- Poradnik
- Ziołolecznictwo
- 2020-04-02
Ashwagandha
Ashwagandha to inaczej żeń szeń indyjski czy witania ospała (łac. Withania somnifera).
Roślina jest znana w medycynie Wschodu od bardzo dawna. Jednak w naszych kręgach kulturowych została dopiero odkryta, jednak już ma szeroką rzeszę zwolenników. I trudno się temu dziwić.
W medycynie niezwykle cenione są owoce i korzeń ashwagandhy. Roślina ta jest uznawana za naturalny adaptogen (czyli substancję pozwalającą organizmowi normalnie funkcjonować w stresujących okolicznościach). Ashwagandhę można kupić w proszku (ma trochę gorzki smak, więc najlepiej dodawać ją do soków warzywnych i koktajli mlecznych), w kapsułkach albo w formie nalewki i stosować zgodnie z zalecaniami. Rezultaty są zauważalne już po 2–3 tygodniach (zresztą jest to sprawa bardzo indywidualna). Wpływ ashwagandhy zarówno na fizyczną, jak i psychiczną strefę życia człowieka, jest naprawdę nieoceniony.
Witania a schorzenia fizyczne
Ashwagandha ma działanie ochronne i przeciwzapalne, dlatego zapobiega uszkodzeniom chrząstki w chorobie zwyrodnieniowej stawów i łagodzi jej objawy. Roślina ta jest też niezwykle pomocna dla cukrzyków (cukrzyca typu 2) – obniża poziom cukru we krwi oraz zwiększa wrażliwość na insulinę. Witanię poleca się też dla poprawienia odporności – roślina ta uaktywnia w organizmie komórki odpowiedzialne za walkę z wirusami i bakteriami.
Żeń szeń indyjski można też nazwać „strażnikiem wątroby”, gdyż przyjmowanie go chroni ten organ przed zgubnym wpływem substancji toksycznych (np. metali ciężkich). Ponieważ witania jest bardzo bogata w żelazo, zaleca się ją osobom zmagającym się z anemią. Dowiedziono też, że zawarte w roślinie substancje mogą opóźniać wzrost niektórych nowotworów. Działanie ashwagandhy zostało docenione także pod tym względem, że łagodzi ona negatywne skutki chemioterapii.
Stosowanie ashwagandhy ma też dobry wpływ na płodności u mężczyzn. Przyjmowanie zioła zaleca się sportowcom i ludziom, którzy ciężko pracują fizycznie – ashwagandha zwiększa wytrzymałość organizmu, jego witalność oraz przyspiesza procesy regeneracji.
Aswagandha i jej zbawienny wpływ na psychikę
Ashwagandha potrafi skutecznie zapobiegać zgubnym skutkom stresu. Dodaje też energii, więc jest zalecana w stanach apatii. Udowodnione jest też jej działanie antydepresyjne – porównywalne do działania niektórych leków. Przy regularnym stosowaniu można zauważyć znaczną poprawę nastroju. Witania pomaga łagodzić stany lękowe oraz nerwice. Jej stosowanie może się okazać zbawienne dla ludzi, którzy cierpią z powodu objawów towarzyszących takim chorobom jak niedoczynność tarczycy czy choroba Hashimoto, tj.: brak energii, motywacji, zmęczenie, senność, problemy z koncentracją.
Pozytywny wpływ ashwagandhy na ludzki mózg jest też wykorzystywany w działaniach opóźniających rozwój choroby Alzheimera.
Żeń szeń indyjski – przeciwwskazania
Udowodniono, że ashwagandhy nie powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz ludzie biorący leki przeciwpadaczkowe, uspokajające i znieczulające. Nie jest też wskazane przy braniu witanii picie alkoholu.
Izabela Karolak
- Poradnik
- Ziołolecznictwo
- 2020-04-02
ASHWAGANDHA ekstrakt - suplement diety - 100 kapsułek -...
Inne wpisy w tej kategorii
2024-11-20
Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy
2024-10-11
Naturalne wspomaganie leczenia kaszlu, kataru i bólu gardła
- Choroby
- Oczyszczanie organizmu
- Poradnik
- Poradnik
- Suplementy
- Witaminy i minerały
- Zdrowa dieta
- Zdrowy styl życia
- Ziołolecznictwo
2024-08-22
Jak wzmocnić swój mózg – 5 nie zawsze oczywistych faktów
2024-08-20
Najskuteczniejsze zioła o właściwościach przeciwzapalnych
2024-08-07
Naturalne sposoby na odstraszanie i ukąszenia owadów
- Choroby
- Encyklopedia
- Oczyszczanie organizmu
- Poradnik
- Poradnik
- Zdrowa dieta
- Zdrowy styl życia
- Ziołolecznictwo
2024-05-14