15 skarbów natury dla zdrowego serca

15 skarbów natury dla zdrowego serca

Serce to organ szczególny, który przez całe nasze życie pompuje krew do wszystkich komórek organizmu. Niestety zawały serca (oraz nowotwory) to plaga dzisiejszych czasów i główne przyczyny zgonów. Warto więc zadbać o nasze serce, a możemy to zrobić poprzez zdrową dietę oraz aktywność fizyczną.

Matka natura ofiarowuje nam rozwiązania, które zapobiegają oraz wspomagają leczenie chorób układu krwionośnego wraz z jego głównym organem. W kolejności alfabetycznej podaję więc piętnaście remediów nasercowych z Bożej Apteki. Działają one oczywiście pod warunkiem, że nie zatruwamy organizmu innymi szkodliwymi produktami.

Awokado

Rozpocznę od awokado, które jest bogatym źródłem dobrych jednonienasyconych tłuszczów, potasu oraz przeciwutleniaczy. Idealnie nadaje się na przekąskę, a przy okazji obniża poziom tzw. złego cholesterolu, poprawia pracę serca, obniżając ryzyko chorób tego organu.

Burak

Najzdrowsze warzywo świata to zdecydowanie burak. Posiada niesamowite właściwości lecznicze wątroby, ale i również serca. Burak to dosłownie bomba minerałowa, zawiera też przeciwutleniacze oraz betalainy, zmniejszając ryzyko zachorowania na serce. To również swoisty eliksir młodości spowalniający procesy starzenia się skóry oraz organów wewnętrznych.

Czosnek

Jeden z najlepszych naturalnych antybiotyków to oczywiście czosnek. Obniża również ciśnienie tętnicze, poziom glukozy we krwi oraz – co najistotniejsze – zapobiega powstawaniu blaszek miażdżycowych w tętnicach i zwężaniu się naczyń krwionośnych, czyli usuwa przyczyny zawałów.

Grejpfrut

Dbając o swoje serce, nie można zapomnieć o grejpfrucie. Owoc ten zawiera dużo błonnika, choliny, likopenu i potasu, dzięki czemu obniża ciśnienie krwi. To również bogate źródło jakże cennego błonnika.

Imbir

Wspaniałą przyprawą, ale i lekiem na serce jest imbir. Oprócz walorów smakowych obniża on ciśnienie krwi oraz zapobiega miażdżycy, znacząco obniżając ryzyko chorób serca.

Jabłka

Jest takie powiedzenie, że zjedzenie jednego jabłka dziennie wyklucza konieczność wizyty u lekarza. Ten bardzo smaczny i popularny w Polsce owoc to bomba witaminowo-minerałowa. Zawiera też przeciwutleniacze i dzięki bogatemu składowi obniża znacząco ryzyko chorób serca. Pamiętajmy więc: jedno jabłko dziennie!

Jagody

Kolejne pyszne i zdrowe owoce to jagody. Ich bogaty skład to przede wszystkim przeciwutleniacze i substancje odżywcze. Zapobiegają gromadzeniu się złego cholesterolu LDL, regulują ciśnienie krwi oraz rozrzedzają krew, zapobiegając zatorom. Uważa się, że w zasadzie wszystkie owoce jagodowe zapobiegają też chorobom nowotworowym.

Kiwi

Bogaty, a przede wszystkim prozdrowotny skład zawiera kiwi. Owoc ten jest doskonałym dostarczycielem miedzi, magnezu, potasu oraz polifenoli. Utrzymuje serce w doskonałej kondycji, zapobiega zakrzepom i chroni cały układ krwionośny.

Kurkuma

Kolejna bardzo zdrowa przyprawa to kurkuma. Zawiera kurkuminę, która to uniemożliwia powiększanie się komór serca i obniża ryzyko chorób tego organu. Przy okazji zapobiega też otyłości, nadciśnieniu oraz wzmacnia naczynia krwionośne.

Migdały

Bardzo zdrową przekąską są migdały. Te smaczne owoce migdałowca zwyczajnego przede wszystkim obniżają produkcję cholesterolu, ale też wchłaniają LDL z pożywienia. Zawierają zdrowy nienasycony tłuszcz, pozwalający zwalczać i zapobiegać chorobom serca.

Pomarańcze

Wspaniałym źródłem cennego błonnika są pomarańcze. Oprócz doskonałego smaku cytrusy te zawierają witaminę C, potas i inne składniki dbające o serce. Spożywane regularnie obniżają ciśnienie krwi, neutralizują niezdrowe białka oraz pomagają w eliminacji cholesterolu LDL.

