Kategorie:
Dziś polecamy
Jest 41 produktów.
Naturalne mydło "Cytrusowa świeżość" z olejem migdałowym...
Naturalne mydło hipoalergiczne dla dzieci i niemowląt -...
Naturalne mydło z olejkiem z trawy cytrynowej i olejkiem...
100% naturalne, roślinne mydło ze złotem monojonowym - 100 g
100% naturalne, roślinne mydło ze złotem monojonowym i...
100% naturalne, roślinne mydło różane z czerwoną glinką -...
Naturalne mydło z ekstraktem z kwiatów konopi (CBD) - 100 g
Mydła naturalne i roślinne
W drogeriach stacjonarnych i internetowych znajdziesz szeroki wybór mydeł i żeli pod prysznic. Większość z nich zawiera skoncentrowane substancje (np. surfaktanty, wybielacze, rozjaśniacze, konserwanty), które dla skóry wrażliwej, delikatnej i podatnej na podrażnienia mogą okazać się zbyt mocne. Jeśli szukasz skutecznej alternatywy dla tradycyjnych detergentów, wypróbuj mydła roślinne i mydła naturalne z naszej oferty.
Znajdziesz u nas wyłącznie atestowane mydła, pochodzące od renomowanych producentów. Pod katalogiem dostępnych produktów zamieściliśmy przydatne rady i wskazówki, które pomogą Ci wybrać mydła dopasowane do Twojej skóry.
Jak powstają mydła naturalne i roślinne?
Prawdziwe mydła naturalne składają się wyłącznie z kilku składników. Znajdziesz w nich:
- - wodę,
- - olej roślinny (np. arachidowy, oliwa z oliwek, olej rzepakowy),
- - wodorotlenek sodu lub wodorotlenek potasu.
Bazą dla powstania mydła jest reakcja, jaka zachodzi między olejem, a wodorotlenkami. To tzw. saponifikacja, czyli zmydlanie. W jej toku dochodzi do powstania soli wyższych kwasów tłuszczowych – mydła. Aby doszło do zmydlania, tłuszcz musi mieć odczyn pH niższy niż 7, zaś substancja alkaliczna wręcz przeciwnie, pH większe niż 7.
Co ciekawe, w procesie produkcji mydła zawsze powstaje gliceryna, czyli popularny środek nawilżający, który kupisz w każdej aptece.
Mydło jest anionowym środkiem powierzchniowo czynnym, które składa się z dwóch części – hydrofobowej i hydrofilowej. Pierwsza z nich jest nierozpuszczalna w wodzie, druga tak, dlatego w procesie pocierania się o siebie tych cząsteczek dochodzi do odklejenie i rozpuszczenia zalegającego brudu. Dodatkowo przy kontakcie mydła z wodą powstaje piana, która wspomaga czyszczące działanie substancji aktywnych.
Mydła roślinne powstają analogicznie do naturalnych z tą różnicą, że ich skład jest uzupełniony o ekstrakty z naturalnych roślin, jak szałwia, kwiaty konopi czy róża. Nie znajdziesz w nich także ani kropli tłuszczu pochodzenia odzwierzęcego.
Dlaczego warto stosować mydła naturalne?
Mydła naturalne to coraz chętniej wybierana alternatywa dla chemicznych preparatów, które znajdziesz na półkach w drogeriach. Co sprawia, że cieszą się one tak dużą popularnością?
Przede wszystkim naturalne mydła są skuteczne, ponieważ zawierają wyłącznie sprawdzone składniki o udokumentowanym naukowo działaniu. Nie znajdziesz w nich wypełniaczy, sztucznych aromatów i dodatków niewiadomego pochodzenia. To skoncentrowane substancje czynne, które mają z góry określone działanie.
Wiele osób z pewnością zwróci uwagę na delikatniejszy i mniej zróżnicowany aromat produktów naturalnego pochodzenia albo mniejszą ilość piany niż w przypadku syntetycznych produktów, ale to celowy zabieg, który ma na celu dostarczenie konsumentom wyłącznie wartościowych składników.
Mydła naturalne są też bardziej wydajne niż ich odpowiedniki z drogerii. Pomimo tego, że występują zazwyczaj w niewielkich kostkach (mniejszych niż mydła sztuczne, a tym bardziej niż mydła w płynie), będziesz z nich korzystał długo, ponieważ substancje czynne wolniej ulegają zmydleniu.
Kolejną zaletą mydeł naturalnych i roślinnych jest to, że są w pełni bezpieczne dla środowiska. W ich składzie znajdują się wyłącznie substancje naturalnego pochodzenia, które są w 100% biodegradowalne, dlatego możesz być pewien, że, stosując takie produkty, dbasz o środowisko.
Mydła naturalnego pochodzenia są dobrym wyborem dla osób podatnych na uczulenia. Jeżeli dostrzegasz u siebie częste zapalenia skórne, wysypki lub innego rodzaju odpowiedzi alergiczne po stosowaniu mydeł syntetycznych, postaw na produkty pochodzenia naturalnego. Ich skład to wyłącznie najprostsze i sprawdzone rozwiązania, które chronią Twoją skórę.
Czy mydła roślinne i naturalne mają wady?
