansowaniem wieku w naszych organizmach zachodzą określone i nieuniknione zmiany. Starzejąc się, ludzie chorują na powszechne, przewlekłe choroby, jak również we znaki daje się dotychczasowa, wieloletnia eksploatacja tkanek czy narządów. Osoby starsze mają słabszą odporność, czego obrazem jest większa podatność na choroby zakaźne, które ciężej niż w młodości będą występować.
Główną przyczyną zgonów osób starszych są nowotwory, powikłania związane z układem sercowo-naczyniowym i oddechowym. Lekarze geriatrzy przyznają, że pacjent zgłasza się z powodu jednej, dominującej dolegliwości, po czym się okazuje się, rozpoznanych jest szereg innych procesów chorobowych powiązanych z główną chorobą. Objawy ze strony jednego narządu mogą być maskowane przez objawy spowodowane towarzyszącymi chorobami innych narządów.
Dolegliwości w jesieni życia
Najczęstsze choroby i dolegliwości, na które zapadają osoby starsze to: miażdżyca, zawał serca, udar mózgowy, zwyrodnienia w narządzie ruchu, nowotwory.
Miażdżyca i dolegliwości powiązane
Miażdżyca (miażdżycowe stwardnienie tętnic) to stan chorobowy, w którym dochodzi do zmian zwyrodnieniowych (złogi miażdżycowe prowadzące do: usztywnienia tętnic, zwężenia ich średnicy, osłabienia konstrukcji ściany) w obrębie naczyń tętniczych. Właściwie funkcjonująca tętnica powinna być elastyczna o idealnie gładkiej wewnętrznej powierzchni ściany.
Dobrze jest zwrócić uwagę na objawy takie jak:
• zaburzenia snu (bezsenność lub nadmierna skłonność do zasypiania, np. drzemka przed telewizorem);
• ból serca, ból za mostkiem wywołane wysiłkiem fizycznym mogą być objawem miażdżycy tętnic wieńcowych serca;
• bóle i zawroty głowy, szum w głowie mogący przypominać tykanie zegarka lub dźwięk maszyny;
• bóle z powodu niedotlenienia i w konsekwencji niewydolność ważnych narządów (mózg, nerki, serce).
Tego typu objawy mogą mieć „miażdżycowy” charakter.
Dolegliwości bólowe związane ze zniekształceniem stawów
Z biegiem lat zmienia się struktura kostno-stawowa i stopniowo dochodzi do różnych zmian degeneracyjnych, którym bardzo często towarzyszą reumatyczne bóle stawów, szczególnie: bioder, kolan, kręgosłupa lub drobnych stawów rąk. Stopień zaawansowania tych dolegliwości często powiązany jest z dotychczasowym, wcześniejszym stylem życia – duże zniekształcenia stawów i związane z tym znaczne dolegliwości bólowe mają szczególnie osoby, które pracowały fizycznie w złych warunkach (np. w wilgoci i w zimnie).
Reumatyzm jest typową chorobą, która dotyka ludzi najczęściej po 60. roku życia (choć osoby młodsze oczywiście też). Czynnikiem ryzyka mogą być: choroby autoimmunologiczne, dieta uboga w produkty zawierające wapń lub powikłania zakażeń bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych.
Dolegliwości ze strony układu pokarmowego
Najczęstszymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, które dotykają osoby starsze, to przede wszystkim zaparcia, które bywają niesłusznie bagatelizowane. Podłożem ich występowania może być współwystępowanie niektórych chorób, takich jak np. nowotwory, dlatego stan taki wymaga dokładnej diagnostyki. Innymi powodami zaparć mogą być błędy żywieniowe lub brak aktywności fizycznej.
Trudności w oddawaniu moczu
W pewnym wieku niektórzy mężczyźni mogą mieć problemy z oddawaniem moczu. Jest to związane z niezłośliwym powiększeniem gruczołu krokowego, które występuje u połowy mężczyzn w wieku 50 lat, a częstotliwość występowania wzrasta do 90 proc. po 80 r. ż. Badanie per rectum (czyli palcem przez odbytnicę) ma na celu ocenę stanu gruczołu krokowego i powinno być badaniem obowiązkowym u wszystkich mężczyzn po 50 r.ż.
Zaburzenia pamięci
Pogarszająca się pamięć i koncentracja w dużej mierze dotykają seniorów – szczególnie pojawiają się w zaawansowanej starości. Zaburzona jest możliwość zapamiętywania nowych, bieżących zdarzeń mieszających się z dawnymi, starymi wspomnieniami. Zaburzenia pamięci mogą prowadzić do dezorientacji i trudności w rozpoznawaniu znanych miejsc.
Podsumowanie
„Starość nie radość, a młodość nie wieczność” – jak głosi stare przysłowie. Mówienie o starzeniu się do łatwych nie należy, jednak warto zmierzyć się z tym tematem. Jakie kroki podjąć, by jesień życia upływała w harmonii i w jak najmniejszym bólu? O wielu sposobach pisałam we wcześniejszych artykułach, natomiast w kontekście bólów reumatycznych warto zapisać się na zabiegi rehabilitacyjne lub wybrać się do sanatorium. Warto także wspomagać się suplementami i ziołami, jednak zawsze po konsultacji z lekarzem lub doświadczonym zielarzem, biorąc pod uwagę możliwe interakcje. Zawsze dbajmy o siebie, a w jesieni wieku – szczególnie.
Opracowanie Agata Majcher
- Choroby
- Poradnik
- Zdrowa dieta
- Zdrowy styl życia
- 2023-01-27
ContraStress - OCHRONA PRZED STRESEM - suplement diety -...
Inne wpisy w tej kategorii
2024-12-18
Kwasy tłuszczowe – co o nich powinniśmy wiedzieć
2024-12-17
Mleko i jego przetwory a zdrowie człowieka
2024-12-11
Tarczyca, mitochondria i nadnercza – triada dla twojego zdrowia
2024-11-28
Teoria pięciu przemian wu xing według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej
2024-11-26
Składniki, które wspomagają oczyszczanie ciała
2024-11-21