Siemię lniane

Nasze serce potrzebuje zdrowych tłuszczy omega-3, a te zapewni mu siemię lniane. Zawiera ono całe mnóstwo składników odżywczych, estrogenów i przeciwutleniaczy. Nasiona lnu są jednak ciężko trawione, więc najlepiej jest przed dodaniem do posiłku zmielić je, polepszając wchłanialność cennych substancji.

Rośliny strączkowe

Jeśli dbamy o serce, to nie zapominajmy o roślinach strączkowych. To doskonałe źródło białka, ale też innych cennych pierwiastków. Regularne ich spożywanie obniża ciśnienie krwi, poziom cholesterolu oraz zapobiega odkładaniu się blaszek miażdżycowych. Soczewica i ciecierzyca to bogactwo błonnika, witamin, magnezu oraz potasu. Podobnie jak awokado obniżają poziom cholesterolu i znacząco ograniczają zachorowalność na choroby układu krwionośnego. Również fasola korzystnie wpływa na serce. To bogate źródło błonnika, a jednocześnie magnezu, kwasu foliowego i dobrego białka. Obniża poziom szkodliwej dla organizmu homocysteiny, dzięki czemu zmniejsza ryzyko zawałów, udarów, a nawet nowotworu. Pozostałe rośliny strączkowe posiadają podobne właściwości.

Zielona herbata

Pijmy często zieloną herbatę. Ten doskonały napój obniża ciśnienie krwi, poziom LDL oraz trójglicerydów. Zawiera też ogrom przeciwutleniaczy, dzięki czemu zapobiega tworzeniu się blaszek miażdżycowych. Jedna herbata dziennie wystarczy, aby zadbać o swoje serce.

Żurawina

Listę zamknę żurawiną. Owoc tej wspaniałej rośliny, oprócz walorów smakowych, stanowi bogate źródło składników odżywczych i przeciwutleniaczy. To doskonały dodatek do pysznych dań, ale i środek zapobiegający chorobom serca. Prozdrowotnie działa również na drogi moczowe, układ pokarmowy, a nawet zapobiega nowotworom.

Warto więc do swojego menu włączyć wyżej wymienione produkty. Należy jednak pamiętać, że nie zastąpią one najlepszego lekarstwa, jakim jest codzienna aktywność fizyczna. Natomiast w połączeniu z produktami szkodliwymi dla naszego zdrowia (cukry, tłuszcze zwierzęce, produkty wysoko przetworzone, chemiczne dodatki do żywności, produkty rafinowane) też niewiele nam pomogą. Ważniejsze jest to, czego nie należy jeść, od tego, co spożywać należy. Dlatego wyeliminujmy z naszej diety produkty szkodliwe, zastępując je tymi z powyższej listy.

Inne wpisy w tej kategorii

Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy

2024-11-20

Boczniak ostrygowaty – grzyb zimowy, smaczny i zdrowy

W lasach czy w parkach, przy drogach, na ściętych pniach drzew liściastych spotkać można grupę zimowych i bardzo smacznych grzybów, znanych jako boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus). Owocni [...]

Czytaj dalej

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

2024-11-19

Jak zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

Aby zachować równowagę wewnętrznego środowiska ludzkiego organizmu, czyli homeostazę, istotne jest zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej (RKZ). Sprawdź jak to zrobić.

Czytaj dalej

Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób

2024-11-14

Deprywacja snu oraz zaburzenia rytmu okołodobowego jako główny winowajca chorób

Głęboko w naszym mózgu, pomiędzy oczyma znajduje się zegar, który posiada niezwykłą zdolność synchronizowania organizmu ze środowiskiem zewnętrznym. Zegar ten nazywany jest jądrem nadskrzyżowa [...]

Czytaj dalej

Ruch to zdrowie

2024-11-06

Ruch to zdrowie

Regularna aktywność fizyczna stanowi istotną podstawę harmonijnego życia, wpływając korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Stare przysłowie głosi: „w zdrowym ciele zdrowy duch” i chociaż pre [...]

Czytaj dalej

Co jeść i czego unikać, aby wzmocnić serce?

2024-11-05

Co jeść i czego unikać, aby wzmocnić serce?

Co możemy zrobić, by wzmocnić serce, jeśli chodzi o aspekty dietetyczne? Jakie składniki częściej uwzględniać w diecie dobrej dla serca, a z jakich najlepiej zrezygnować? Sprawdź.

Czytaj dalej