Wielu użytkowników rezygnuje z mydeł naturalnych ze względu na ich delikatny aromat. To prawda, że nie znajdziesz w nich skoncentrowanych estrów zapachowych. Takie dodatki mogą jednak zawierać potencjalne alergeny (w kosmetykach stosuje się zazwyczaj nośniki zapachu gorszej jakości niż np. w renomowanych perfumach ze względu na konieczność utrzymania niskich kosztów produkcji).
Brak sztucznych dodatków sprawia, że mydła roślinne mniej się pienią. To normalne, ponieważ w naturalnym procesie zmydlania piany powstaje znacznie mniej, a reakcja nie jest niczym wzmacniana.
Pamiętaj też, że uproszczony skład mydła narzuca na producentów ograniczenia co do stosowania dodatków koloryzujących. Dlatego nie znajdziesz w nich brokatu, tęczowych barwników i innych, całkowicie syntetycznych składników.
Trzeba też przyznać, że mydła roślinne są nawet kilkukrotnie droższe od ich zwykłych odpowiedników. Wykorzystanie precyzyjnie oczyszczonych i wyselekcjonowanych składników oraz tradycyjny proces produkcji wymusza jednak podniesienie kosztu końcowego produktu. Jest to jednak jakość, za którą warto zapłacić.
Jakie składniki dodatkowe znajdziesz w mydłach roślinnych i naturalnych?
Najprostsze mydła roślinne i naturalne składają się z zaledwie kilku składników. Producenci często uzupełniają je o ekstrakty z roślin lub inne substancje czynne (wyłącznie naturalne!), które sprawiają, że kostka mydła nabiera dodatkowych właściwości. Jakie dodatki najczęściej znajdziesz w mydłach naturalnego pochodzenia?
- - jony złota i srebra – metale szlachetne od lat znane są ze swoich właściwości bakteriobójczych. Dlatego srebrne nici znajdziesz w ręcznikach, bieliźnie termoaktywnej, ale także mydłach. Dodatek złota i srebra naładowanego dodatnio monojonowego sprawia, że błony komórkowe bakterii (naładowane ujemnie) są niszczone. Dzięki temu Twoja skóra jest lepiej oczyszczona.
- - Krzem – dodatek krzemu w mydle sprawia, że Twoja skóra staje się lepiej odżywiona, szybciej się regeneruje (dzięki intensyfikacji procesu namnażania fibroblastów). Pierwiastek łagodzi podrażnienia skóry, wzmacnia paznokcie i wspomaga gojenie się ran.
- - Cynk i siarka – są częstym dodatkiem w tzw. mydłach dermatologicznych, przeznaczonych dla osób, które na co dzień borykają się z trądzikiem lub zapaleniami skórnymi. Takie mydło delikatnie łagodzi i koi podrażniony naskórek.
- - Bursztyn – odżywia skórę, pobudzając jej metabolizm i rozświetlając naskórek. Bursztyn działa jak naturalny antyoksydant, który przy okazji ujędrnia i uelastycznia tkanki.
- - Ekstrakt z dziegciu – dziegieć to sprawdzony sposób na walkę z problemami skórnymi. Takie mydło pomoże Ci w walce z chorobami takimi jak łuszczyca czy egzema. Zawartość substancji żywicznych i fitoncydów wspomaga likwidacje bakterii i działa jak delikatny środek przeciwbólowy.
Inne naturalne składniki w mydłach roślinnych to np. ekstrakt z lnu, węgiel drzewny, rycyna i melisa czy ormus. Wybierając mydło dla siebie lub innych członków rodziny zastanów się, czego od niego oczekujesz. Chcesz, żeby lepiej oczyszczało skórę? A może wolisz działanie energizujące i odżywiające albo wysuszające?
Szeroka gama dostępnych produktów sprawia, że w naszym sklepie z pewnością znajdziesz produkt dla siebie!
Kto powinien stosować mydła naturalne i roślinne?
Ze względu na użycie naturalnych składników, mydła roślinne zalecane są do pielęgnacji skóry maluchów. Ich naturalna odporność nie jest jeszcze rozwinięta tak, jak w przypadku osób dorosłych, dlatego preparaty oparte na naturalnych recepturach są bezpiecznym wyborem.
Kojące działanie wielu składników dodatkowych i brak podrażniających, syntetycznych dodatków sprawia, że mydła roślinne często wybierają osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry, łuszczycę lub inne choroby skórne, które wymagają zastosowania indywidualnie dobranych metod.
Kobiety z pewnością docenią fakt, że mydła naturalne zazwyczaj mają całkowicie neutralne pH. W praktyce oznacza to, że możesz ich użyć do umycia całego ciała (łącznie z twarzą i strefami intymnymi) bez obaw o nadmierne wysuszenie naskórka i konieczność późniejszego stosowania nawilżaczy. Wyjątkiem są jedynie mydła dermatologiczne, których działanie jest właśnie wysuszające.
Mydła naturalne i roślinne to alternatywne rozwiązanie dla klasycznych detergentów. Są skuteczne, bezpieczne dla zdrowia i wykazują działanie prozdrowotne. Jednocześnie wiele z nich dostarcza organizmowi wielu wartościowych składników, które wzmacniają jego naturalne funkcje obronne.
Szukasz naturalnych rozwiązań? Nie jesteś pewien, które mydło w Twoim przypadku spełni swoje zadanie najlepiej? Zadzwoń lub napisz. Nasi doradcy znajdą dla Ciebie rozwiązanie z którego będziesz zadowolony!