Arbuzowa kuracja oczyszczająca

Arbuzowa kuracja oczyszczająca

Kuracja ta oczyszcza nerki i układ moczowy, zmniejsza ilość kwasu moczowego w mięśniach i stawach, oczyszcza również oskrzela z wydzielin i śluzu oraz wpływa korzystnie na układ oddechowy.  

Owoc arbuza znakomicie gasi pragnienie, ponieważ zawiera aż 92 proc. wody. Jednak jego największe znaczenie dla organizmu to bogactwo znajdujących się w nim: beta-karotenu, witaminy C i witamin z grupy B oraz potasu, a także innych minerałów.
 

Do ważnych dla zdrowia składników arbuza należą także:

  • Likopen – zapobiega wielu poważnym chorobom, w tym: nowotworowym, serca oraz stanom zapalnym kości i stawów.
  • L-arginina i L-cytrulina – wywierają ogromny wpływ na zdrowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i układu oddechowego.
  • Dysmulaza ponadtlenkowa – zapobiega zniszczeniom tkanek, redukuje stres i zmęczenie.

Arbuz ma właściwości, które podobno zapobiegają nowotworowi jelita grubego.

Ciekawostka dla panów: według niektórych źródeł spożywanie arbuza może przeciwdziałać przerostowi gruczołu krokowego. Ponadto zawarta w arbuzie cytrulina rozszerza naczynia krwionośne, przyczyniając się potencjalnie do wzmocnienia męskości.

Przed rozpoczęciem arbuzowej kuracji oczyszczającej dobrze jest oczyścić jelita. Do tego zabiegu polecam: Ekstrakt z zielonego orzecha, piołunu i goździków firmy Medi-Flowery. Dzięki temu zabiegowi kuracja arbuzowa jest efektywniejsza.

Czas trwania kuracji arbuzowej – 4 dni

W czasie każdego dnia kuracji należy spożyć arbuza(y) o łącznej wadze co najmniej 4 kg. Dobrze jest spożywać cały miąższ z pestkami, bowiem zawierają one: białko, magnez, żelazo, witaminy z grupy B i przeciwutleniacze. Wykazują też właściwości prozdrowotne: obniżają poziom cukru we krwi, działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Dodatkowo chronią wątrobę przed toksynami.

Pierwszego dnia rano przed rozpoczęciem kuracji arbuzowej można przeprowadzić płukanie jelita grubego (lewatywę), ale nie jest to konieczne. Płukanie jelita w pozostałym czasie trwania kuracji jest niewskazane.

Podczas trwania kuracji nie wolno spożywać żadnych innych produktów, ani pić żadnych napojów – w tym również wody.

Po zakończonej kuracji przez pierwszy dzień stosuje się lekką dietę owocowo-warzywną. Najlepiej zjeść nieco winogron, bananów lub awokado. Dopiero następnego dnia można zacząć odżywiać się normalnie.

Podczas trwania kuracji u niektórych osób mogą wystąpić pewne przemijające objawy wiążące się z oczyszczaniem organizmu, np.: częstsze oddawanie moczu, uczucie lekkiego zmęczenia, zmiany nastrojów, uczucie chłodu i lekkie bóle głowy.

Kurację można powtarzać co 14 dni.

Ponadto przy tej kuracji polecam okłady z własnego moczu: od drugiego dnia kuracji należy zebrać taką ilość moczu, by móc zrobić okład(y) na kręgosłup, nerki lub stawy. W tym celu należy namoczyć w urynie bawełnianą ściereczkę lub gazę i przyłożyć na 15 min. na wybrane miejsce. Okłady te dodatkowo oczyszczają organizm. Wpływają na sprawniejsze funkcjonowanie stawów i układu moczowego. Po usunięciu okładu opłukać miejsce letnią wodą.

Arbuzowa kuracja upiększająca

Miąższ arbuza nadaje się świetnie do pielęgnacji skóry, albowiem działa tonizująco, przeciwzmarszczkowo oraz łagodząco przy lekkich podrażnieniach skóry. Twarz lub wybrane miejsce na ciele natrzeć kawałkiem arbuza. Pozostawić na skórze około 10 min., a następnie spłukać letnią wodą. Jest to znakomity zabieg, który doskonale odświeża, odżywia i nawilża skórę.


Opracował Liliann Kristinn Elmborg

Inne wpisy w tej kategorii

Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy

2024-11-20

Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy

W lasach czy w parkach, przy drogach, na ściętych pniach drzew liściastych spotkać można grupę zimowych i bardzo smacznych grzybów, znanych jako boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus). Owocni [...]

Czytaj dalej

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

2024-11-19

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

Aby zachować równowagę wewnętrznego środowiska ludzkiego organizmu, czyli homeostazę, istotne jest zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej (RKZ). Sprawdź jak to zrobić.

Czytaj dalej

Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób

2024-11-14

Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób

Głęboko w naszym mózgu, pomiędzy oczyma znajduje się zegar, który posiada niezwykłą zdolność synchronizowania organizmu ze środowiskiem zewnętrznym. Zegar ten nazywany jest jądrem nadskrzyżowa [...]

Czytaj dalej

Ruch to zdrowie

2024-11-06

Ruch to zdrowie

Regularna aktywność fizyczna stanowi istotną podstawę harmonijnego życia, wpływając korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Stare przysłowie głosi: „w zdrowym ciele zdrowy duch” i chociaż pre [...]

Czytaj dalej

Co jeść i czego unikać, aby wzmocnić serce?

2024-11-05

Co jeść i czego unikać, aby wzmocnić serce?

Co możemy zrobić, by wzmocnić serce, jeśli chodzi o aspekty dietetyczne? Jakie składniki częściej uwzględniać w diecie dobrej dla serca, a z jakich najlepiej zrezygnować? Sprawdź.

Czytaj dalej