Aromaterapia
Człowiek szuka ukojenia nie tylko podczas słuchania muzyki czy też odpoczynku na łonie przyrody. Komfort i zadowolenie zapewnia sobie wszystkimi zmysłami. Bardzo ważny jest zapach. Może wprawić nas we wspaniały nastrój, pobudzić apetyt, a także wywołać negatywne emocje.
Nieprzyjemny aromat powoduje chęć wręcz jak najszybszego opuszczenia miejsca, z którego zapach dochodzi. Przyjemny zaś sprawia, że chcemy czuć go dłużej i rozkoszować się taką wonią.
Terapia zapachem
W medycynie alternatywnej aromaterapię stosuje się po to, żeby uzyskać lepsze samopoczucie, zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak też fizycznej. Może być dodatkowym elementem przy klasycznym leczeniu różnych schorzeń. W takiej terapii wykorzystuje się przede wszystkim olejki eteryczne, a także rośliny lub materiały wyprodukowane na ich bazie.
Terapia może być stosowana przy wykonywaniu masaży, a także podczas kąpieli. Substancje zapachowe wykorzystuje się również przy inhalacjach. Aromatyczne środki sprawdzają się też podczas sesji psychologicznych.
Aromaterapia znana już w starożytności
Informacje dotyczące stosowania substancji zapachowych w medycynie pochodzą już z czasów starożytnych. Wykorzystywano je w Azji, a konkretnie w Indiach i Chinach. Także na obszarach Egiptu olejki eteryczne były stosowane przez osoby zajmujące się przywracaniem do zdrowia. Wiedzę na temat ich produkcji i użytkowania posiadali nieliczni. Nie była ona ogólnodostępna. Otaczała ją atmosfera tajemniczości, gdyż wierzono, że moc substancji zapachowych jest związana z właściwościami magicznymi. Usługi medyków dotyczące tej dziedziny były wysoko opłacane i nie wszyscy mogli sobie na nie pozwolić. Olejki eteryczne również sporo kosztowały. W starożytnych Indiach produkowano też specjalne kadzidełka, w których wykorzystywano olejek sandałowy. Stosowano go w miejscach kultu oraz świątyniach do oczyszczania powietrza.
Właściwości relaksujące aromaterapii
Podczas wykonywania różnych czynności często liczy się właściwa atmosfera. Cisza, różne odgłosy, dźwięki oraz muzyka w swoisty sposób działają na psychikę. Powodują lepsze lub gorsze samopoczucie. Tak samo jest z zapachem. Odpowiedni aromat potrafi wpływać uspokajająco lub też drażniąco. Często podczas ćwiczeń, np. jogi, wykorzystuje się olejki zapachowe dla wprowadzenia właściwej atmosfery, lepszego nastroju. Działają one wyciszająco, uspokajają i wywołują uczucie odprężenia. Miły aromat kojarzy się z czymś przyjemnym. Problemy stają się mniej ważne lub są nieświadomie wypierane. Pod wpływem bodźców zapachowych pojawiają się także pozytywne i konstruktywne myśli, a nawet… rozwiązania trudnych kwestii.
Jak działa aromaterapia?
W składzie roślin wydzielających zapachy – a zwłaszcza w ich wyciągach – jest wiele cennych substancji. Są to: tlenki, alkohole, fenole, estry i wiele innych. Podczas wdychania ich przez nos działają na komórki mózgowe. Docierają też do układu rąbkowego. A ten z kolei odpowiada za ludzkie zachowania związane z emocjami. Reguluje je i ma wpływ na ich natężenie. To tam wyzwala się uczucie radości, przyjemności, uniesienia i wręcz euforii, a także strachu. Jakby tego było mało, to odgrywa też istotną rolę w procesach motywacji oraz zapamiętywania. Jak więc widać, zapach może mieć duże znaczenie dla łatwiejszego przyswajania wiedzy. Układ rąbkowy, czyli inaczej limbiczny, oddziałuje także na oddychanie oraz krążenie krwi.
Podczas aromaterapii olejków eterycznych można używać, wcierając je w skórę, nakładając na kompresy przykładane do różnych, np.: obolałych części ciała, wykorzystywać do inhalacji, lampek zapachowych czy kadzidełek w trakcie sesji jogi, ćwiczeń lub podczas relaksu i odpoczynku. W niektórych przypadkach zaleca się także ich doustne stosowanie. Suszone kwiaty, a także liście, można skropić olejkami eterycznymi i ustawić w wybranym miejscu w mieszkaniu. Będzie to element dekoracyjny, a jednocześnie wydzielający przyjemny aromat.
Na co pomaga aromaterapia?
- Działa uspokajająco, przynosi ukojenie nerwów i odprężenie.
- Łagodzi objawy stresu.
Kąpiele olejkowe usuwają uczucie zmęczenia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. - Działają orzeźwiająco.
- Olejki eteryczne powodują lepsze ukrwienie dróg oddechowych.
- Sesje zapachowe stymulują błonę śluzową, poprawiając jakość jej komórek i zwiększają wydalanie wydzielin, co działa oczyszczająco.
- Wdychanie olejków eterycznych świetnie sprawdza się przy infekcjach górnych dróg oddechowych, udrażniając je i łagodząc objawy po zakażeniu i występowaniu np. kataru. Pomaga to także podczas przeziębienia i kaszlu.
- Inhalacje olejkami eterycznymi sprawiają, że oddech staje się płynniejszy i głębszy.
Aromaterapia działa bakteriobójczo i odkażająco. - Wybrane olejki eteryczne, takie jak lawendowy i miętowy pomagają przy bólach mięśni i głowy.
- Sesje zapachowe pomagają na bezsenność.
- Aromaterapię olejkami eterycznymi zaleca się przy nadciśnieniu oraz niedociśnieniu.
- Woń olejków eterycznych powoduje niwelowanie zaburzeń trawienia.
- Terapię zapachami stosuje się przy infekcjach skórnych i cellulicie.
- Olejki eteryczne wykazują właściwości rozkurczowe.
- Kąpiele w wodzie zroszonej olejkami eterycznymi wpływają na poprawienie krążenia.
- Olejki eteryczne działają moczopędnie oraz wywołują gazy.
- Olejek o zapachu róży może łagodzić dolegliwości związane z menstruacją.
- Kompresy z olejków eterycznych pomagają przy artretyzmie oraz kolce.
- Aromaterapia stymuluje pracę mózgu, poprawia pamięć, koncentrację i wyzwala zasoby motywacyjne.
To warto wiedzieć o aromaterapii
Niektóre olejki eteryczne mogą wywołać objawy alergii, a także bardziej uwrażliwić skórę na promieniowanie słoneczne.
Opracował Jarosław Cieśla
ContraStress - OCHRONA PRZED STRESEM - suplement diety -...
Inne wpisy w tej kategorii
2025-01-14
Cynamon na poprawę zdrowia
2024-12-11
Tarczyca, mitochondria i nadnercza – triada dla twojego zdrowia
2024-11-28
Teoria pięciu przemian wu xing według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej
2024-11-26
Składniki, które wspomagają oczyszczanie ciała
2024-11-21
Ćwiczenia dla seniorów wpływające na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego
2024-11-20